חברי הכנסת מעניקים גיבוי למחלבות: דורשים מכחלון להעלות את מחיר החלב

ועדה מקצועית המליצה על העלאת מחיריהם של החלב ומוצריו ב-3.4% - אבל שר האוצר אינו חותם על הצו ■ חברי הכנסת בוועדת הכספים הביעו סימפתיה לתלונות של תנובה על המחיר הכבד שנגבה ממנה כל עוד המחיר אינו מעודכן

אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוצרי חלבצילום: חגי פריד
אבי וקסמן

ועדת הכספים של הכנסת דנה הבוקר (ב') במחירים המפוקחים של החלב ומוצריו, בעקבות התמהמהותו של שר האוצר, משה כחלון, באימוץ המלצת הוועדה המקצועית של משרדי האוצר והחקלאות להעלות את המחירים ב-3.4%. ההמלצה התגבשה כבר בשלהי מארס, אבל מחייבת חתימה של כחלון ושל שר החקלאות, אורי אריאל, על צו לקביעת המחירים החדשים – ועד כה השרים עדיין לא חתמו על הצו.

מרבית חברי הכנסת שנכחו בדיון קראו לממשלה לכבד את מחויבויותיה ולהעלות את מחיר החלב – גם אם הדבר אינו נוח פוליטית לשרים. "אין מדובר פה בגריפת רווחים עודפים – אלא רק בפיצוי על ההפסדים שנגרמו לנו", אמר בדיון מנכ"ל קבוצת תנובה, אייל מליס. "אני מבקש שתעזרו לנו להתקיים בכבוד ושעננת הבחירות הקרבה לא תטיל חשש על יכולתנו להתקיים".

מחירי החלב ומוצריו

יו"ר הוועדה, משה גפני, פנה לח"כ מירב בן-ארי ממפלגתו של שר האוצר, יו"ר שדולת כחול-לבן בכנסת, והציע שתושג עם כחלון הסכמה על העלאת המחירים בשיעור מופחת מזה שעליו המליצו הגורמים המקצועיים – "שזה לא יהיה 3.4% אלא 3%", לדברי גפני. אפשרות אחרת שהציע גפני היא שיוחלט כבר עתה על עדכון המחיר, אבל הייקור לא ייכנס לתוקף מיד, אלא רק בתחילת 2019.

בלשכת שר האוצר אומרים כי נושא מחיר החלב מצוי בדיונים פנימיים.

עלויות הייצור מטפסות

הדיון בוועדת הכספים – שאין לה סמכות בעניין קביעת המחירים – כונס לאחר שח"כ מיקי לוי (יש עתיד) דרש לדון ב"חשש מפיטורי עשרות עובדים בתעשיית החלב בגלל מחלוקות בין שרי האוצר והחקלאות". מקורו של חשש זה, שלא ידוע עד כמה הוא מבוסס, הוא בפגיעה הנגרמת בינתיים ברווחיות של המחלבות המשווקות את המוצרים המפוקחים, כמו תנובה, טרה ושטראוס, עקב אי-התאמה בין ההכנסות לעלויות הייצור. במחלבות מצביעים על כך שמחיר המטרה של החלב עלה ב-7.3% מאז הרבעון האחרון של 2016, כמו גם שכר המינימום שעלה מאז העדכון האחרון של מחירי החלב.

מחיר המטרה הוא המחיר המפוקח שמשלמות המחלבות לרפתות תמורת חלב גולמי. מחיר זה משקלל את העלויות הכרוכות בייצור החלב – כדוגמת מחירי המזון לפרות והשכר למי שעוסקים בחליבתן. הוא מתעדכן בדרך כלל אחת רבעון לפי נוסחה מוסכמת, באחריות מועצת החלב.

מחיר המטרה מאז תחילת 2018 הוא כ-1.95 שקלים לליטר. לסכום זה נוסף היטל של מועצת החלב, המביא את המחיר לכ-1.99 שקל לליטר. מועצת החלב תקבע בקרוב את מחיר המטרה לרבע השלישי של 2018 (יולי עד ספטמבר), ובענף מצפים לעלייה במחיר.

מחירו של החלב לצרכן – המפוקח גם הוא – הוא 4.65-5.75 שקלים לליטר, כולל מע"מ (לפי האריזה – שקית או קרטון; ושיעור השומן – 1% או 3%). באופן מסורתי סובלים השרים, ובייחוד שר האוצר, מפיק ברכיים כשהם נדרשים לחתום על החלטות המייקרות מוצרי מזון לצרכן – במקרה של החלב, ואף יותר מכך במקרה של הלחם, על רקע הסמליות של מחירו.

מחירי החלב לצרכן עודכנו באחרונה בפברואר 2016 – ובעדכון ההוא המחירים הופחתו. במקרה ההוא, מכיוון שהמחירים עודכנו כלפי מטה, ההמלצה של ועדת המחירים אומצה בתוך זמן לא רב: המלצת הוועדה ניתנה ב-25 בינואר 2016, והשרים חתמו על הצו להפחתת המחירים ב-3% כבר ב-10 בפברואר באותה שנה.

פיקוח המחירים חל על חלב טרי (בשקית וקרטון של 1 ליטר, 1% ו-3% שומן), וגם על אשל, גיל, שמנת חמוצה, שמנת מתוקה, חמאה, גבינה לבנה 5% שומן, וגבינות עמק וגלבוע. ההחלטה על עדכון המחירים לצרכנים (והמחירים לקמעונאים – שגם הם מפוקחים) מתקבלת בוועדת המחירים המשותפת למשרדי האוצר והכלכלה.

ועדת המחירים דנה במחירי החלב במארס האחרון. המחיר המפוקח אמור לשקלל את מחיר המטרה ורכיבים נוספים – כמו שכר העובדים בתעשייה ומחירי הדלק והחשמל. בעוד שתנובה ביקשה ייקור של המוצרים המפוקחים ב-4.08%, הוועדה החליטה על העלאת המחירים ב-3.4%. הוועדה שקלה לבצע עדכון מחיר דיפרנציאלי – כלומר לייקר כל מוצר מפוקח בשיעור שונה – בין השאר "לאור אינדיקציות שלפיהן קיימים פערים בשיעורי הרווחיות בין המוצרים", ובהן עדויות על כך שהגבינות הקשות המפוקחות נמכרות לעתים לצרכן במחיר נמוך מהמחיר המפוקח. עם זאת, לבסוף החליטה הוועדה להמליץ על עדכון מחיר אחיד של 3.4% – שאמור לייקר, למשל, את החלב 3% שומן בקרטון מ-5.75 שקלים ל-5.94 שקלים לליטר, ואת גבינת עמק (במעדנייה) מ-4.13 שקלים ל-4.27 שקלים ל-100 גרם.

צילום: מוטי מילרוד

"כל יום שעובר הוא אסון"

במצב הנוכחי, שבו המחירים אינם מתעדכנים, "כל יום שעובר הוא אסון. המערכת הזאת יכולה להתמוטט", הזהיר בדיון בוועדת הכספים ח"כ יצחק וקנין (ש"ס). וקנין אמר כי ההסכמים בין הממשלה לענף החלב מקוימים רק כשהמחירים אמורים לרדת, ולא כשהם אמורים לעלות. מאוחר יותר יצא וקנין מאולם הדיונים, בעודו מציע להחליט כי כל עוד הנושא לא יטופל, ועדת הכספים לא תטפל בהעברות תקציביות שמבקש משרד האוצר.

ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני) אמר: "משרד החקלאות הפך לעפר לרגלי משרד האוצר. החקלאים עדים להתעללות של האוצר בנושא המים – יש קיצוץ גדול במכסות המים, ואין על כך פיצוי. כשלמשרד האוצר חסר כסף, החקלאות סופגת". ברושי הציע שוועדת הכספים תחליט שאם הנושא לא יטופל בימים הקרובים, היא תפגע בקידום נושאים החשובים למשרד האוצר. "צריך לומר לשר האוצר שהוא לא כל יכול. אם הוא לא חותם עד סוף השבוע – אנחנו יוצרים משבר", אמר. "אי-אפשר לא לקיים את החלטות הממשלה, לחסל את המחלבות ולפגוע בענף החלב".

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) אמר: "אני רוצה שתהיה הוגנות לא רק במחירים המפוקחים, אלא גם במחירים הלא-מפוקחים. יושבות כאן חברות שבמחירים הלא-מפוקחים התנהגו בחזירות לא נורמלית. מחיר הקוטג' קפץ ב-40% בין 2008 ל-2011, בעוד מחיר המטרה עלה רק ב-4%. אם הוגנות – אז עד הסוף".

שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים, אמר: "כשהתחנַנו בפני שר האוצר שלא יאשר את העלאת הבלו על הפחם, שעולה מאות מיליוני שקלים, לא דיברו על יוקר המחיה. כאן העלות נמוכה יותר, אבל השרים לא חותמים. אם לא יעלו את המחיר המפוקח – המחלבות יצטרכו להתארגן, והתארגנות בחברת תעשייה פירושה כוח אדם".

מליס מתנובה הוסיף: "תנובה היא מהמעסיקים הגדולים במשק, עם 6,000 עובדים. אנחנו עומדים בקשר הדוק עם 1,700 חקלאים בכל יום. 4,300 מעובדי החברה נמצאים בפריפריה, ו-81% מחומרי הגלם שלנו הם תוצרת כחול-לבן. אבל בישראל של 2018 קשה מאוד לקיים תעשייה במכלול הרגולטורי החל עלינו. תנובה היא חברה עסקית והיא צריכה לדעת להתאים את עצמה לכל אתגר וקושי, לתנאי התחרות ולצרכים המשתנים של הצרכן. יש דבר אחד שאנחנו לא יודעים לעשות – להתמודד מול ממשלה שאינה מכבדת את ההסכמים שעליהם היא חתומה. שרי האוצר והחקלאות הם אלה שהחליטו ש-50% ממוצרי החלב יהיו בפיקוח. ב-2014–2016 מחירי החלב ירדו בשלוש פעימות. הוועדה המקצועית היא שקיבלה את ההחלטה. בתנובה כיבדנו זאת, ורצינו להתאים את החברה למציאות הזאת. אותה הוועדה היא זו שהחליטה כעת על ייקור של 3.4%, שאינו מפצה אפילו חלקית על התשלום שאנחנו מחויבים להעביר לרפתנים. התבשרנו שמחיר המטרה הולך לעלות ביולי בעוד 9 אגורות. עד סוף השנה תנובה תשלם יותר מ-200 מיליון שקל נוספים".

שר האוצר משה כחלוןצילום: אוליבייה פיטוסי

"הנושא על שולחנו של שר האוצר"

נציגי משרד החקלאות ציינו בדיון כי שר החקלאות הציע לשר האוצר אפשרות לשנות את אופן הפיקוח על מחירי החלב, כך שישתנו אוטומטית לפי השינויים בעלויות הייצור, ללא צורך בחתימה של השרים. על העלאת המחיר שכבר הומלץ עליה אמר אסף לוי, מנהל אגף גורמי הייצור במשרד החקלאות: "שר החקלאות אמר שהוא רוצה ומתכוון לחתום, והוא רק רוצה להבין שבכוונת שר האוצר לחתום". אורי צוק-בר, סמנכ"ל מחקר, כלכלה ואסטרטגיה במשרד החקלאות, הוסיף: "בדרך כלל ועדת המחירים ממליצה, והשרים דנים בזה שבוע-שבועיים אם צריך – וחותמים".

כפיר בטט מאגף התקציבים במשרד האוצר, יו"ר ועדת המחירים, אמר: "הנושא נמצא על שולחנו של שר האוצר. השר מקבל את ההחלטה. כפי שאתם יודעים, היה לו אירוע במשפחה (אמו של השר מתה לפני פחות מחודש; א"ו), ולכן חלק מהדיונים התעכבו".

אחיאב שמחי, יו"ר ארגון עובדי תנובה, אמר: "לא יכול ששר האוצר יחתום על הורדת מחירים כשנוח לו, אבל כשיש לעדכן את המחירים כדי לא לפגוע בביטחון התעסוקתי של העובדים שלנו, יש התמהמהות ומריחות. האגורות במחיר החלב שנלחמים עליהן הן המשכורות של עובדי תנובה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker