"לא נענה אוטומטית לבקשות חיסוי": דו"ח המבקר על קצא"א יפורסם בפעם הראשונה

ועדת המשנה של הוועדה לביקורת המדינה התירה לפרסם את הדו"ח לקראת פקיעת הזיכיון של קצא"א ■ יו"ר הוועדה, שלי יחימוביץ': "נפעל לשקיפות מרבית של דו"חות המבקר"

צבי זרחיה
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קצא"א
צבי זרחיה
חגי עמית

דו"ח מבקר המדינה בעניין חברת קצא"א (קוו צינור הנפט אילת אשקלון) יפורסם בראשונה מאז הקמת החברה. כך החליטה היום (ג') ועדת המשנה של הוועדה לביקורת המדינה לביטחון, יחסי חוץ וקשרי מסחר בינלאומיים. ההחלטה תביא לכך שהתנהלותה של אחת מהחברות החסויות והסודיות במשק הישראלי תקבל חשיפה ראשונית - בעוד כחודשיים.

הוועדה קיימה דיונים בנושא, כאשר מלבד קצא"א, גורם נוסף שביקש להותיר את חיסיון הדו"ח על החברה על כנו היה משרד האוצר. למרות ההתנגדויות, החליטה הוועדה כי במסגרת דו"ח המבקר הכללי המתפרסם במאי – תפורסם גם הביקורת על היערכות החברה לקראת תום תקופת הזיכיון שלה. תהיה זו הפעם הראשונה מאז הוקמה החברה שבה יפורסם דו"ח ביקורת כזה לגביה.

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ שלי יחימוביץ', העומדת גם בראש וועדת המשנה שדיוניה חסויים, אמרה: "לוועדה יש עניין בהגברת השקיפות ובהנגשתם לציבור של דו"חות המבקר. רבים מדו"חות המבקר חסויים וישארו כאלה, כדי שלא לפגוע בביטחון המדינה. אך ככל שהוועדה תשתכנע שהפרסום אינו מזיק ואף מועיל לתיקון, לניקוי ולשיפור הגופים השונים - אין לי שום כוונה להיענות אוטומטית לכל בקשות החיסוי, שלעיתים אינן מוצדקות".

יור קצא"א בשנתיים האחרונות הוא ארז חלפון, ששימש עד למינויו לתפקיד ראש המטה של שר האוצר משה כחלון. תחת כהונתו של חלפון נסגרה קצא"א, ונפתחה מחדש בשל תום הזיכיון שעל פיו הורשתה לפעול. במקום החברה הקודמת, שהיתה בבעלות היסטורית משותפת עם ממשלת איראן שלפני המהפכה, הקימה ממשלת ישראל חברה פרטית שקיבלה את נכסי החברה שנסגרה.

בסוף 2016 פורסמה ב-TheMarker ידיעה על ההחלטה השנויה במחלוקת  של שר האוצר כחלון בנוגע לתום הזיכיון של החברה. כחלון החליט בזמנו להעביר את הבקרה על  החברה, ולחלק אותה בין מנכ"ל משרדו, שי באב"ד, ובין החשבת הכללית באוצר, מיכל עבאדי־בויאנג'ו. זאת במקום להותיר אותה בידי מנהל רשות החברות - שלו היתה נתונה עד אז.

ב-2017 דווח ב-TheMarker על ההסכם שנחתם עם העובדים במסגרת העברת הזיכיון על החברה. העובדים הגיעו עם המדינה להסכם המשמר את זכויותיהם, מגן עליהם ב-15 השנים הקרובות ודואג להם לפיצוי בסכום של כמה משכורות.

העובדה שהמבקר יפרסם רק את הדו"ח על החברה הנוגע לתום הזיכיון – מבטיחה שלעת עתה לא ייחשפו נתונים הנוגעים לדו"חות ביקורת נוספים שנערכו לחברה - סביב מישורים אחרים של פעילותה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker