הקרב על הפנסיה של יועמ"ש הכנסת: "ח"כ זוהר ניסה לבצע מחטף"

יו"ר ועדת הכנסת פועל להעביר חוק שיעלה משמעותית את גובה הפנסיה של היועמ"ש לכנסת, איל ינון ■ יועמ"ש האוצר התנגד לניסיון להחריג את ינון – וספג ביקורת קשה מזוהר: "פועל ממניעים נקמניים" ■ מנכ"ל האוצר התייצב לצד יועמ"ש משרדו: "רואה בחומרה את ההתבטאויות"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ מיקי זוהר
ח"כ מיקי זוהרצילום: אוליבייה פיטוסי

ועדת הכנסת בלמה ניסיון של יו"ר הוועדה, ח"כ מיקי זוהר (ליכוד), להעביר לאחריותה את ההחלטה על תנאי הפנסיה של היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון. הצעת החוק היתה אמורה להעלות משמעותית את גובה הפנסיה של ינון. זוהר טען כי מכיוון שוועדת הכנסת היא שקובעת את שכר עובדיה, לא ייתכן כי תנאי הפנסיה של ינון ייקבעו על ידי אגף החשב הכללי באוצר (חשכ"ל).

לדברי זוהר, מדובר בניסיון לתקן עוול היסטורי ולשמר את עצמאות הכנסת. עם זאת, החוק שביקש להעביר לא נוגע לכלל עובדי הכנסת (שתנאי הפנסיה שלהם נקבעים על ידי מינהלת הגמלאות בחשכ"ל, כפי שנקבעים תנאי הפנסיה של כלל עובדי המדינה), אלא רק לינון. שכרו של ינון מוצמד כיום לשכרם של היועץ המשפטי לממשלה ושל שופט עליון, ומגיע לכ-70 אלף שקל בחודש.

"הבעיה היא לא רק בכך שיו"ר ועדת הכנסת מנסה להעביר חוק פרסונלי, שהיה מוסיף לתשלומי הפנסיה של יועמ"ש הכנסת מאות אלפי שקלים, אם לא יותר", אומר גורם בכיר בכנסת, "אלא בדרך שבה הוא ניסה להעביר את החוק - במחטף, תוך הטעיה של חברי הוועדה".

היועץ המשפטי של הכנסת, איל ינוןצילום: אמיל סלמן

החוק אמור היה לעבור בתוך שלושה שבועות בלבד, לאחר שעבר בקלות בקריאה ראשונה בוועדת הכנסת. היועץ המשפטי של משרד האוצר, אסי מסינג, היה הראשון שהעלה לשולחן הוועדה התנגדות לחוק הפרסונלי, כשטען כי אין סיבה להחריגו ולשפר משמעותית את תנאי הפנסיה שלו, שממילא טובים מאוד.

אתמול (ד') אמור היה להתקיים דיון נוסף על החוק בוועדה לקראת העלאתו לקריאה שנייה ושלישית, אך חברים בה - בהם חברי הכנסת רועי פולקמן (כולנו), יואל חסון (המחנה הציוני) ואיילת נחמיאס-ורבין (המחנה הציוני) - הביאו לכך שהדיון בו בוטל.

"חברי הכנסת הבינו שלא ייתכן שתנאי הפנסיה של היועץ המשפטי של הכנסת יהיו תלויים בוועדת הכנסת או ביו"ר", אומר גורם בכנסת הבקי בנושא. "במצב כזה, היועמ"ש הופך לפגיע מאוד מול יו"ר ועדת הכנסת בהחלטות שעליו לקבל בצורה הישרה והנקייה ביותר. במילים אחרות, ודי ברמז הזה - לו החוק היה עובר, ליו"ר היה קל יותר מול היועמ"ש".

ביטול הדיון ככל הנראה הרגיז מאוד את ח"כ זוהר, שתקף בחריפות את מסינג בראיון לרדיו כאן ב', וטען כי מניעיו להתנגד לחוק הם נקמניים. מי שמיהר להגיב לאמירות האלה הוא מנכ"ל שר האוצר, שי באב"ד, שהבהיר כי הוא רואה את ההתבטאויות של ח"כ זוהר בחומרה.

"הביקורת על החוק המוצע היתה עניינית ומקצועית", אמר באב"ד. "לא יעלה על הדעת שיעבור חוק פרטני, שהמשמעות שלו היא הגדלת זכויות לקצבה של עובד, בכיר ככל שיהיה - וזאת בניגוד לכל המגמה הקיימת של הטיפול בתחום הפנסיה התקציבית. היועץ המשפטי של האוצר במקרה זה, כמו ביתר המקרים, פעל ממקום מקצועי וענייני ומוטב היה שדבריו של מיקי זוהר לא היו נאמרים ושהצעת חוק זו לא היתה עולה כלל על סדר יומה של הכנסת".

"מוטב היה שהדברים לא היו נאמרים". שי באב"דצילום: עופר וקנין

בעקבות השתלשלות העניינים הודיע ינון עצמו כי הוא מבקש שגם אם החוק יעבור, הוא לא יחול עליו. ל-TheMarker נודע כי גורמים בוועדה הודיעו לזוהר כי לא יתנו להצעת החוק לעלות לדיון נוסף. בימים אלה פועל זוהר להעלאת שכרם של ראש הממשלה והשרים ב-5,000 שקלים בחודש.

מח"כ מיקי זוהר נמסר בתגובה: "אתמול ביטלתי את הדיון לבקשת היועמ"ש של הכנסת לאור האירועים. אחרי שהירהרתי בדבר קיבלתי החלטה שהדיון יחזור ויושלם עד תום, ואקבע את החקיקה למרות שהיועמ"ש ביקש ממני לחדול ממנו. זה יקרה בגלל שאני קובע מה שטוב ונכון לכנסת, שתהיה עצמאית לחלוטין מבלי שאף אחד יוכל לשלוט בשכרו וגמלתו של היועמ"ש, מלבד היו"ר וועדת הכנסת. אני מתכוון להתעקש על הסוגיה עד תום.

"בנושא אסי מסינג - לא השתלחתי, אלא הצבתי את האמת מול הציבור כדי שישפוט בעצמו. אני עומד על דעתי שהיועמ"ש של האוצר פועל נגד היועמ"ש של הכנסת ממניעים נקמניים. זו תחושתי, שמתבססת על מספר אירועים שקרו בכנסת בעבר ועל עימותים בין שני היועמ"שים. כמובן שהיועמ"ש של האוצר יותר ממוזמן להפריך את תחושתי ולא שמעתי אותו עושה את זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker