בעקבות תחקיר "עובדה": יעקב פרי התפטר מהכנסת

לפי התחקיר ששודר בחודש שעבר, פרי ידע לכאורה על "חפרפרת" שהדליפה לאריה דרעי מידע מחקירותיו בסוף שנות ה-90 - ושיקר כשהכחיש זאת בבדיקת פוליגרף

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעקב פרי
יעקב פריצילום: תומר אפלבאום

ח"כ יעקב פרי (יש עתיד) הודיע היום (ד') על התפטרותו מהכנסת, בעקבות תחקיר ששודר עליו בתוכנית הטלוויזיה "עובדה".

"בחודשים האחרונים מנסים גורמים שונים לקעקע את אמינותי ופועלי רב השנים למען מדינת ישראל", אמר פרי היום. "כל חיי נלחמתי, פעלתי ואף נפצעתי במסגרת תפקידי בשירות הבטחון הכללי. לאור העובדה כי הפרסומים המגמתיים מטילים צל כבד על פועלי רב השנים למען ביצור ביטחונה של מדינת ישראל, כמו על הערכים שאותם מייצגת מפלגת יש עתיד, החלטתי לקחת פסק זמן מפעילותי הציבורית ולהגיש את התפטרותי מהכנסת".

לפי התחקיר, בזמן חקירותיו בסוף שנות ה-90 של אריה דרעי, אז שר צעיר החשוד בלקיחת שוחד של עשרות אלפי שקלים, נהנה דרעי משירותיה של "חפרפרת" שהדליפה לו מידע רגיש ביותר מתוך חקירתו. תחקיר "עובדה" בקשת 12 חשף כי במסגרת החקירה לאיתור החפרפרת אנשי השב"כ נשלחו לפוליגרף, אולם לא כולם נמצאו דוברי אמת. לא כולם - כולל ראש השב"כ יעקב פרי.

ב"עובדה" טענו כי פרי הודה בפני צוות החוקרים שהוא בקשר חברי עם דרעי, אבל התעקש בתוקף שהשיחה ביניהם לא חרגה לתחומים אסורים. החיבור הזה גרם ללא מעט הרמות גבה: איך ראש שב"כ הופך לחברו של שר בכיר בממשלה, ומה טיב היחסים בין השניים.

שר הפנים אריה דרעי בחודש אפריל, השנה. "מי שלא ירצה לצאת ישהה במשמורת עד שיגיד 'רוצה אני"
אריה דרעיצילום: עופר וקנין

כשפרי נקרא להיבדק בפוליגרף, הוא נזכר רגע לפני הבדיקה שנושא האזנות הסתר דווקא כן עלה מצדו של דרעי בשיחות ביניהם, אך הכחיש שהעביר מידע. בבדיקת הפוליגרף הוא נשאר שתי שאלות: "האם העברת מסמך ובו חומר רלוונטי להאזנות דרעי לידי בעל עניין שאינו מורשה?" - על כך ענה פרי בשלילה, ונמצא דובר אמת; ו-"האם העברת מידע על האזנות בפרשת דרעי לגורם לא מוסמך?" - גם הפעם השיב פרי בשלילה, אך נמצא דובר שקר.

ביש עתיד הגיבו לדברים: "אנו מכבדים את החלטתו של פרי להתפטר מהכנסת. פרי שירת יותר מ-30 שנים בשב"כ, שבמהלכן אף נפצע קשה וחזר לשרות. תרומתו של פרי למאבק בטרור ולביצור ביטחונה של מדינת ישראל עוד יעמדו לזכותו שנים רבות.

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, אמר כי "תרומתו של חבר הכנסת פרי למען ביטחון ישראל היא מהחשובות שידעה מדינת ישראל. אני מעריך את החלטתו של יעקב פרי, המשקפת את ערכי יש עתיד והנורמות הציבוריות שחרטה על דגלה". במקמו של פרי תחזור לכנסת ח"כ לשעבר פנינה תמנו שאטה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker