יואב קיש: "תגובת לפיד למעצר ראש העיר חדרה - חריפה מדי"

הח"כ מהליכוד תקף את החלטת יש עתיד להשעות את חברותו של צביקה גינדלמן במפלגה בעקבות מעצרו ■ קיש: בהחלטה יש "טעם לפגם והיא שוכחת את ערך החברות"

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יואב קיש
חגי עמית
חגי עמית

"תגובתו החריפה של לפיד שנעשתה מבלי שההאשמות נבדקו קודם ומבלי לתת לגנדלמו להנות מזכות הזכאות יש בה בעיני טעם לפגם והינה שוכחת את ערך החברות - דווקא כאשר אדם נמצא בזמן צרה". כך אמר היום חבר הכנסת מהליכוד יואב קיש, יו"ר ועדת הפנים של הכנסת בשיחה עם TheMarker.

את הדברים של קיש באים על רקע החלטת ראש מפלגת יש עתיד יאיר לפיד להשעות את ראש העיר חדרה צביקה גנדלמן מחברותו במפלגה, וזאת על רקע מעצרו בחשד לעבירות שחיתות.

ועדת הפנים בראשות קיש אמורה לשוב בתקופה הקרובה לדיונים בחקיקה הנוגעת לטוהר המידות בשלטון המקומי. שם אשר קיש אינו מסכים עימו. "לא צריך לקרוא לזה טוהר מידות - ולהטיל כתם בשלטון המקומי. החקיקה הזו אינה מה שיגרום לכך שלא תהיה יותר שחיתות ברשויות המקומיות", אמר קיש. "אנו יושבים בימים אלו ומתדיינים בנוגע לחקיקה עם המשנה ליועץ המשפטי דינה זילבר ועם הפרקליטות לגבי נוסח הצעת החוק שתובא לועדה. הנוסח אליו נגיע יאוחד כנראה עם נוסח הצעת החוק עליה עובד בימים אלו חבר הכנסת רועי פולקמן". חקיקה זו אמורה להיות מקודמת בנוסף לחקיקה המסדירה את הליכי הפיקוח על מינוי של ראש ראשות נבחר וחברי מועצה וחברי וועדת התכנון והבנייה. אשר אושרה בתחילת אפריל בוועדת השרים לענייני חקיקה.

החקיקה שאמורה להיות מובאת לוועדת הפנים נשענת על דו"ח שהוגש בינואר 2016 על ידי המשנה ליועץ המשפטי דינה זילבר - דו"ח הצוות לבחינת דרכים לחיזוק שלטון החוק וטוהר המידות בשלטון המקומי. במסמך בן 130 עמודים המליץ הצוות בראשו עמדה זילבר, בין היתר כי הרכב ועדות המכרזים בשלטון המקומי ישונה כך שהוא יכלול את הגורמים המקצועיים ולא יבוסס על גורמים פוליטיים, המכרזים ברשויות המקומיות יהיו פומביים, וליטול מראש הרשות המקומית את הזכות להחליט על פטור ממכרז - ולהעביר את הסמכות לביצוע התקשרויות בפטור שכזה לוועדת המכרזים.

חלקים מהמלצות הדו"ח הזה שולבו בחוק ההסדרים שהעבירה הממשלה בפברואר האחרון. אלא שבמקום שהמהלך יבשיל לחקיקה, ועדת הפנים של הכנסת בראשות חבר הכנסת יואב קיש - החליטה לפצל את חקיקה בנושא מחוק ההסדרים, ולדון בו בנפרד.

כאמור בין הגורמים שממשיכים לקדם את החקיקה נמצאים ח"כ רועי פולקמן מכולנו, בשיתוף עם יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס וראש העיר לוד יאיר רביבו.

המאבק סביב אופי החברים בוועדות המכרזים

"הרפורמה היא נושא שאנו חייבים להביא להכרעה", אמר אתמול פולקמן. "קיימות עדיין כמה מחלוקות בנוגע לנוסח הסופי שלה. מחלוקת מרכזית היא בנושא דרך המינויים לוועדות מכרזים. ראשי הרשויות דורשים שיאפשרו להם לשלב יותר נושאי משרות אמון בהן. פשרה אפשרית נוספת שתסייע לנו לקדם את החקיקה הזו היא שההחלטה הסופית שתתקבל בוועדות המכרזים - תובא בהמשך לדיון נוסף במליאת המועצה. זו פשרה סבירה כל עוד הדיון לא נעשה רק במסגרת בה דנים בו רק גורמים פוליטיים. על השולחן נמצאת גם הצעה להגדיל את מספר הסגנים ברשויות המקומיות - מהלך שמאפשר 'לשים את הפוליטיקה על השולחן' ולהוציאה ממקומות אחרים".

"בהקשר לאיוש ועדות המכרזים בגורמים מקצועיים טענה מרכזית שעלתה בדיונים שלנו היא שהדרג המקצועי הבכיר דווקא נמצא בשליטת ראש העיר - וברגע שאתה מרחיק חברי מועצה אחרים אתה דווקא נותן כוח מוחלט לראש העיר. למרות שלעמדתי - קיימות מערכות בקרה שימנעו זאת", אמר חבר הכנסת ממפלגת כולנו. "מעבר לכך בדיונים שערכנו מסתמן כי נוסיף את חובת השקיפות של שידור ישיבות ברשות מקומית כך שיכללו לא רק את ישיבות המועצה המקומית אל גם ישיבות של ועדות נוספות ברשות".

פולקמן הוסיף, "בנוגע לוועדות למינוי בכירים - אנו דנים בכך שבוועדות הדנים במינויי בכירים יהיה גם נציג של ראש הרשות. תיקון שברשויות המקומיות רוצים בו ונראה סביר. עוד נושא שחשוב לראשי הרשויות הוא שלעירייה יהיו כלים שיאפשרו לה לפסול עובדים המועסקים על ידי ספקים חיצוניים. ברשויות טוענים שיש עובדים רבים המועסקים בהן במיקור חוץ ואין להן כלים לומר לאסור על עובדים חיוניים אלו לעבוד".

"גם סוגיית ועדות חריגים הועלתה בשיחות שלנו. החקיקה אמורה למנוע מינויים הלוקים בניגודי עניינים במועצה. אלא שבמוןעצות קטנות קשה להימנע לחלוטין מניגודי עניינים - לכן נגדיר ועדת חריגים במקרה של רשויות מקומיות קטנות. אחת הבעיות עם החקיקה הזו היא שיש שונות עצומה בין רשויות בגדלים שונים", אמר פולקמן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker