השרים אישרו: הטבות המס לפריפריה יורחבו בעוד כ-200 מיליון שקל

הצעת חוק חדשה מבקשת להגדיל את מספר התושבים המקסימלי של עיר זכאית להטבות מ-75 אלף ל-85 אלף, כדי להבטיח שנהריה תישאר במרחב הזכאות ■ ההצעה כוללת תוספת של 2% לזיכוי מס ההכנסה, שהוענקה עד כה רק לתושבי הדרום, גם לתושבי הצפון

אבי וקסמן
אבי וקסמן
נהריה
נהריהצילום: נשיונאל פוטוגרפי
אבי וקסמן
אבי וקסמן

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה אתמול (א') הצעת חוק שנועדה להרחיב עוד יותר את הזיכוי במס הכנסה לתושבי הפריפריה. בממשלה מעריכים כי עלות ההצעה תהיה יותר מ-200 מיליון שקל בשנה. במשרד האוצר לא הביעו התלהבות מהרחבת ההטבות, אבל עשויים לתמוך בחקיקתן אם במשך הדיונים בהצעת החוק בכנסת לא יועלו דרישות חדשות שיגדילו משמעותית את עלות ההצעה.

על הצעת החוק חתומים בין השאר חברי הכנסת משה גפני ורועי פולקמן. גפני, יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, נאלץ לעסוק לא מעט במפת הטבות המס בשנים האחרונות. ועדת הכספים נדרשה לקבוע קריטריונים חדשים לגיבוש רשימת היישובים שתושביהם יהיו זכאים לזיכוי במס הכנסה - כזאת שתהיה מצד אחד שוויונית, כך שתעבור את מבחן בג"ץ, ומצד שני לא תפגע ביישובים שתושביהם קיבלו כבר הטבות. גם לאחר חקיקת הרשימה החדשה, נעשו בה כבר שינויים - האחרון שבהם בהוראת שעה שנחקקה ב-2017. עתה מוצע לערוך כמה שינויים באופן קביעתה של רשימת היישובים המוטבים. בכנסת אומרים כי השינויים יהיו מינורים בלבד.

על הצעת החוק חתומים פולקמן וגפני יחד עם חברי הכנסת מיקי זוהר, יפעת שאשא ביטון, עודד פורר ויצחק וקנין. בין השאר מוצע בה כי מספר התושבים המרבי ביישוב שתושביו יכולים לקבל הטבת מס יגדל מ-75 אלף ל-85 אלף. הצעד נועד לאפשר לתושבי נהריה להמשיך לקבל את הטבת מס גם אם העיר תצמח. ראש עיריית נהריה, ג'קי סבג, הודיע בדצמבר האחרון כי הוא מבטל טקס שנקבע לחתימה על הסכם גג להרחבת העיר בכ-10,000 יחידות דיור, לאחר שלא קיבל מענה לדרישותיו להבטיח את המשך מתן ההטבות גם אם מספר התושבים יעלה על 75 אלף.

עוד קובעת הצעת החוק כי תוספת של 2% לזיכוי המס, הניתנת כיום לתושבים של יישובים עירוניים בנגב, תינתן גם ביישובים בצפון. כמו כן, מוצע להגדיל את הניקוד בגין מצב סוציו-אקונומי המוענק ליישובים מאשכול חברתי-כלכלי 4, כך שיהיה שווה לזה שבאשכול 3. שינוי זה עשוי להיטיב עם נתיבות ואופקים.

זיכוי המס לתושבים ביישובים פריפריאליים נקבע בסעיף 11 לפקודת מס הכנסה, לפי שורה של כללים. שיעור הזיכוי מתחיל ב-7% מההכנסה מעבודה, ומטפס עם הקרבה לגבול, המרחק מאזור המרכז והירידה במדד הכלכלי-חברתי של הלמ"ס. בנק ישראל אמור לערוך עד תחילת 2019 מחקר שיבחן את השפעותיהן של הטבות המס על היישובים המוטבים, למשל מבחינת גודל אוכלוסייתם ומעמדם החברתי-כלכלי.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ