משרד הביטחון: קצבאות הפנסיה של הקצינים קוצצו ב-10% בשנתיים

הסכם כחלון־יעלון קובע כי פנסיית הגישור של אנשי הקבע תרד ל–12 אלף שקל עד 2025 ■ מקורבים למערכת הביטחון טוענים כי היא אין התקדמות ליישום ההסכם, ואילו במערכת טוענים כי הקצבה הממוצעת בה ירדה מ–20 אלף שקל ב–2015 ל–18 אלף שקל כיום

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טקס סיום קורס קצינים, 2016
חגי עמית
חגי עמית

מעט אחרי יום העצמאות, צפויים מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, ומנכ"ל משרד הביטחון, אודי אדם, להיפגש ולדון בקצב שבו מיושם הסכם כחלון־יעלון. משרד הביטחון צפוי להציג בדיונים אלה נתונים שלפיהם ב-2017-2015 ירד גובה הקצבה הפנסיונית הממוצעת לקצינים ב-10% — מ-20 אלף שקל ברוטו ב-2015 ל-18 אלף שקל ברוטו כיום.

נתונים אלה יעמדו במרכז הדיון שיעסוק בקצב ירידת פנסיית הגישור שהתחייב לו משרד הביטחון במסגרת הסכם כחלון־יעלון שנחתם בנובמבר 2015. ההסכם, שביקש לרסן את התפתחות הגמלאות של אנשי הקבע, קבע כי פנסיית הגישור של אנשי הקבע תרד ל–12 אלף שקל ברוטו עד 2025.

שי באב"ד (מימין) ואודי אדםצילום: אמיל סלמן

פנסיית הגישור היא הפנסיה שזכאים לה אנשי הצבא שנכנסו לשירות קבע אחרי 2004, וכבר אינם זכאים לפנסיה תקציבית. היא נועדה להפחית את הפגיעה באותם אנשי קבע מהמעבר לפנסיה צוברת. פנסיית הגישור מעוגנת בהוראת שעה בלבד. לפי הסכם כחלון־יעלון, אם מערכת הביטחון תוריד את הקצבה הממוצעת מ–20 אלף שקל, כפי שהיתה במועד חתימת ההסכם, ל–12 אלף שקל בתוך שמונה שנים — הוראת השעה תיהפך להסדר קבע. זו ירידה דרסטית של 40%.

בשבועות האחרונים הגיעו עדויות ממקורות העומדים בקשר רציף עם מערכת הביטחון, שלפיהם המערכת אינה מתקדמת ליישום ההסכם. בתגובה לפנייה בנושא, מסר משרד הביטחון את הנתונים המדוברים והוסיף: "ירידה זו היא תוצר של עבודת מטה רחבה בביצוע צה"ל, תוך מימוש מודל הקבע החדש".

נציגי משרד האוצר אינם צפויים בהכרח להסכים עם הנתונים שיציג משרד הביטחון. בדיון בנושא שנערך לפני כמה שבועות בוועדת החוץ והביטחון כבר התגלעה מחלוקת בין נציג החשב הכללי במשרד האוצר בנוגע לקצב ירידת הקצבה הצה"לית, שמושפע מהרכיבים המחושבים על ידי הצבא בתוך הפנסיה הצה"לית.

במשרד הביטחון סירבו להסביר את המהלכים שהביאו לירידת הקצבאות. עם זאת, מקור המכיר את הנושא מקרוב העריך כי צה"ל יתקשה להוריד את הקצבאות באופן קבוע כל זמן שהוא לא טיפל עדיין בשכר אנשי הקבע, שערכו הריאלי ממשיך לעלות.

המהלך של הורדת ממוצע הקצבאות הוא מורכב עד בלתי־אפשרי, לאור השיעור הגבוה של קצינים שכבר משרתים בקבע ונהנים מפנסיות גבוהות. כך, באמצע 2017 נחשפו נתונים שלפיהם 41.7% מהקצינים שפרשו ב–2016 מקבלים קצבה של יותר מ–19 אלף שקל בחודש. לא ידוע איזה חלק מהם משתייכים להסדר פנסיית הגישור, אבל כדי להגיע לממוצע קצבאות של 12 אלף שקל בחודש, נדרש שעל כל קצין שזכאי לפנסיה של 19 אלף שקל — יהיה קצין שזכאי לקצבה של 5,000 שקל בלבד. מצב זה עשוי להביא לכך שבדרך להשגת היעד, מערכת הביטחון תשחק באופן דרסטי את משכורות הצעירים.

היכולת של מערכת הביטחון לצמצם את הקצבאות שהיא משלמת מהותית להתחייבויות הממשלה בעשורים הקרובים. משקל החבות היחסית של הממשלה לפנסיה תקציבית ביחס לתוצר הוא 55%. חלקה של מערכת הביטחון בסך ההתחייבויות הפנסיוניות הוא 42%. סך התחייבויות המדינה בגין זכויות עובדים הסתכמו ב–674 מיליארד שקל בסוף 2015. עיקר הסכום, 397 מיליארד שקל, היה חבות בגין גמלאים מקבלי קצבה. מתוך סכום זה, 196 מיליארד שקל היו התחייבויות לגמלאי מערכת הביטחון, ו–79 מיליארד שקל היו התחייבות לעובדים פעילים במערכת הביטחון. כל החישובים אינם כוללים את פנסיית הגישור לצה"ל.

ח"כ עמר בר לב (המחנה הציוני) אמר: "בישיבה שנערכה לפני כחודשיים הצגנו שאלות קשות סביב הטענה שלפיה עד 2024 הפנסיה הממוצעת תרד ל–12 אלף שקל לחודש. אבל אנשי משרד הביטחון הציגו נתונים שלפיהם הם בכיוון הנכון. האם הם יגיעו ל–12 אלף שקל בחודש? זה אתגר גדול שקשה להבין איך הם יגיעו אליו, אבל הם מציגים גרפים שמעידים על כך. התהליך של הורדת גיל הפנסיה לאנשי הקבע מאפשר את זה. ברגע שהם פורשים בגיל צעיר יותר, הם צוברים פחות ותק, והקצבאות שלהם נמוכות יותר. לזה יש להוסיף את החלטת הרמטכ"ל שהוצגה לצמצום תוספת הרמטכ"ל".

ביולי 2017 קיבל הרמטכ"ל גדי איזנקוט החלטה להוריד את השיעור המירבי ל"הגדלת הרמטכ"ל" — תוספת של אחוזי הצבירה לפנסיה של פורשי צבא — מ–19% ל–10%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker