"חוק המאכערים" יכול למנוע את ניר חפץ ואלי קמיר הבאים

הצעת "חוק המאכערים" קובעת כי לוביסטים הפועלים בגופים ורשויות ציבוריות יחויבו בקבלת אישור מראש הרשות שבה הם פועלים, ופרטיהם וזהות לקוחותיהם יפורסמו לעיון הציבור. ההצעה טרם עלתה להצבעה - ואולי הגיע הזמן לעשות כן

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי קמיר בהארכת מעצרצילום: מוטי מילרוד
צבי זרחיה

הפרשיות שבגינן נעצרו ונחקרו יועצי התקשורת והאסטרטגיה ניר חפץ ואלי קמיר מגלות שוב את הפגמים בחוק הלוביסטים, שנחקק ב–2008 על ידי ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) וגדעון סער.

חוק הלוביסטים חייב את הלוביסטים הפעילים בתוך משכן הכנסת להירשם ולהציג את רשימת הלקוחות שלהם. ואולם מאז חקיקתו, התגברה תופעת היועצים האסטרטגיים ("לוביסטים שחורים", "מאכערים" ו"מקורבים") שמסתובבים במסדרונות באין מפריע, ופועלים לקדם את האינטרסים של שולחיהם. הם רוקמים דילים ועסקות מאחורי הקלעים, תוך השגת רווחים פוליטיים וכלכליים.

היועצים מבוקשים על ידי אנשי עסקים, בשל קרבתם לראשי השלטון ולרגולטורים — ולכן הם יכולים לקדם הרבה עסקות ולגבות כסף רב, לעתים תוך דחיקת האינטרס הציבורי. מכיוון שהם אינם רשומים באף מאגר, הם פועלים מתחת לרדאר, הרחק מעיני הציבור.

בתחילת 2016 גיבשו יחימוביץ' וח"כ רועי פולקמן (כולנו) את הצעת "חוק המאכערים", המחייבת את כל העוסקים בשדלנות מחוץ לכנסת — ובהם חברי מרכז מפלגות, עובדים לשעבר בגופים ציבוריים, בכנסת ובממשלה וכדומה — להצהיר על כך, ולהיות כפופים לחוק כלשהו להסדרת פעילותם.

הצעת החוק, שנוסחה על ידי מיזם לובי 99, קובעת כי מאכערים הפועלים בגופים ורשויות ציבוריות יחויבו בקבלת אישור מראש הרשות שבה הם פועלים; ופרטיהם וזהות לקוחותיהם יפורסמו לעיון הציבור. לפי ההצעה, הלוביסטים יחויבו בענידת תג זיהוי שיקבלו מהרשות.

הצעת החוק לא הועלתה עד כה להצבעה בקריאה הטרומית מחשש להיעדר רוב. כעת, עוד לפני יציאת הכנסת לפגרת הפסח ב–15 במארס, יש להתחיל בהליכי חקיקתה — תוך הטלת סנקציה פלילית על מי שיעבור אותה. אישור ההצעה יגביר את השקיפות בפעילות היועצים המקורבים לראשי השלטון, ואולי ירתיעם מלבחוש מאחורי הקלעים לטובת לקוחותיהם, באין מפריע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker