בקרוב נלמד מהי חברות אמת, ומהי חברות במועדון

טוב עשתה המשטרה כשלא קיבלה את הטענות של ראש הממשלה על חברותו עם ארנון מילצ'ן ■ גם אם נתניהו חשב שהם חברים - זוהי חברות שהתקיימה על חשבון הציבור

סמי פרץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארנון מילצ'ן (מימין) ואיש העסקים ג'יימס פאקר
ארנון מילצ'ן (מימין) ואיש העסקים ג'יימס פאקרצילום: AFP

אין לדעת מתי וכיצד תסתיים פרשות חקירות השוחד של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אך יש סיכוי טוב שבסופן נקבל מושג טוב ועדכני לגבי משמעות המושג "חברים". זה יתחיל בחברות שהיתה או לא היתה בין נתניהו לארנון מילצ'ן, ולאורך כל הדרך נצפה גם ביחסי החברות של ראש הממשלה עם חברי מפלגתו, עם תומכיו ומעריציו בתקשורת, ועם חבריו לקואליציה.

זה מבחן מעניין לשאלה אם חברות היא הגנה על אדם בכל מצב, או שמא חבר הוא דווקא זה שאמור למנוע מהאדם להסתבך. חברים, על פי ההגדרה המקובלת, הם אנשים שמוצאים עניין זה בזה, שסומכים זה על זה ושאכפת להם זה מזה. חברים גם אמורים לסייע לנו להיחלץ מצרה. לא להכניס אותנו אליה.

נתניהו ומילצ'ן ללא ספק מצאו עניין זה בזה. למילצ'ן היו הרבה עניינים לקדם, ונתניהו היה בעמדה שממנה ניתן היה לקדם הרבה דברים. איזה עניין מצא נתניהו במילצ'ן? האם הוא היה מגלה אותה רמת עניין אלמלא מילצ'ן היה אדם אמיד מאוד? ואם מילצ'ן לא היה דואג לאספקה סדירה של סיגרים ושמפניה (על פי דרישת משפחת נתניהו) — האם הוא עדיין היה מוגדר כחבר? יש בכלל דרך להישאר חברים אם מסרבים לדיל כזה?

על הפרק בתיק 1000 עומדות כל מיני שאלות משפטיות, וקו ההגנה של נתניהו — שעליו הוא חזר אתמול בבוקר בנאום בוועידת השלטון המקומי — הוא: מה לעזאזל המשטרה רוצה ממנו? הרי הוא ומילצ'ן חברים. ולא סתם חברים. מדובר, על פי נתניהו, בחברות קרובה של שתי המשפחות, שבמסגרתה הוא לא רק קיבל מתנות ממילצ'ן, אלא גם העניק לו מתנות. הוא מנסה לשכנע אותנו שהוא ומילצ'ן חברים כבר במשך יותר מ–20 שנה, עוד לפני שנבחר לראשות הממשלה. נתניהו גם מבהיר שלמרות החברות הזאת, הוא פעל נגד האינטרס של מילצ'ן בשני מקרים שונים: כששבר מונופול שהיה למילצ'ן ביבוא חלקי חילוף לרכב, וכשפעל לסגירת ערוץ 10, שמילצ'ן היה אחד מבעליו. נתניהו הבהיר שהפעם היחידה שבה פעל למענו של מילצ'ן היתה כשסייע לו להסדיר את הוויזה שלו לארה"ב מול השגריר האמריקאי לשעבר, דן שפירו, ומול שר החוץ האמריקאי.

נתניהו השתמש בקו ההגנה הזה בחקירותיו במשטרה, אך חוקרי המשטרה לא התרשמו: "ממצאי החקירה העלו כי מערכת היחסים בין ראש הממשלה למילצ'ן לא היתה מערכת יחסים תמימה בין חברים". המשטרה לא משאירה מקום לספק בהודעתה: לא מדובר ביחסי חברות תמימים, אלא במערכת יחסים ברורה של תן וקח. נתניהו סייע למילצ'ן בשלל עניינים, שתמורתם קיבל נתניהו ממילצ'ן סיגרים, שמפניות וטובות הנאה נוספות בסכום מצטבר של כ–750 אלף שקל.

מסיר את הכפפות

שאלת החברות תיבחן בדיון הזה, אך עוד לפני השאלות המשפטיות, עולות תהיות רבות בנוגע להגדרת המושג "חברים". גם אם נתניהו יוכיח שאכן התקיימו בינו לבין מילצ'ן יחסי חברות, הוא עדיין יתקשה מאוד להגן על טיבם של אלה. חברות כוללת מן הסתם עזרה הדדית בעת צרה, אך בכל מה שקשור לנבחר ציבור, הוא לא יכול לספק עזרה לחבר על חשבון המדינה.

החוק אוסר על נבחר ציבור לקבל טובת הנאה מאדם, ובמקביל להשתמש בכוחו וסמכותו על מנת לקדם את ענייניו של אותו אדם. אם נתניהו פעל להאריך את הפטור ממס למילצ'ן — הטבה בעלת ערך כלכלי עצום — ובכך מנע מקופת המדינה את ההכנסות הפוטנציאליות מהמסים שמילצ'ן נדרש להם, זוהי חברות על חשבון הציבור. כאן נכנס חבר נוסף לתמונה: יאיר לפיד, שהוא לא רק חבר של מילצ'ן, אלא גם עבד אצלו. לפי מקורות במשטרה, לפיד, ששימש שר האוצר בממשלה הקודמת, קיבל פנייה מנתניהו להאריך את תוקף הפטור ממס לתושבים חוזרים, ובכלל זה מילצ'ן. לפיד לא היה זה שבלם את הבקשה, אלא פקידי האוצר.

בנאומו הראשון ביום שלישי בערב נתניהו לא הזכיר את לפיד, אך אתמול הוא כבר הסיר את הכפפות, וניסה להסיט לכיוונו את האש: "לפיד חבר קרוב של מילצ'ן. אין בזה חטא. הוא הועסק על ידי מילצ'ן ודן אתו כשר האוצר האחראי (בהארכת הפטור ממס; ס"פ). הוא לא נמנע מלעסוק בענייניו של מילצ'ן. אם אני הייתי עושה כזה דבר, היו שואלים, 'למה לא משכת ידיך?'"

איכשהו, זה לא נשמע כמו קו הגנה מוצלח, שהרי אם לפיד חבר קרוב של מילצ'ן ואם נתניהו חבר קרוב של מילצ'ן, על שניהם להימנע מעיסוק כלשהו בעניינו של חברם. נתניהו לא נמנע גם מעיסוק בעניינו של חבר קרוב אחר, שלדון אדלסון, בחוק "ישראל היום". ויש גם את החברות עם שאול אלוביץ', בעל השליטה בבזק ובאתר וואלה, שנתניהו לא דיווח עליה עם מינויו לשר התקשורת. לאחר שהתגלתה החברות הזאת, הוא נאלץ להפסיק לעסוק בענייני בזק בהוראת היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט.

מי מגן על נתניהו?

ואם מדברים על מנדלבליט, זאת הזדמנות טובה לתהות עוד קצת לגבי חברות או ידידות, או היכרות קרובה. שהרי היועץ המשפטי לממשלה היה מזכיר הממשלה של נתניהו, והוא מונה בהנחה שמדובר באיש "משלנו". בדיוק כפי שמפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, זוהה כאחד "משלנו". מהמחנה הנכון. בדיוק כמו שנתניהו אוהב.

לנתניהו יש חולשה לחובשי כיפות, תושבי התנחלויות ובני המשפחה הלוחמת. כשמביאים לאישור מינוי של אדם בתפקיד מפתח, נתניהו תמיד ישאל "הוא משלנו?". הגשת המלצות המשטרה בתקופתו של אלשיך, שגדל בקריית ארבע והתגורר בהתנחלות כוכב השחר, היא עדות לקריסת הקונצפט של "הוא משלנו". זה קרה לנתניהו גם עם ראש לשכתו לשעבר, צבי האוזר, וראש מערך ההסברה הלאומי, יועז הנדל — שהיו "משלנו", אבל ברגע האמת לא היססו להתלונן אצל היועץ המשפטי לממשלה על נתן אשל, ראש לשכתו של נתניהו לשעבר ואחד מבכירי "משלנו", על התנהגות לא הולמת כלפי עובדת בלשכה.

יש מבחן נוסף לחברות ולהשתייכות לפורום "משלנו". דקות בלבד לאחר פרסום ההמלצות, כבר יצאו לתקשורת כמה חברי הליכוד ומקורבי נתניהו כדי להגן עליו, ולהסיט את האש ללפיד. גם עיתונאים מחצרו של נתניהו מיהרו להפגין "חברות". החוקים ברורים: מי שמגן על נתניהו הוא חבר, ומי שמגן על שלטון החוק הוא אויב.

אבל זאת לכל היותר חברות במועדון, ואין לה שום קשר לחברות אמת. אין בליכוד אנשים שיכולים להעיד בשיחות סגורות שהם חברי אמת של נתניהו. טוב להיות חבר במועדון ששולט במדינה, ואין טבעי מהגנה על המועדון הזה כשהעומד בראשו מאוים. אבל חברים אין כאן, אלא רק בריתות ואינטרסים. זה כנראה גם מה שהיה עם מילצ'ן, אלוביץ' ואדלסון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker