שקד: "ב-40 השנים שהייתם בשלטון עשיתם מה שאתם רוצים - כל המכרזים היו תפורים" - פוליטי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

שקד: "ב-40 השנים שהייתם בשלטון עשיתם מה שאתם רוצים - כל המכרזים היו תפורים"

יצחק זמיר, לשעבר היועץ המשפטי לממשלה, בדיון סוער בוועדת חוקה, חוק ומשפט: "שינוי שיטת המינוי של יועצים משפטיים - איום על שלטון החוק" ■ מנדלבליט: "ההצעה גרועה" ■ ח"כ אמיר אוחנה: "כן לשלטון החוק ולא לשלטון המשפטנים" ■ ציפי לבני: "אתה שותף להרס הדמוקרטיה"

134תגובות
היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, יו"ר ועדת החוקה, ניסן סלומינסקי ושרת המשפטים איילת שקד
אמיל סלמן

"ב-40 שנה שהייתם בשלטון עשיתם מה שאתם רוצים. כל המכרזים היו תפורים" - כך תקפה היום שרת המשפטים איילת שקד בדיון סוער שנערך בוועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת את המתנגדים להצעת החוק הממשלתית לשינוי שיטת המינוי של היועצים המשפטיים במשרדי הממשלה, כך שייבחרו על ידי ועדת איתור – שבה יש השפעה לשר.

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שהגיע לדיון באופן חריג אמר כי ההצעה "גרועה" ומנסה להמיר מצב מאוזן בקיצוניות. לדבריו, יועמ"שים כפופים לשר ולמנכ"ל מצד אחד וליועץ המשפטי לממשלה מצד שני. בהצעת החוק, לדבריו, "יש הטייה מובהקת לכיוון השר והמנכ"ל". הוא הוסיף שלא ראה מקרים בהם היועמ"ש מסכל את מדיניות הממשלה. יחד עם זאת, ציין שמעולם לא אמר שהצעת החוק אינה חוקתית.

פרופ' יצחק זמיר בדיון, היום - דלג

פרופ' יצחק זמיר, לשעבר היועץ המשפטי לממשלה ושופט בית המשפט העליון, אמר בדיון כי "לכאורה, הצעת החוק שעל הפרק היא שולית. היא באה בסך הכל להחליף שיטת מינוי אחת באחרת. לדעתי היא לא פחות מגורלית - ובעלת השפעה עצומה על תפקוד הממשלה ועל פני המדינה כמדינת חוק. אני חושב שההצעה הזאת מאיימת באופן רציני על שלטון החוק במדינה. אני לא זוכר במשך שנים ארוכות הצעת חוק שעלולה לפעול בשלטון החוק, בתפקוד הממשלה ובמינהל התקין כמו ההצעה הזאת.

"בזמן האחרון דיברו הרבה על פסקת ההתגברות, אך ההצעה הזאת קשה ומסוכנת הרבה יותר", אמר זמיר. לדבריו, בעוד שלפסקת ההתגברות יש ערך סמלי, "להצעה הזאת יש ערך מעשי עצום.

אליקים רובינשטיין בדיון, היום - דלג

"כל מי שמכיר את המערכת נרעש. אני רוצה להציג את העמדה של הקהילה המשפטית. כשההצעה הזאת התפרסמה, התחילו שופטים בדימוס לדבר זה עם זה, ובפרט שופטים שכיהנו בתפקידי היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה. הם מכירים מקרוב את תפקיד הייעוץ המשפטי. התקבצו שישה שופטים בדימוס של בית המשפט העליון, שכולם כיהנו כיועץ המשפטי לממשלה או כפרקליט המדינה - ובהם הנשיאים בדימוס שמגר, ברק וביניש, ואני. השופטים חרגו מדרכם, עשו את מה שלא עשו אף פעם, וכתבו מכתב אל שרת המשפטים, שבו הביעו את חששם העמוק מההצעה".

זמיר אמר כי נערך דיון של שעתיים בלשכת עורכי הדין בהצעה, והשרה איילת שקד קטעה את דבריו: "מעניין ששמעו רק צד אחד". זמיר השיב לה: "היה דיון, נשמעו דעות שונות, היתה הצבעה, והוחלט כמעט פה אחד נגד ההצעה הזאת. היה אחד או אולי שניים מתוך 25 שלא הצביע נגד ההצעה.

"באופן תקדימי וחד פעמי, העמותה למשפט ציבורי יצאה בגילוי דעת נגד ההצעה. רוב היועצים המשפטיים המכהנים כיום - שההצעה לא נוגעת להם כלל, אבל הם מכירים את השירות הציבורי - יצאו במכתב גלוי ומנומק נגד ההצעה. איגוד המשפטנים בשירות הציבורי יצא באופן נחרץ נגד ההצעה, וגם המכון הישראלי לדמוקרטיה - כל גוף שאני מכיר יצא נגד ההצעה", הוסיף זמיר.

זמיר המשיך, ואמר כי "כשפועלים לשינוי כל כך משמעותי מקימים לרוב ועדה שתפעל בשטח - אך זה לא מה שנעשה כאן. לכן, כל דרך קידום ההצעה לא היתה נכונה. ליועץ המשפטי יש תפקיד של שומר סף. לא מתקבל על הדעת שהמבוקר ימנה את האדם שמבקר אותו.

"האצטלה שלפיה היועץ המשפטי לממשלה יצטרך לאשר את המינוי היא חסרת משמעות. יועץ משפטי לממשלה לא יכול לסרב להמלצה של שר. אם לשר יש מועמד מועדף - הוא ימונה. זו גם הצעה רעה לשרים. אני זוכר שכאשר השרים מינו את אנשיהם בחברות ממשלתיות - הלחצים עליהם היו בלתי נסבלים, והם נאלצו לבצע מינויים בהתאם ללחצי חברי מרכז המפלגה. התוצאה של החקיקה הזאת תהיה שהיועץ המשפטי לממשלה לא ייתן לשר את הייעוץ הטוב ביותר", אמר זמיר.

לבסוף זמיר אמר: "בנימה אישית, כמי שהקדיש את כל חייו לשירות הציבורי, יש סכנה חמורה בהצעה זו. למען שימור מדינת ישראל כמדינת חוק, אני מפציר בכם שלא תקדמו את ההצעה הזאת".

אליקים רובינשטיין, שופט בית המשפט העליון בדימוס והיועץ המשפטי לממשלה לשעבר, תקף גם הוא את הצעת החוק: "דיר באלאק מההצעה הזאת. אם החוק עובד, למה לשנות אותו? בכל שנות עבודתי גם בתור שופט לא ראיתי שהייעוץ המשפטי מטרפד מדיניות. הוא משרת את המדיניות. גם כבוד השרה שאני מעריך ומכבד אמרה זאת לא אחת.

"בנינו בעמל רב בישראל שירות ציבורי שאמור לעבוד לפי מודל משרת הציבור הבריטי - שלא ישרת ממשל זה או אחר. תפקיד היועץ המשפטי הוא לשרת את מדיניות השרים על פי החוק. מה יקרה אם ההצעה הנוכחית תתקבל? מחר בבוקר הרי יוחלף וימונה יוע. משפטי חדש בדרך זו, וכך נפסיד את המשילות." בתגובה לכך אמר ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד): "למה שלא נפעל לפי השיטה האמריקאית?"

 

"היועמ"שים על הגדרות"

שרת המשפטים, איילת שקד, אמרה כי "רוב היועצים המשפטיים במשרדים הממשלתיים הם אנשים מקצועיים שעושים את עבודתם נאמנה. כשיש סימביוזה בין המגזר הפרטי למגזר הציבורי, הדבר רק משביח את המגזר הציבורי.

"כיום הוועדה שבה נבחרים היועצים המשפטיים אינה מאוזנת. אנו רוצים ועדה שבה שני הנציגים יהיו המנכ"ל, ונציג שייבחר על ידו. שני נציגים ייבחרו על ידי היועץ המשפטי לממשלה, ונציג נוסף יגיע מהאקדמיה. היועץ המשפטי ייבחר לקדנציה של שבע שנים. גם במנגנון זה המינויים יהיו מקצועיים".

אוחנה אמר בדיון כי "אני רוצה לומר לפרופ' זמיר כי זו אכן הצעה מהותית שמבקשת לשנות שינוי מהותי. כשחברי האגף המשפטי מדברים על פגיעה בשלטון החוק הם מדברים על פגיעה בשלטון המשפטנים. אין להתפלא שהמערכת המשפטית גייסה את מיטב המוחות והרטוריקנים להגיע לכאן לדבר נגד ההצעה. היועמ"שים על הגדרות. כשהם מדברים על ימים אפלים הם מתנגדים לכך שלציבור תהיה השפעה באמצעות נבחריו. כיום מי שפוסק הוא היועמ"ש. אם אשאל מתי לאחרונה מי מכם השרים קיבל החלטה בניגוד לדעת היועמ"ש שלו התשובה תהיה אפס. החוק אינו מדע מדויק.

"גישת המערכת המשפטית היא 'מי אתם המחוקקים. אתם תכתבו מה שתכתבו ואנחנו נחליט' - על כך באו להגן המשפטנים כאן. הרי מנכ"ל שהוא תפקיד קריטי ממונה על ידי שר. אמר השופט רובינשטיין 'אנו לא רוצים יועמ"שים קונסיליירים'. וחמור מכך אמרה השרה לבני, שהיתה שרה בשבעה משרדים שונים - 'טוב שהיו יועמ"שים שלא אני מיניתי כי הם עצרו ממני לבצע פשעים'. את אומרת שהשרים הם ארגון מאפיה וטוב שהיועמ"שים לא ימונו על ידם".

דבריו של אוחנה נקטעו על ידי צעקות חברי האופוזיציה. "אתה שותף להרס הדמוקרטיה" קראה נגדו לבני. אוחנה השיב בתגובה כי "זה כן לשלטון החוק ולא לשלטון המשפטנים. לא לעריצות המיעוט".

ועדה איילת שקד - דלג


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#