ח"כ יחימוביץ': "נתניהו לא יכול להמשיך לכהן בתפקידו"

יו"ר הקואליציה: "המטרה סומנה כבר לפני שנתיים. המשטרה עשתה הכל כדי להשיג את המטרה" ■ ח"כ מיכל רוזין (מרצ): "הפעם נתניהו לא יכול להאשים את השמאל, הוא לא יכול לטעון שאלשיך הוא עוכר ישראל, או שמנדלבליט שובר שתיקה - כולם מינויים שלו ומקורבים אליו"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלי יחימוביץ'
יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ שלי יחימוביץ'צילום: אייל טואג

המשטרה הודיעה הערב (ג') לפרקליטיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו כי היא ממליצה להעמיד אותו לדין בעבירות שוחד בפרשת טובות ההנאה (תיק 1000) ובתיק 2000 העוסק במגעים לעסקת שוחד בין נתניהו למו"ל ידיעות אחרונות ארנון (נוני) מוזס.

יו"ר הקואליציה דודי אמסלם מסר בתגובה: "אין שום דבר חדש. המטרה סומנה כבר לפני כשנתיים. נורו עשרות חיצים לעבר המטרה בתקווה שאחד מהם יגיע ליעד ולאחר שהפכו כל אבן, בכל פינה בעולם - המשטרה עשתה הכל כדי להשיג את המטרה. על פי הבנתי, מדובר בהליך לא לגיטימי שמסכן כל מדינה דמוקרטית בעולם. שלטון מחליפים במדינה דמוקרטית בקלפי ולא באמצעות הצבא או המשטרה.

"במהלך הדיונים בוועדת הפנים על חוק ההמלצות, עלה הנתון המדהים שקרוב ל-80% מהמלצות המשטרה נדחות על ידי הפרקליטות. אני מקווה שהם ישקלו את הראיות בכובד ראש, לי ולחלק גדול מאוד מאזרחי המדינה שאינם מגיעים לרוטשילד, ברור מה אמורה להיות ההחלטה. באף מדינה דמוקרטית בעולם לא היו מעזים ולא מעלים על דעתם בשום אופן לזמן ראש ממשלה מכהן ולחקור אותו האם הוא קיבל בקבוקי יין, שוקלדים או סיגרים מחבר שלו. עד אנה נבוא?"

עורכות הדין נוית נגב ואירד ניב-סבאג ממשרד שינמן-נגב-ניב, המייצגות את נוני מוזס, מסרו: "לנוני מוזס עומדות טענות משפטיות חזקות, ואנו מאמינים שלאחר בחינה נוספת של הממצאים בפרקליטות - התיק נגדו ייסגר, ויתברר כי הוא לא עבר עבירה פלילית. יחסים בין תקשורת לאנשי ציבור, לרבות פוליטיקאים, הם אבן יסוד במדינה דמוקרטית. ניסיון לצבוע מערכת יחסים כזאת, מורכבת ומסובכת ככל שתהיה, בצבעים פליליים - הוא בעייתי ומסוכן".

השר להגנת הסביבה, ירושלים והמורשת זאב אלקין: "פסטיבל תקשורת מתוזמן היטב סביב פרסום המלצות המשטרה בפריים טיים הוא נסיון מצער להפעיל לחץ לא לגיטימי על המערכת הציבורית והפוליטית, להפיל ממשלת ימין בניגוד מוחלט להוראות החוק. במדינה דמוקרטית מתוקנת עומדת לכל אזרח חזקת החפות גם אם הוא ראש הממשלה. צר לי לאכזב את כל חורשי רעתו של ראש הממשלה נתניהו שהתייאשו מלהחליפו בקלפי ותולים את יהבם בפסטיבל שמתקיים הערב. אין לי ספק שהליכוד והקואליציה יעמדו איתן כנגד נסיונות אלה ובנימין נתניהו ימשיך להוביל את מדינת ישראל עוד שנים רבות".

שר התיירות, יריב לוין: "הערב נחשף המהלך הבזוי לביצוע הפיכה שלטונית נגד רצון הבוחר. בושה וחרפה שהעד המרכזי נגד ראש הממשלה נתניהו הוא הפוליטיקאי יאיר לפיד שמנסה כבר שנים להחליף אותו בתפקיד. לפיד שהפסיד פעמיים בבחירות מנסה לכבוש את השלטון על ידי עדות חסרת מהימנות. אין ספק שהאמת תצא לאור והממשלה תמשיך להוביל את ישראל בדרך שלנו, ובהנהגתו הבוטחת של ראש הממשלה נתניהו".

השר צחי הנגבי, השר לשיתוף פעולה אזורי: ״הסתיימה החקירה. היועץ המשפטי לממשלה קיבל את חומרי החקירה ויפעל על פי סמכותו החוקית לגבש החלטה בתיק. ראש הממשלה היטיב להבהיר כי לא נפל כל רבב במעשיו. אני מכיר את בנימין נתניהו עשרות שנים ומאמין ביושרו ובחפותו. כהונתי כשר המשפטים לימדה אותי כי התביעה הכללית פועלת באופן מקצועי וענייני. יש לאפשר לה וליועץ המשפטי לממשלה להגיע לממצאים ללא לחצים פסולים, הפגנות מתריסות, גיליוטינות בכיכרות ושלטי נאצה. תנועת הליכוד תמשיך לתת אמון בראש הממשלה, ולסייע בידו להנהיג את המדינה".

שר המדע אופיר אקוניס כתב הערב בדף הפייסבוק: "ישראל היא מדינת חוק. במדינת חוק, ראש ממשלה לא מורשע על בסיס המלצות המשטרה ולא באולפני הטלוויזיה. אני מאמין לדברי ראש הממשלה בנושאים שאליהם הוא נדרש. אני אומר לכם גם הערב: את ראש הממשלה בוחרים אזרחי ישראל, רק בבחירות חופשיות ודמוקרטיות".

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני אמר כי "לראש הממשלה עומדת חזקת החפות, המלצות המשטרה מבחינת החוק אינן מעלות ואינן מורידות, ובמיוחד לאור האירועים האחרונים שהיו במשטרה. כל עוד לא יוחלט אחרת בקרב הגורמים המוסמכים בעניין, ראש הממשלה רשאי להמשיך בתפקידו, זה החוק. וכך אנו מתייחסים לעניין, ואני מקווה שהוא ייצא נקי וחף מפשע".

שרת התרבות והספורט מירי רגב: "לפיד - פוליטיקאי כושל שהעדיף להצטרף למניפי הגיליוטינה ברוטשילד. אני לא מופתעת ולא מתרגשת מהמלצות המשטרה שהיו ידועות מראש ושכידוע אין להן כל תוקף משפטי. החידוש היחידי הערב – הוא חשיפת פניו האמיתיות של יאיר לפיד - פוליטיקאי כושל שהעדיף להצטרף למניפי הגיליוטינה ברוטשילד ולנסות להפיל את נתניהו ואת הליכוד בדרכים לא דמוקרטיות. פרסום זהותו כעד המרכזי הוא המסמר האחרון בארון הפוליטי שלו".

השרה לשוויון חברתי, ח״כ גילה גמליאל: "מהכרותי את נתניהו יותר מ-20 שנה ואת פעילותו למען המדינה, אני מאמינה ביושרו ובחפותו. מרגע שהחקירה הסתיימה יש לאפשר ליועץ המשפטי לממשלה לעשות עבודתו ללא הפעלת לחצים".

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני): "נתניהו לא יכול להמשיך לכהן בתפקידו. עבירת שוחד חמורה יותר ככל שמעמדו של מי שמבצע אותה גבוה יותר. איפה בנט, איפה כחלון? מדוע הם מאפשרים לזה לקרות? כל מי שמשתף פעולה עם זה משתף פעולה עם השחתתה של המדינה – לא פחות מזה".

אהוד ברק: "התמונה העולה מסיכום התיקים מצמררת. עומק השחיתות שנחשפת ועוד תיחשף מבהיל. לפנינו שאלה ציבורית ומוסרית. ככה לא נראה 'כלום', ככה נראה שוחד. על נתניהו להכריז מחר בבוקר על נבצרות".

שר התקשורת איוב קרא לקח את תגובתו לטוויטר: "אני מאמין בחפותו ומחזק את ידיו של ראש הממשלה שלנו - בנימין נתניהו. אני סמוך ובטוח שהאמת תצא לאור ונתניהו יזכה לסיים כרה"מ גם את הקדנציה הזו, וגם את זו שאחריה. נתניהו נבחר ע"י העם ברוב עצום - והוא ממשיך וימשיך, עם הממשלה הלאומית בראשותו, להנהיג ולהבטיח את עתידה של מדינת ישראל".

ח"כ איציק שמולי (המחנ"צ): "מתברר היום כי 'אין כלום כי לא היה כלום' של ראש הממשלה הוא שקר גדול שגלגל נתניהו. היה גם היה שוחד בהיקפים דמיוניים וההאשמות כנגד ראש הממשלה חמורות בהיקפן ובעצמתן. לא ברור כיצד יוכל נתניהו להמשיך ולכהן בתפקידו כשעליו לנהל מערכה משפטית בסדר גודל כזה ועליו לשקול להכריז נבצרות. גם שותפיו לממשלה לא יכולים לשתוק עוד".

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) מסרה בתגובה: "זה יום עצוב לדמוקרטיה. עוד ראש ממשלה הולך לכלא. נתניהו איבד תוקף מוסרי לשלטונו ואם הוא לא מתפטר הערב, זהו יום בו כל אחד מ-66 חבריו לקואליציה צריך לקום ולומר – עד כאן. קום נתניהו והתפטר״.

ח"כ מיכל רוזין (מרצ) אמרה כי: "את הפרומו לסיכום חקירות המשטרה נתניהו סיפק היטב בחודשים באחרונים. בין אם מדובר בהפגנות תמיכה המוניות שבהן הוא כופר ברבים בשלטון החוק, בין אם בהסתה הפרועה נגד רשויות החוק והכל בשביל להתחמק מהדין הציבורי. עכשיו שהכל נחשף נתניהו בבעיה, כי הפעם הוא לא יכול להאשים את השמאל, הוא לא יכול לטעון שאלשיך הוא עוכר ישראל, או שמנדלבליט שובר שתיקה - כולם מינויים שלו ומקורבים אליו. הגיע הזמן שהיועמ"ש יפסיק להיות פחדן והססן ויקבל החלטה. העם רוצה לדעת את האמת ורוצה שהאמת תצא לאור בית המשפט".

ח"כ רוזין הוסיפה: "בסופו של יום, אף אחד בציבור לא מעוניין לראות ראש ממשלה בחקירה. אנחנו מתביישים לראות שהשחיתות מזהמת את מסדרונות הממשלה. במקום להודות ולהישיר מבט לציבור, נתניהו ממשיך להסית ולנסות לגנוב את הדעת הציבורית. זו לא מנהיגות, זו התוצאה של שנים בחדרי חקירות. המבחן של ראשי מפלגות הקואליציה הגיע - אל תתקפלו ואל תתקרנפו - תעמדו לצד האינטרס הציבורי ונגד השחיתות".

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) אמר כי "כשהמשטרה קובעת שראש הממשלה לקח שוחד אי אפשר לדעת אילו עוד קווים אדומים הוא יחצה שכל הכוח עדיין בידיו. ראש ממשלה שחשוד בשוחד חייב להשעות את עצמו מיידית. לנתניהו אין מנדט מוסרי וציבורי לקבל החלטות בנושא כלשהו החל מרגע זה".

יו"ר ועדת הפנים ח"כ יואב קיש (ליכוד) אמר כי "אנו נותנים כבוד לעבודת המשטרה אבל בסופו של דבר היחיד שיכול להחליט על כתב אישום הוא היועץ המשפטי לממשלה - אז יש להמתין להחלטתו.

אשר להופעתו הצפויה מחר (יום ד') של המפכ"ל בועדת הפנים אמר קיש כי "קבעתי את הדיון עוד לא היה שיח על המלצות ואולי זה מה ש'סידר' את ההמלצות. יש לו מעט שאלות בעקבות ראיון של המפכ"ל אני מתלבט בעקבות ההתפתחות לא יודע מה נעשה. חשוב שהמפכ"ל יגיע".

יו"ר סיעת מרצ ח"כ אילן גילאון, מסר: "המלצות הפרקליטות בגין עבירות שוחד נגד ראש הממשלה מטילות צל כבד על ראש הממשלה, תפקודו וכושר קבלת ההחלטות שלו. לכן, עליו להתפטר או לכל הפחות להודיע על נבצרות כדי לשקם את אמון הציבור בממשלה. כפי שאמר נתניהו עצמו בעבר 'ראש ממשלה לא יכול לכהן תחת חקירה'. לכן, בכוונתי לפנות ישירות לכל ראשי סיעות הקואליציה ולהציע כי תוקם לאלתר ממשלה חלופית ללא נתניהו. סיעות האופוזיציה מצידן יעניקו 100 ימי חסד לממשלה חדשה".

ח"כ פרופ' יוסי יונה (המחנה הציוני) אמר כי ״נפל דבר בישראל. משטרת ישראל עמדה באומץ נגד קמפיין מתוזמר שיצא מבלפור 3 שביקש לפגוע בלגיטימציה שלה ולקעקע את אמינותה. המשטרה ממליצה להעמיד ראש ממשלה מכהן בעבירות שוחד והפרת אמונים. יום עצוב. זהו שלב נוסף בהשחתתה של הפוליטיקה הישראלית - נשיא, שרים, ראש ממשלה ושוב ראש ממשלה פוקדים את בית המשפט כאחרוני העבריינים. יחסי הון שלטון פגומים, תאוות בצע וחרדה מאובדן שלטון חברו יחד כדי לדחוק את הדמוקרטיה הישראלית אל עברי פי פחת. מנגנוני השלטון שבהם פשה הרקב זקוקים לתהליכי הבראה חיוניים ומיידים. בנימין נתניהו ינהג באופן פטריוטי ואחראי אם יואיל להניח את המפתחות ולפרוש מהחיים הפולטיים לאלתר כדי לאפשר תהליכי הבראה אלה".

ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני) מסרה: "לבסוף, הסיסמא 'אין כלום ולא יהיה כלום', התבררה כסיסמא חלולה. הדרישה להתפטרות אינה דרישה להחלפת שלטון, אלא להחלפת ראש ממשלה שבהתנהגותו שלו, הפך עצמו לבלתי כשיר למילוי תפקידו. בשעה זו, שהשלטון ישראל מקבל חותמת רקובה נוספת, אני מחזקת את המשטרה ואת המפכ"ל. אני מאמינה שהמשטרה עושה עבודתה נאמנה על פי הכללים הדמוקרטיים לפיהם כולם שווים בפני החוק".

ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) פנתה לחברי הקואליציה: "שחררו את ישראל מהטירוף", וכתבה בחשבון הטוויטר שלה: "צפיתם בחדשות. קבלו החלטה אחראית למען המדינה ותדאגו שראש הממשלה המושחת בהיסטוריה של ישראל יעזוב את הכיסא. מנתניהו - שמוכן לפרק את המדינה כדי להינצל מעונש - אין לנו ציפיות. אתם רובכם אנשים ישרים. אם יש בכם טיפת דאגה לעתיד - מלאו את חובתכם. שחררו את ישראל מהטירוף הזה".

יו"ר סיעת המחנה הציוני ומרכז האופוזיציה יואל חסון במכתב ליועץ המשפטי לממשלה בנוגע להמלצות: "הכדור אצלך – פרסם מועד סופי לקבלת ההכרעה".

בנוסף, במכתב שנשלח הערב פנה ח״כ חסון למנדלבליט: "כמי שמופקד על התביעה הפלילית, אך גם על ייצוג האינטרס הציבורי בשמירה על שלטון החוק: משעה שהושלמו כל פעולות החקירה, נאספו כל הנתונים וכל שנותר היא מלאכת הפרשנות המשפטית - בבקשה פרסם מועד סופי לקבלת ההכרעה בדבר הגשת כתב אישום נגד ראש הממשלה.

"היגררות הפרשה על פני חודשים נוספים תהיה מכה כואבת עבור הציבור הישראלי שמחפש באופק את נקודת היציאה מהמשבר הזה, ופרס יקר מפז עבור מי שחותר תחת שלטון החוק ושומרי הסף".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker