ח"כ רחל עזריה: "בנק ישראל נהפך רגולטור שבוי"

יו"ר ועדת הרפורמות טענה כי "התפקיד של הפיקוח על הבנקים הוא לשמור על שווי משקל בין כוח הבנקים לצורכי הלקוח, אך בדיונים בוועדה נציגי בנק ישראל נוטים לדבר בשם איגוד הבנקים"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ רחל עזריה צילום: אוליביה פיטוסי
צבי זרחיה

 "בנק ישראל נהפך רגולטור שבוי. התפקיד של הפיקוח על הבנקים הוא לשמור על שווי המשקל בין הכוח של הבנקים לצרכים של הלקוח. אבל בדיונים בוועדת הרפורמות אני רואה איך נציגים של בנק ישראל עונים לפעמים בשם איגוד הבנקים, ולהפך" - כך טענה היום (ג') יו"ר ועדת הרפורמות בכנסת, ח"כ רחל עזריה (כולנו).

בדברים שנשאה בכנס הבנקאות של ישראל 2050 מטעם התאחדות הסטודנטים וארגון אנו, שהתקיים במלון וולדורף אסטוריה בירושלים, דיברה עזריה על עתיד הבנקים: "כדי להגן על העתיד הכלכלי של ישראל ולהגן על הלקוחות, נכנסנו לבליץ חקיקה בתחום הבנקאות. אם לא נמשיך להוביל בתחום הפיננסים, הלקוחות יצביעו ברגליים, והכלכלה תיפגע משמעותית.

"החשש מהלבנת הון דרך הגופים והמטבעות האלטרנטיביים יצא מפרופורציות. אנחנו חייבים להמשיך לקדם את עולם הפינטק וה-P2P, אסור לנו לאבד את אחד היתרונות המשמעותיים שלנו כסטארט-אפ ניישן".

ח"כ עזריה העבירה בוועדת הרפורמות כמה חוקים משמעותיים בתחום הבנקאות: חוק הפעלת מערכות תיווך באשראי (הסדרת הלוואות P2P), שמחייב בנקים לאפשר לפלטפורמות הלוואות המונים לפעול; וחוק ניוד בנקים שעבר במסגרת חוק ההסדרים האחרון ומחייב את הבנקים לאפשר ללקוח לעבור בנק בקלות באינטרנט.

מבנק ישראל נמסר:"הבנק מיישם את הרפורמה להגברת התחרות באינטנסיביות והתוצאות כבר נראות בשטח. רק היום העניק בנק ישראל רישיון לסולק חדש, רישיון שני בשנה האחרונה; לפני כמה שבועות פורסמו המתווה להפחתת העמלה הצולבת והקריטריונים לגופים שירכשו את חברות כרטיסי האשראי שיופרדו מהבנקים; ועמלות הסליקה נמצאות בירידה משמעותית.

"במקביל, פירות ההתייעלות של מערכת הבנקאות מתגלגלות לציבור בהפחתת עמלות, והרחבת מגוון השירותים הניתנים בערוצים ישירים בעלויות נמוכות או אפסיות. אלו רק מעט דוגמאות, והעשייה בשטח מדברת בעד עצמה. לצערנו, יש פער גדול בין אופי העבודה של חברי הכנסת מול הדרגים המקצועיים בבנק ישראל, לבין ההתבטאויות התקשורתיות של חלק מהח"כים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker