התוכנית של אנשי עסקים ובכירי אוצר לשעבר לטיפול בפליטים

קבוצה של אנשי עסקים בכירים במשק הגישה לממשלה תוכנית מפורטת לפיזור אוכלוסיית הפליטים בארץ ושיקום דרום תל אביב, בעלות של 223 מיליון שקל בשנה ■ ביניהם ניתן למצוא את יוסי קוצ'יק, אילן כהן, ירום אריאב ושמואל חרל"פ

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פליט סודני בבית מלון באילת
חגי עמית
חגי עמית

קבוצה גדולה של אנשי עסקים ישראליים - רבים מהם עם רקע נרחב במגזר הציבורי - פנתה היום (ג') לראש הממשלה, בנימין נתניהו, תוך שהיא מציעה תוכנית מפורטת לפתרון בעיית הפליטים בדרום תל אביב.

התוכנית הנה מסמך מפורט בן 50 עמודים, המסתמך על המתווה שהוצג על ידי נתניהו באפריל ולפיו כמחצית מהפליטים יועברו למדינות אירופה, כך שהממשלה תצטרך לטפל רק במחצית הנותרת - בין 17 אלף ל-18 אלף איש, שעקרונותיו כוללים פיזור של אוכלוסיית הפליטים בכל הארץ - בהתאם לביקוש לעובדים בכל אזור, תוך הקפדה על כך שמספר הפליטים לא יעלה על 1% מסך אוכלוסיית היישוב שבו יתגוררו, ושימוש בתמריצים  שיבטיחו שאוכלוסיית הפליטים לא תחזור ותתרכז ביישוב אחד.

התוכנית כוללת הרחבת אפשרויות התעסוקה ואשרות עבודה בענפים הסובלים ממחסור תמידי בכוח אדם, כמו מלונאות, חקלאות ובניין, באמצעות הכשרות מקצועיות מתאימות; הסרת חסמים בפני מבקשי המקלט, המבקשים לשכור דירות ברחבי הארץ, תוך הקמת מערכת תיווך הוגנת שתפגיש בין היצע הדירות הפנויות ומבקשי המקלט בכל יישוב שיופנו אליו; וטיפול בדרום תל אביב, תוך השקעה בתשתיות פיזיות, שיקום חברתי מקיף והקמת מנהלת ציבורית שתפעל בשיתוף עם תושבי האזור.

התוכנית כוללת גם הקמה של קרן ערבויות עבור מבקשי מקלט השוכרים דירות במסגרתה, מינוי ממונה לנושא מבקשי המקלט בכל רשות מקומית שבה ייקלטו ומתן מעמד של תושב ארעי לפליטים.

לוח הזמנים לפיזור מבקשי המקלט ברחבי הארץ הוא 3 שנים, ולוח הזמנים לשיקום דרום תל אביב הוא 5 שנים.

עלות התוכנית המוצעת היא 223 מיליון שקל בשנה. עם זאת, כותביה מעריכים כי התקציב התוספתי הנדרש עבורה הוא של 150 מליון שקל - מעבר לסכומים שכבר כיום מושקעים במבקשי המקלט על ידי הרשויות.

לפי התוכנית, התוצר למשק בענפים שבהם יועסקו מבקשי המקלט יגדל ב-3.3 מיליארד שקל בשנה, ההכנסות מתשלומי מס הכנסה יגדלו ב-159 מיליון שקל, תגמולי המוסד לביטוח לאומי יגדלו ב-110 מיליון שקל, והחובות המסופקים של בתי החולים יתכווצו ב-10 מיליון שקל.

בין החתומים על התוכנית ניתן למצוא את יוסי קוצ'יק ואילן כהן, ששניהם שימשו מנכ"לי משרד ראש הממשלה בעבר; ירום אריאב, מנכ"ל משרד האוצר לשעבר; מיליארדרים דוגמת חיים כצמן, מורי ארקין ושמואל חרל"פ; מייסדי חברת אורמת, דיתה ויהודה ברוניצקי; בעלי בית ההשקעות מיטב אבנר סטפק; ועוד שורה ארוכה של יזמים, חוקרים ואנשי עסקים.

בשיחה עם TheMarker הסביר קוצ'יק כי "נתניהו הפתיע אותנו עם התוכנית לפתרון בעיית הפליטים שהציג באפריל. התוכנית הזו היתה טובה. הוא נסוג ממנה בגלל בעיות פוליטיות, אבל ניתן היה לראות מהתוכנית שהוא למד את הבעיה, ומבין שבסופו של דבר 17 אלף פליטים מתוך 35 אלף מבקשי המקלט בישראל יישארו פה. מדובר על פליטים עם ילדים ומשפחות שאין דרך להוציא מישראל.

"עם זאת, התוכנית הוצגה רק בכותרות, ואנו החלטנו לפרוט אותה לסעיפים ולתת תשובות פרטניות בתחומי דיור, תעסוקה וכדומה. עבדנו בשיתוף פעולה עם שולה קשת, פעילת השכונות מדרום תל אביב, ועם מכון הגר (מכון מחקר ופיתוח למדיניות דיור חברתי). ההנחה שלנו היא שכשראש הממשלה, שר האוצר ושר הרווחה יחזרו לעסוק בנושא, יעזור אם תהיה ברשותם תוכנית מפורטת, ויש סיכוי שהם יקבלו אותה. ישראל הצליחה לבלום את גל ההגירה הזה. אנו עכשיו במצב שבו אין כניסות של מבקשי מקלט לישראל. אבל ברגע שאופציית הגירוש והכליאה לא קיימת, צריך להבין ש-17 אלף איש מתוכם יישארו פה. האנשים האלו לא הולכים להיעלם. ובמדינה של 10 מיליון איש זה אפשרי לקלוט אותם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker