פרסום ראשון: תוספת של 1.5 מיליארד שקל למערכת הביטחון

במייל שנשלח לחברי ועדת הכספים הלילה, הם התבקשו לאשר למשרד הביטחון הרשאה להתחייב, בלי פירוט לגבי הייעוד של הסכום המבוקש ■ בכנסת מעריכים כי בסופו של דבר תקציב הביטחון יגדל ב-3-2 מליארד שקל לאחר אישור התקציב בכנסת

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר הביטחון אביגדור ליברמןצילום: אמיל סלמן
צבי זרחיה

הממונה על התקציבים באוצר, שאול מרידור, מבקש להגדיל את תקציב ההרשאה להתחייב של מערכת הביטחון ב-1.5 מיליארד שקל. חברי ועדת הכספים קיבלו פנייה על כך במייל שנשלח אליהם הלילה (א'). מרידור ציין כי הסכום מיועד לרכש, אימונים וקיום שוטף.

תקציב ההרשאה להתחייב הוא תקציב מעין מסגרת אשראי, ואינו חלק מהתקציב המוקצה למשרד בספר התקציב.

בפנייתו לחברי הוועדה, שנחשפה שלשום באתר TheMarker, משרד האוצר לא פירט מה ייעודו של הסכום המבוקש, וכפי שקורה תמיד בכל הנוגע לתקציב מערכת הביטחון, משרד האוצר הודיע כי ההסברים יינתנו לוועדה המשותפת לתקציב הביטחון, שהיא ועדה חסויה. ועדת הכספים צפויה לאשר את הפנייה בקרוב, ולאחר מכן הוועדה לתקציב הביטחון תכונס לקבלת פרטים על מהות השימוש בכסף.

מקורות באוצר אומרים כי הפנייה (שהתאריך המצוין בה הוא 6 בפברואר 2018) נשלחה אל הכנסת בשבוע שעבר, לפני נפילת המטוס הישראלי בצפון. באוצר הוסיפו כי אין מדובר בבקשה להגדלת התקציב.

ואולם בכנסת מעריכים שבסופו של דבר, בשל התחממות היחסים עם איראן, צפוי תקציב הביטחון לגדול ב–2–3 מיליארד שקל. לפי ההערכות, הגדלת תקציב הביטחון תיעשה רק לאחר שהכנסת תאשר באמצע מארס 2018 בקריאה השנייה והשלישית את תקציב המדינה ל–2019.

שר האוצר, משה כחלון, יציג היום אחר הצהריים במליאת הכנסת את הצעת תקציב המדינה ל–2019, בסך 397 מיליארד שקל, ואת הצעת חוק ההסדרים במשק. המליאה צפויה לאשר בקריאה ראשונה את שתי הצעות החוק האלה בשעות הלילה המאוחרות. מיד לאחר מכן תכונס ועדת הכנסת לצורך פיצול סעיפי חוק ההסדרים בין הוועדות השונות. לאחר ההצבעה בקריאה ראשונה צפויים סעיפים שונים לצאת מהחוק, והמשך הליך החקיקה יידחה עד לאחר אישור התקציב, למשל הסעיף העוסק בטוהר מידות ברשויות המקומיות.

ועדות הכנסת יתבקשו לסיים את דיוניהן בהצעות חוק ההסדרים וחוק התקציב עד 7 במארס 2018 כדי שיהיה ניתן לקיים את ההצבעות בקריאה שנייה ושלישית ב–14–15 במארס 2018. בכנסת הועלתה הצעה לדחות בשבוע את פגרת הפסח, שצפויה להתחיל ב–18 במארס 2018, כדי להשלים את דיוני התקציב.

הכנסת תזרים 400 אלף שקל ליו"רים לשעבר

לצד סעיפי התקציב הגדולים, המיועדים למשרדי הביטחון והחינוך, כולל ספר התקציב שורה של תקציבים קטנים אך מעניינים. תקציב המוסדות החרדיים, למשל, יגדל לעומת 2018, בעיקר בשל גידול טבעי. רשת החינוך העצמאי, המקורבת ליהדות התורה, תקבל בשנה הבאה 1.34 מיליארד שקל, לעומת 1.12 מיליארד שקל ב–2018 — גידול של 12%. תקציב רשת מעיין החינוך התורני, המקורבת לש"ס, יסתכם ב–649 מיליון שקל, לעומת 536 מיליון שקל ב–2018 — עלייה של 20%.

תקציב המשרד לשירותי דת יגיע ב–2019 ל–677.4 מיליון שקל, לעומת 651.8 מיליון שקל ב–2018. תקציב משרד ראש הממשלה יסתכם ב–2.4 מיליארד שקל, שמהם 45.8 מיליון שקל יועברו לתמיכה בארגוני הנצחה, ובהם הנצחת ראשי הממשלה והנשיאים לשעבר.

ב–2019 אמורות להתקיים הבחירות לכנסת ה–21. לפי הצעת התקציב, יוקצה לכך סכום של 705 מיליון שקל. תקציב הכנסת נכלל אמנם בחוק התקציב, אך כהצעה בלבד, שכן הכנסת קובעת בעצמה את תקציבה. מסעיף זה עולה כי הכנסת תקצה 400 אלף שקל בעבור שירותי משרד ליושבי ראש הכנסת לשעבר: שלמה הילל ושבח וייס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker