התפקיד החדש של בוז'י הרצוג: יחלוש על 1.5 מיליארד שקל בשנה - וירוויח כמו נתניהו

ועדת המינויים של הסוכנות היהודית יצאה נגד ראש הממשלה שהעדיף את שטייניץ - ותמליץ דווקא על מינוי יו"ר האופוזיציה לתפקיד יו"ר הסוכנות היהודית ■ הרצוג ישתכר 45 אלף שקל בחודש - ויחזיק הרבה כוח ביד

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרצוג בישיבת סיעה של המחנה הציוני, בחודש שעבר
הרצוג בישיבת סיעה של המחנה הציוניצילום: אוליבייה פיטוסי

ועדת המינויים של הסוכנות היהודית הודיעה היום (ה') כי תמליץ על מינוי יו"ר האופוזציה, בוז'י הרצוג, לתפקיד יו"ר הסוכנות לתקופה של 4 שנים. מבחינה פרוצדורלית, יתבקש כעת חבר הנאמנים של הארגון לאשר את המינוי בהצבעה. המהלך נעשה אף כי ראש הממשלה בנימין נתניהו התנגד למינוי, וביקש מהוועדה לראיין את שר האנרגיה יובל שטייניץ כמועמד לתפקיד.

היו"ר הנוכחי של הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי, יסיים אם כך את תפקידו ב-1 באוגוסט. ועדת המינויים כוללת עשרה חברים, המייצגים מוסדות לאומיים דוגמת ההסתדרות הציונית העולמית, קרן היסוד, הסוכנות היהודית העולמית והפדרציות של יהודי צפון אמריקה. הוועדה אמורה לדון במועמדים – ולהתייעץ בנושא עם ראש הממשלה. אף כי תקנון הסוכנות קובע כי ראש הממשלה מוסמך לייעץ לוועדה בלבד – נדיר שהוועדה ממליצה על מועמד לתפקיד בניגוד לדעתו.

עם זאת, כבר היו בעבר מקרים שבהם מונה לתפקיד יו"ר שלא על דעת ראש הממשלה. כך היה כאשר אברום בורג מונה לתפקיד בתקופה שבה כיהן יצחק רבין כראש ממשלה, וכאשר סלי מרידור מונה לתפקיד - בתקופת נתניהו. עם זאת בשני המקרים הללו הממונים לתפקיד היו"ר השתייכו למפלגתו של ראש הממשלה.

מליאת הסוכנות שתתבקש לאשר את המינוי, הנה גוף המונה מעל ל-200 אנשים, אשר מייצגים – בנוסף לגופים שנמנו לעיל – גם קהילות יהודיות נוספות מרחבי העולם ונציגים של ארגונים גדולים התורמים לסוכנות.

תקציב הפעילות השוטפת של הסוכנות היהודית ב-2017 הסתכם ב-370 מיליון דולר (כ-1.5 מיליארד שקל). מתוך זה החלק הארי – כ-85 מיליון דולר - התמקד בעידוד עלייה בחו"ל וקליטה רכה בישראל. 80 מיליון דולר נוספים הושקעו בחשיפת ישראל ליהדות הגולה באמצעות פרויקטים דוגמת "מסע ישראל" ו"תגלית".

שכרו של המחזיק בתפקיד יו"ר הסוכנות מוקבל לשכרו של ראש הממשלה – כ-45 אלף שקל בחודש. 

לא ניתן להתייחס לתפקיד רק כאל 'ג'וב טוב', המחייב גם הרבה מאד נסיעות לחו"ל. על רקע המשבר של השנים האחרונות ביחסים בין ישראל ליהודי ארה"ב – יו"ר הסוכנות יכול להיות האדם שתפקידו להבטיח את המשך התמיכה של הלובי החזק ביותר שישראל מפעילה במערכת השלטון האמריקאית.

המהלך הנוכחי מעצים את המתיחות בין יהדות ארה"ב לנתניהו

במהלך השנה האחרונה נחשב שר האנרגיה יובל שטייניץ למי שאמור להחליף את שרנסקי - גם אם מועמדותו לתפקיד היו"ר לא היתה רשמית. למעשה, בפועל הוא לא הגיש מועמדות – והסוכנות אף לא פנתה אליו. שני הצדדים המתינו למוצא פיו של ראש הממשלה – בציפייה כי ימליץ על שטייניץ, אולם נתניהו התמהמה ולא העניק לסוכנות תשובות.

כאשר מועד עזיבתו של שרנסקי התקרב, החליטו בסוכנות שלא להמתין עוד, ולאחר דיון שנערך בוועדה הוחלט שבוז'י הרצוג הוא המועמד המועדף עליהם. הרצוג, על יחוסו המשפחתי, אהוב על ידי יהודי התפוצות ונהנה מקשר ארוך שנים עם הפדרציות הצפון אמריקאיות. 

ההפסד של הרצוג לאבי גבאי בבחירות האחרונות לראשות מפלגת העבודה הציב אותו כמועמד שעשוי לחפש עבור עצמו את הג'וב הבא – זה שלאחר החיים הפוליטיים, וגרם לאנשי הסוכנות לפנות אליו.

גלגולו של מועמד

במהלך כל החודשים האחרונים ירדו מעל הפרק שמות המועמדים האחרים שהועלו כמתמודדים אפשריים על התפקיד, ובהם סגן השר במשרד ראש הממשלה מייקל אורן - שלאחר בדיקה הבין שראש הממשלה לא יתמוך בו – והבהיר לנציגי הסוכנות שרצו להזמינו לראיון כי הוא מעדיף להישאר סגן שר במשרד ראש הממשלה. אפשרות אחרת שעלתה נגעה למינוי של רון דרמר, אך היא נגוזה כאשר כהונתו של זה כשגריר בארה"ב הוארכה. מועמד נוסף שהוזכר בעבר, השר לשעבר מודי זנדברג, מצא את עצמו מעורב בפרשת הצוללות והתפטר מתפקידו כיו"ר קרן היסוד.   

מועמדות מעניינת נוספת שלא הבשילה היתה זו של ח"כ נחמן שי. במהלך השיחות שנוהלו בניסיון להכניס את מפלגת העבודה לממשלה לפני כשנתיים – הוצע על ידי הליכוד שמפלגת העבודה תוותר על תיק בממשלה, ובתמורה יומנה לתפקיד יו"ר הסוכנות נחמן שי. אולם לאחר שהמשא ומתן לא צלח, גם הרעיון של מינוי שי ירד מהפרק.

מינויו של הרצוג מאיר באור חדש את חלוקת הג'ובים המסורתית בין שני המחנות הפוליטיים העיקריים במערכת הפוליטית. חלוקה זו קובעת כי בזמן שמפלגת העבודה מקבלת את ראשות קק"ל, הליכוד זוכה בסוכנות היהודית. בתקופה שבה דובר על כך שנחמן שי יוביל את הסוכנות היהודית – דובר גם על האפשרות שתמורת זאת יקבל נציג הליכוד את ראשות קק"ל. גם אם שני הגופים אמורים להיות גופים מקצועיים – המינויים בתוכם נסגרים באופן פוליטי. מינוי כעת של הרצוג לתפקיד יו"ר הסוכנות הוא בבחינת שבירת האיזון.

נתניהו עשוי עתה להאיץ את מינויו של מועמד מטעם הליכוד לתפקיד יו"ר קרן היסוד - שאינו מאוייש כרגע. במערכת הפוליטית אף העריכו כי הוא עשוי לנסות להשיג עבור מפלגתו את כסא יו"ר קקל. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker