תקנות שמעכבות יישום של עשרות חוקים יפורסמו עד לסוף 2019

חוקים רבים שנחקקו בכנסת אינם מיושמים, מפני שמשרדי הממשלה אינם מפרסמים את התקנות הדרושות להפעלתם ■ מנכ"ל משרד ראש הממשלה מוביל באחרונה תוכנית להשלמת הליך פרסום התקנות ■ משרד ראש הממשלה: "יש בעשייה הזאת מסר פנים־ארגוני חשוב"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר
מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונרצילום: מגד גוזני

הממשלה פועלת לסיים עד לסוף 2019 את פרסום התקנות על ידי משרדי הממשלה בעקבות חוקים שנחקקו בכנסת ולא יושמו, מאחר שמשרדי הממשלה לא פירסמו תקנות להפעלתם.

באמצע 2016 פורסם ב–TheMarker כי מאז 2002 נמנעה הממשלה מלפרסם 51 קובצי תקנות וכך עיכבה את יישומם של חוקים רבים. לאחר הפרסום פנה יו"ר הכנסת דאז, ח"כ יולי אדלשטיין (הליכוד), אל הממשלה בבקשה לפרסם את התקנות הדרושות.

בהמשך פנה מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר, בשיתוף עם משרד המשפטים, אל משרדי הממשלה וביקש מהם לנקוב בתאריכי יעד להשלמת פרסום התקנות על ידם — שבינתיים מספרם אף גדל. לפי התוכנית הממשלתית, ב–2017 נקבע יעד של התקנת 88 תקנות (יעד שבו, ככל הנראה, המשרדים עמדו), ב–2018 — 45 תקנות (וכן ביטול 54 תקנות ישנות) וב–2019 — 12 תקנות.

בין 88 התקנות שהותקנו ב–2017: תקנות תגמולים ושיקום לשיקום למשפחות של חיילים שנספו במערכה, שהותקנו על ידי משרד הביטחון; פיקוח על יצוא ביטחוני, שהותקנו על ידי השר לביטחון פנים; פיקוח על איכות המזון בצהרונים, שהותקנו על ידי משרד הבריאות; מפרט דירה במסגרת חוק הדיור המוגן, שהותקן על ידי משרד העבודה והרווחה; הכשרת מפקחים בחוק אומנה לילדים, שהותקנו על ידי משרד הרווחה; חוק הגנת הצרכן, שהותקן על ידי משרד הכלכלה; חוק איסור הלבנת הון, שהותקן על ידי משרד המשפטים; חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות, שהותקן על ידי משרד הפנים; וחוק לחלוקת זכויות פנסיה בין בני זוג שנפרדו, שהותקן על ידי משרד האוצר.

משרד ראש הממשלה הודיע כי "דיווח סטטוס התקנת התקנות אינו טכני. יש בעשייה זו מסר פנים־ארגוני חשוב. החתירה למצוינות בשירות המדינה מתחילה בביצוע מעקב ובקרה ושיקוף לציבור".

לפי החלטת הממשלה מאפריל 2017, משרדי הממשלה יפעלו לצמצם מספרן של תקנות החובה שעדיין לא הותקנו. לגבי חוקים עתידיים, שהפעלתם טעונה תקנות שיותקנו על ידי השרים, הוחלט שכל טיוטה של תקנות תפורסם להערות הציבור לפני התקנתן, בהתאם ללוחות הזמנים החלים על פרסום תזכירי חוק — כלומר, שלושה שבועות מראש. כמו כן, נקבעו כללים חריגים לפרסום תקנות — כאשר יש צורך חיוני או דחיפות בפרסום תקנות, כאשר פרסום מקדים של התקנות עלול לפגוע בציבור, וכשההשלכות של התקנות על הציבור הן מינימליות.

עוד החליטה הממשלה כי במטרה למנוע בעתיד הצטברות של תקנות שחובה להתקין אך מחכות להתקנתן, יקבע כל משרד את הביצוע במסגרת תוכנית העבודה השנתית שלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker