האישה שתסייע לנתניהו למנות את מפכ"ל המשטרה והנגיד הבאים

איריס שטרק חגגה אתמול את צירופה כחברה בוועדה למינויים בכירים בשירות הציבורי ■ היא מונתה ליו"ר נמל אשדוד על ידי נתניהו, תרמה לגילה גמליאל — אבל הסתכסכה עם מירי רגב ■ האם תוכל להימנע משיקולים פוליטיים בבואה לדון במינויים הרי הגורל שיעמדו לפתחה?

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איריס שטרק
רו"ח איריס שטרקצילום: אייל טואג

"אני שמחה לבשר לכם על כך שזה עתה, הממשלה אישרה את המינוי שלי לחברות בוועדה המיוחדת למינויים לתפקידים בכירים בשירות הציבורי. הוועדה, המופקדת על אישור המינויים הבכירים ביותר במשק הישראלי — רמטכ"ל, מפכ"ל, ראש שב"כ, ראש המוסד, נציב בתי הסוהר, נגיד בנק ישראל והמשנה לנגיד בנק ישראל. זהו כבוד גדול עבור מקצוע ראיית החשבון, שאותו אני מייצגת בכל תפקידי הציבוריים; תפקידים שהם מבחינתי משימה ציבורית ולאומית, שאותם אני עושה מתוך רצון לסייע ולקדם החלטות ותהליכים חשובים ומשמעותיים לכלכלה ולחברה במדינתנו".

במלים אלה חגגה רואת החשבון איריס שטרק אתמול בעמוד הפייסבוק שלה את הצעד שעשתה בדרך להיות אחת מארבעת האנשים המאשרים את המינויים לתפקידים הבכירים ביותר במדינה. בתפקיד זה היא עשויה להיות, בין היתר, אחת ממי שיקבעו בחודשים הקרובים את זהות מחליפו של מפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, כמו גם את זו של נגיד בנק ישראל הבא, שיחליף את קרנית פלוג.

בנימין נתניהוצילום: אמיל סלמן

מינויה של שטרק לוועדה אושר במקביל למינויו של יעקב נגל — מי שכיהן כראש המל"ל עד תחילת 2017, תחת ראש הממשלה, בנימין נתניהו. החבר השלישי בוועדה הוא נציב שירות המדינה. כרגע מחזיק בתפקיד אודי פראוור, יוצא משרד ראש הממשלה, שמכהן כממלא מקום מאז פרש הנציב הקודם, משה דיין. מתוקף תפקידו כממלא מקום, פראוור תלוי בנתניהו בכל הנוגע להמשך כהונתו בתפקיד. מדובר אם כך על ועדה שמאויישת על ידי שלושה גורמים שראש הממשלה אינו זר להם — בבואה לאשר מינויים שיש לו בהם עניין. בראש הוועדה עומד השופט אליעזר גולדברג, אשר זכה באות הוקרה מטעם התנועה לאיכות השלטון על פועלו בתחום המשפט.

עבור שטרק מדובר בפסגת כוח חדשה. מלבד משרד רואי החשבון שהיא מנהלת עם בעלה, והדירקטוריונים שבהם היא יושבת — בשנים האחרונות היא משמשת כחברה בוועדת שירות המדינה של נציבות שירות המדינה. במסגרת זו היא חלק מצוות המאשר או דוחה בקשות של שרים למינוי הפקידים המועדפים עליהם לתפקידים במשרדי הממשלה. זוהי אותה ועדה שאישרה לפני שנה את חוק הג'ובים — המאפשר מינוי של משנה למנכ"ל כמשרת אמון ב–25 משרדים ממשלתיים.

שטרק גם מתמודדת בימים אלה על תפקיד יו"ר לשכת רואי החשבון הארצית — מרוץ שאם תנצח בו, תהיה לאשה הראשונה שממלאת את תפקיד היו"ר באיגוד מקצועי־כלכלי בישראל. ביומיים האחרונים קיבלו חברי לשכת רואי החשבון כמה מסרונים אנונימיים בגנותה של שטרק.

האיבה עם רגב, הקרבה לנתניהו

יעקב נגלצילום: מארק ישראל סלם

לשטרק ולבעלה, רו"ח משה שטרק, יש שבעה ילדים. היא אשה מקושרת, שמכירה את המערכת הפוליטית היטב, ובאתר האינטרנט של משרד רואי החשבון, שבו היא מחזיקה במשותף עם בעלה, נכתב כי בין לקוחות המשרד נמנים משרדי ממשלה ורשויות מקומיות.

שטרק היא גם מכרה של ח"כ איילת נחמיאס־ורבין (המחנה הציוני). היא היתה אחת הנשים שהתארחו באירוע של שדולת הנשים שאירחה רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, במעון ראש הממשלה ברחוב בלפור לפני כמה שנים. ב–2010 יצאה בשליחות משרד ראש הממשלה לכינוס האו"ם בניו יורק לרגל יום האישה הבינלאומי, שם הרצתה בנושא מעמד האישה.

מי שנכח בסדרת הגמר של אליפות המדינה בכדורסל נשים ב–2017, מתקשה לשכוח את רגעי המבוכה שנרשמו בסופה. היה זה כאשר שרת הספורט, מירי רגב, שנכחה באולם, סירבה לעלות לבמה ולהעניק את צלחת האליפות. רגב זעמה על כך ששטרק, יו"ר מינהלת ליגת העל לנשים, ניסתה להעלות לבמה גם את נחמיאס־ורבין. בסופו של דבר הטקס התחיל רק חצי שעה לאחר סיום המשחק.

במהלך 2016 ניהלה שטרק מאבק להגדלת תקצוב כדורסל הנשים על ידי המדינה. במסגרת המאבק הליגה הושבתה, והדירקטוריון שבראשותה עתר לבג"ץ בדרישה להגדלת התקציב. המדינה התחייבה בסופו של דבר להשליש את התקצוב שהיא מעניקה לליגה — מהלך שיכול היה להציב את שטרק בעימות נוסף מול רגב.

אליעזר גולדברגצילום: דניאל בר און

במהלך החודשים שלאחר מכן ניסתה רגב לקדם מהלך להדחת שטרק מתפקידה כראש מינהלת הליגה. הנימוק לרצונה היה העמדה שלפיה שטרק גורמת נזק בלתי הפיך לענף כדורסל הנשים. אלא שהמהלך הזה לא יצא מעולם אל הפועל. רגב עצמה סירבה להגיב לפנייתנו בנושא, אבל מקור המעורה בפרשה מעריך כי שרת התרבות והספורט הבינה שלא רצוי שתבצע מהלך כה חריף ותדיח את מי שנחשבת מקובלת על ראש הממשלה בנימין נתניהו ועל רעייתו. לגמר אליפות הכדורסל השנה כבר הגיעו שתיהן.

לתפקיד יו"רית מינהלת ליגת הנשים בכדורסל הגיעה שטרק בזכות היכרותה עם יו"ר קבוצת הכדורסל של מכבי תל אביב, שמעון מזרחי. אחותה של שטרק, עידית בן עמי, היא שותפה במשרד עורכי הדין שרקון, בן עמי אשר ושות'. אגב, אילן שרקון היה שותפו של גדעון סער בראשית שנות ה-2000, כשסער עשה קריירה קצרה כעורך דין. בן עמי מונתה ב–2010 לתפקיד דירקטורית ברכבת ישראל, ביוזמת לשכת נתניהו.

ישראל כ"ץ רצה את שטרק במעצ

שטרק שימשה ב–2004–2007 ראשת דירקטוריון נמל אשדוד, לאחר שמונתה לתפקיד על ידי שר האוצר דאז, נתניהו, ועל ידי שר התחבורה מאיר שטרית (ליכוד).

במהלך כהונתה הפגינה שטרק עמדה קשוחה יחסית כלפי ועדי העובדים בנמל — מה שעלה לה בסכסוכים תכופים מול ראשי הוועד. למרבה האבסורד, מינוי זה סיכל את שאיפתה להתמנות ב–2014 ליו"ר דירקטוריון נתיבי ישראל (לשעבר מעצ). זאת, משום שבטופס הגשת המועמדות לתפקיד היא לא דיווחה על דו"ח מבקר המדינה שנכתב קרוב לחמש שנים קודם לכן, ומתח ביקורת על הדרך שבה מונו בכירים בנמל אשדוד בתקופת כהונתה כיו"רית.

בקרבתה של שטרק נטען כי הסיבה לדחייתה היתה רצונו של מנהל רשות החברות דאז, אורי יוגב, לטרפד את מועמדותה, וכי אי־הזכרת הדו"ח מצדה נעשתה בתום לב, ובחלוף חמש שנים שנים מאז פרסומו. לתפקיד זה בנתיבי ישראל הגיש את מועמדותה של שטרק שר התחבורה דאז, ישראל כ"ץ (ליכוד).

שטרק כיהנה גם כדירקטורית בחברת חשמל, במקביל ליועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, שלומית ברנע פריגו. בעקבות החברות בין השתיים, העבירה ברנע פריגו את הטיפול בעניינה של שטרק במינוי הנוכחי לוועדת המינויים לעורכת דין אחרת במשרד המשפטים.

שטרק מקורבת במיוחד גם לשרה לשוויון מגדרי, גילה גמליאל. היכרות זו נוצרה, לפי שטרק, במסגרת פעילות חקיקה שיזמה בתחום זכויות הנשים, שאליה נרתמה גמליאל. גמליאל פנתה לשטרק בבקשה כי תתרום לקמפיין הבחירות שלה, ושטרק תרמה לה 5,000 שקל — כסף שנאלצה להחזיר לאחר שהתברר לה שניתן לתרום את הסכום רק מחשבון פרטי, בעוד היא עשתה זאת מחשבון עסקי.

שטרק, הפעילה בתחום החקיקה וזכויות הנשים, ניפצה לאורך הקריירה שלה תקרות זכוכית בזו אחר זו. עם זאת, היא מעורה במערכת הפוליטית ובמשק הישראלי באופן כה עמוק — עד שהדבר עלול להקשות עליה בבואה להתעלם משיקולים פוליטיים במינויים הרי הגורל שיעמדו לפתחה בתקופה הקרובה.

"המינוי אושר כדין"

מאיריס שטרק נמסר בתגובה: "מדובר בשקרים המופצים מטעם היריבים המתמודדים מולה בימים אלה בבחירות ללשכת נשיאות רואי החשבון. מינויה של שטרק לחברה בוועדה המיוחדת למינויים עבר את כל האישורים של הגורמים המשפטיים הנדרשים במשרד ראש הממשלה ובמשרדו של היועץ המשפטי לממשלה, ואושר בממשלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker