חוק הערוצים המסחריים: "האם מישהו מראה את הדרך להשתלטות של אדלסון?"

במהלך הדיון הסוער, הוחלט כי בעלים זרים יוכלו להחזיק 74% מערוץ תקשורת מסחרי - לעומת עד 51% כיום ■ יו"ר הוועדה ביקש לאשר גם הצעה שלפיה תינתן לשר התקשורת סמכות להמליץ לממשלה להנחות את הרשות השנייה לסגור ערוץ בבעלות זרה שתומך בטרור

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ יואב קיש
ח"כ יואב קישצילום: אמיל סלמן

בתום דיון סוער של הוועדה המשותפת לוועדת הכלכלה ולוועדת הכנסת בחוק להסדרת פעולות הערוצים המסחריים התקבלה היום (ג') הצעתו של יו"ר הוועדה ח"כ יואב קיש (ליכוד) שלפיה האחזקה הישראלית בערוצים מסחריים תרד מ-51% כיום ל-26%, כלומר תתאפשר בעלות זרה של 74%. בנוסף, הוצע לאפשר לגורם אחד להחזיק בשליטה של עד 74% מערוץ מסחרי, במקום הגבלה של עד 51% כיום.

הצעת החוק נועדה להסדיר את פעולת הערוצים הייעודיים כערוצים מסחריים או ייעודיים זעירים, תחת פיקוח הרשות השנייה. במקור, ההצעה הוגשה על ידי ח"כ שרן השכל, בעקבות המשבר שאליו הגיע ערוץ 20, והחשש למשבר בערוצים הייעודיים האחרים. עם זאת, במהלך הכנת ההצעה לקריאה הראשונה ולקריאה השנייה והשלישית אישרה הוועדה תוספות ותיקונים רבים שהוביל היו"ר קיש. הוועדה צפויה להתכנס מחר אחר הצהריים להמשך הצבעות על בקשות לדיון מחדש במספר סעיפים, ולאשר את ההצעה לקריאה שנייה ושלישית.

הוועדה אישרה את ההצעה ברוב של 5 תומכים, בהם היו"ר קיש, ח"כ שרן השכל (ליכוד), ח"כ יצחק וקנין (ש"ס), ח"כ אברהם נגוסה (ליכוד) וח"כ רועי פולקמן (כולנו), מול 4 מתנגדים שבהם ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני), ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) וח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת).

קיש אמר כי "אם רוצים שוק רב ערוצי ואפשרות להכניס שחקנים חדשים התיקון חיוני, אם לא נאשר את זה אנחנו הורגים את השוק לתפישתי".

במהלך הדיון, הוצאה ח"כ איילת נחמיאס ורבין. זאת לאחר שדרשה לשמוע בעניין את עמדת נציגי הממשלה, אולם קיש ביקש לשמוע קודם את נציגי הערוצים המסחריים. ח"כ נחמיאס ורבין התפרצה לדברי היועצת המשפטית של רשת, עו"ד אילאיל לבנת, וטענה כי קיש מנהל את הדיון בצורה לא ראויה. בתגובה קרא אותה ח"כ קיש לסדר והוציא אותה מהדיון למספר דקות.

קיש הזכיר בדיון כי המטרה העיקרית של הצעת החוק היתה לשמר את הערוצים הייעודיים, שבהם ערוץ 20, הלא טי.וי, ערוץ 9 וערוץ 24. הוא הוסיף כי במקביל "נעשה מהלך משמעותי לטובת הערוצים המסחריים הגדולים, על מנת להקל עליהם, תוך איזון ושמירה על היצירה הישראלית והיוצרים המקומיים". עוד הוא ציין כי בשיתוף פעולה עם יושבת ראש הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו, יוליה שמאלוב ברקוביץ, בוצעה גם הפחתת רגולציה ופתיחת השוק לשחקנים חדשים.

קיש נתן גם הצעה נוספת, שלפיה תינתן לשר התקשורת סמכות להמליץ לממשלה להנחות את הרשות השנייה לבטל רישיון של ערוץ בבעלות זרה שתומך בטרור. ההצעה עוררה התנגדות רבה. כבל אמר כי אין קשר בין ההצעה לבין תמיכה או אי תמיכה בטרור, כי כל מי שתומך בטרור ממילא יטופל בדרכים אחרות. הוא הוסיף כי "נדמה שבעוד חודש, או שנה, נשמע על מישהו שהמתין במדרון אחורי להגשת התשורה עבורו. בסוף עוד יהיה מישהו שעלול לחשוב שכל החוק הזה הוא רימון עשן אחד גדול בשביל סעיף אחד או שניים".

סגנית הממונה על התקציבים באוצר, שירה גרינברג, אמרה כי עמדת הגורמים המקצועיים באוצר היא שמתן שליטה לבעלים זרים על ערוץ מסחרי זה דבר מהותי ביותר - ועלולות להיות לכך משמעויות שלא נדונו בוועדה. "זה לא צריך להיות מאושר באופן הזה", אמרה.

באשר לתוספת שהציע היו"ר קיש אמרה גרינברג כי "המשמעות היא שהממשלה תוכל לסגור ערוץ, בנושאים הללו חשוב דווקא להרחיק את הממשלה ממעורבות בתקשורת ולהשאיר זאת בידי הרשות השנייה". נציגת משרד המשפטים, עו"ד אלידור בליטנר, הוסיפה: "כבר כיום יש סעיף בחוק שמעניק לרשות השנייה סמכות לשקול שיקולי ביטחון המדינה וטובת הציבור, לכן אני לא רואה מדוע לאפשר לשר לסגור ערוץ מהסיבות שהציג היו"ר קיש". היועצת המשפטית של משרד התקשורת, עו"ד דנה נויפלד, אמרה כי ההצעה היא בתמיכת שר התקשורת איוב קרא.

ח"כ חנין אמר כי היו"ר קיש מציע להכניס לחוק שליטה פוליטית בצורה דורסנית. "אין ח"כ אחד שהוא בעד טרור, השאלה היא מה זה טרור", אמר. היו"ר קיש השיב: "יש אחד שהיה חבר כנסת ועכשיו יושב בכלא על תמיכה בטרור". ח"כ פריג' אמר: "כל הדרג המקצועי מתנגד. יש פיל בחדר שלא מדברים עליו, האם מישהו פה מראה את הדרך להשתלטות של שלדון אדלסון?". קיש השיב: "אדלסון לא יכול להיות בעל ערוץ כי יש לו עיתון". ח"כ נחמיאס ורבין הוסיפה: "אנחנו פועלים בלי ייעוץ מקצועי בעניין הזה, צריך להותיר את המנגנון בידי הגורמים המקצועיים".

ח"כ השכל התנגדה גם היא להעלות את שיעור הבעלות הזרה על ערוץ מסחרי, ואמרה כי כמו שיש מדינות זרות שתורמות לעמותות היא לא רוצה שהן ישתלטו על ערוצי טלוויזיה. היא הוסיפה כי לא צריך לתת לשר התקשורת סמכות לסגור ערוץ ואמרה: "היום שר התקשורת הוא איוב קרא, מחר זה יכול להיות כל שר אחר".

נציגת המכון הישראלי לדמוקרטיה, ד"ר תהילה שוורץ אלטשולר, אמרה ליו"ר קיש כי הוא למעשה מכניס את V15 מהדלת האחורית. היועצת המשפטית של קשת, רשת וערוץ 10, עו"ד נגה רובינשטיין, אמרה מנגד כי נדמה שיש ערכים שצריך לשמור עליהם רק כשזה נוגע לערוצים המסחריים הגדולים, בעוד שזה אפשרי בגל גוף תקשורת אחר.

בסופו של הדיון, ביקש ח"כ אברהם נגוסה (ליכוד) לאשר את ההצעה, שלפיה "שר התקשורת יהיה רשאי להמליץ לממשלה להורות למועצת הרשות השנייה לבטל רישיונו של ערוץ בבעלות זרה או ערוץ זר הפועל בישראל, אם הוכח כי אותו ערוץ תומך במעשה טרור כהגדרתו בחוק המאבק בטרור". ההצעה לא התקבלה לאחר שח"כ נגוסה תמך בה, בעוד הח"כים כבל, פולקמן, נחמיאס ורבין, חנין וח"כ פריג' התנגדו לה והיו"ר קיש נמנע. בעקבות זאת ביקש ח"כ נגוסה כי ההצעה תעלה להצבעה במליאת הכנסת כהסתייגות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker