התנגדויות בכנסת לרפורמה בחשמל; בנט: "לא החלטתי איך אצביע"

שר החינוך הודיע כי עדיין לא החליט אם יצביע בעד הרפורמה במשק החשמל ■ ח"כ שרן השכל: "יש עדיין אפשרות לשנות את הרפורמה, גם אם מדובר על הרגע האחרון" ■ ח"כים נוספים הביעו התנגדות למתווה הנוכחי, אך ההערכות הן כי היא בכל זאת תעבור את משוכת הכנסת

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים10
נפתלי בנט
נפתלי בנטצילום: מוטי מילרוד

ההתנגדות לרפורמת החשמל התרחבה בישיבת הסיעה של הבית היהודי ביום שני אל מעבר לעמדתו הידועה של ח"כ בצלאל סמוטריץ'. גם ח"כים אחרים במפלגה הציבו בדיון, באופן קולני, שאלות קשות בנוגע לנכונות הרפורמה. יו"ר המפלגה, נפתלי בנט, הבהיר בדיון כי אין לו עמדה חד־משמעית בנוגע לרפורמה, וכי הוא עדיין לא החליט אם יצביע בעדה.

בנט אמר שהוא יגיע לישיבת הממשלה בנושא, שצפויה להיערך היום, ויקבל את החלטתו לגבי הרפורמה רק לאחר שישמע את כל הנימוקים בעדה ונגדה.

בכך מסתמנת מפלגת הבית היהודי כלשון מאזניים של הממשלה בנוגע להחלטה על הרפורמה. התומכים ברפורמה מודעים לכך. בראשם נמצא יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, שהוא אחד הגורמים המרכזיים שלוחצים בשבועות האחרונים להעברתה בכנסת. עבור ניסנקורן, ואף יותר מכך עבור שר האוצר, משה כחלון, רפורמת החשמל היא המהלך הכלכלי המשמעותי ביותר של מושב הכנסת הנוכחי.

ניסנקורן - ברצונו למצוא את הדרך לפרק את ההתנגדויות אליהן הוא נחשף בבית היהודי - יכול להתייעץ בכלי רב עוצמה העומד ברשותו. היועץ האסטרטגי של יו"ר ההסתדרות בשנתיים האחרונות הוא שלום שלמה, מי ששימש כראש המטה של בנט בתקופתו כשר הכלכלה וכיועץ לראש הממשלה, בנימין נתניהו. בלשכת שר החינוך ובלשכת שרת המשפטים, איילת שקד, הבהירו בשבוע שעבר כי שלמה לא יצר עימם קשר בנוגע לרפורמה. גם שלמה עצמו ודובר ההסתדרות מסרו כי הוא לא פנה לאיש בנוגע לרפורמה.

מקלב: חגיגה אין פה

גם אם הרפורמה תעבור בממשלה - העברתה בכנסת עשויה להיות מכשול משמעותי נוסף. ח"כ אורי מקלב (הבית היהודי) הביע גם הוא הסתייגות מהרפורמה. הוא אמר בשבוע שעבר ל-TheMarker כי "היו הרבה ויתורים בהליך הכנת הרפורמה. לא חידדו את השפיץ כדי לא לגרום למהומות. בעיני זה פספוס, כי איום העתירה לבג"ץ שהגישה המדינה נגד זכות השביתה של עובדי חברת חשמל דווקא יכול היה להביא להישגים גדולים יותר, וכעת הוא לא קיים עקב הרפורמה.

"חגיגה אין ברפורמה הזאת. חשמל הוא אחת ההוצאות היקרות של משקי הבית בישראל. ההסתכלות שלי על הרפורמה היא מנקודת מבטו של הצרכן, והוא לא הולך להרוויח ממנה בעשור הקרוב, ולא ידוע מה ירוויח אחר כך. גם התחרות בחברות הפרטיות כמעט לא תהיה קיימת. בהרבה דברים לא נעשה מהפך".

למרות כל זאת, מקלב מעריך כי כבר לא ניתן לעשות הרבה כדי לשנות את הרפורמה. "בעוד שמונה־עשר שנים יהיה אפשר לפתוח את הדיון הזה מחדש. אני לא חושב שאפשר לעשות משהו כרגע. האוצר מרוצה מהרפורמה, הן מסיבות אישיות - שכן הוא יכול להשיג קדנציה שבה הוא חתום על רפורמה - והן מסיבות מקצועיות. אני לא רואה איך הכנסת תוכל לשנות משהו. בסופו של דבר במפלגות הגדולות ועדי העבדים משפיעים מאוד על הנבחרים. אני לא אוהב את הרפורמה, אבל אצביע בעדה, גם אם אעביר הרבה ביקורת בדרך. יש לנו מחויבות קואליציונית, ואני לא רואה מצב שזה לא עובר בכנסת בסוף".

שרן השכל
ח"כ שרן השכלצילום: מוטי מילרוד

מנגד, ח"כ שרן השכל (הליכוד), המתנגדת הדומיננטית ביותר בתוך הליכוד למהלך, אמרה בשבוע שעבר ל–TheMarker כי "יש עדיין אפשרות לשנות את הרפורמה. אנחנו מתעקשים לא להיכנע לשגיאות שיש בה, גם אם מדובר על הרגע האחרון".

בחינה של הבסיס להתנגדויות שהציגו הח"כים מעלה כי ההתנגדויות לרפורמות הן עקרוניות. מצד מקלב, מדובר על תחושה שהרפורמה לא תיטיב מספיק עם אזרחי ישראל. מצד סמוטריץ' והשכל, ההתנגדות מבוססת דווקא על התחושה שהרפורמה מקבעת את כוח הוועדים ופוגעת בשוק החופשי. ההתנגדות שסופגת הרפורמה גם באתר מידה, המשקף את העמדות הכלכליות של הבית היהודי - תואמת את הגישה הזאת.

ההתנגדות בקואליציה עשויה להביא לכך שגם אחרי שהרפורמה תעבור בממשלה, העברתה בכנסת לא תהיה חלקה. עם זאת, מול ההתנגדויות הערכיות יתייצבו השיקולים הפוליטיים התומכים בהעברתה - שצפויים לגבור בשורה התחתונה על כל שיקול אחר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום