"לא יודע איך אצביע בלי שאהיה נוכח בדיונים": חזן מאיים על דיוני התקציב

ועדת האתיקה החליטה להרחיק את ח"כ אורן חזן מוועדות הכנסת וישיבות המליאה למשך חצי שנה, בעקבות שורה של תלונות שהוגשו נגדו. הוועדה החליטה גם לשלול מחזן שכר של שבוע עבודה, ששוויו 10,500 שקל

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורן חזן בכנסת
אורן חזן בכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

ח"כ אורן חזן (ליכוד) יפסיד כ-10,500 שקל ברוטו, בעקבות החלטתה של ועדת האתיקה של הכנסת לשלול ממנו שכר של שבוע. החלטתה של ועדת האתיקה באה בעקבות שורה של קובלנות שהוגשו נגדו על ידי חברי כנסת.

ועדת האתיקה נוהגת מדי פעם לשלול שכר מחבר כנסת בגין היעדרות מישיבות מליאת הכנסת, אם נעדרו מיותר משליש מהן. אבל זוהי הפעם הראשונה שבה הוועדה שוללת שכר מחבר כנסת על רקע התנהגותו בבית המחוקקים.

בנוסף על שלילת השכר, הוועדה החליטה להשעות את חזן למשך חצי שנה מדיוני מליאת הכנסת וועדות הכנסת. עם זאת, חזן יוכל להשתתף בהצבעות שמתקיימות במליאה ובוועדות. חזן יורחק עד 3 באוגוסט 2018, אז תהיה הכנסת בפגרת קיץ.

הוועדה קבעה שהמשותף לתלונות הוא "התבטאויות מקנטרנות בשפה משתלחת מבזה ופוגענית". הוועדה כינתה את התנהגותו של חזן בריונית, גסה, משפילה ומטרידה. בהחלטתה נכתב כי "נראה כי ח"כ חזן שם לו למטרה להוציא משיווי משקל חלק מחברות הכנסת וחברי הכנסת הערבים, ולגרור חברות כנסת לשיח משפיל ומבזה הכולל אמירות סקסיסטיות ושוביניסטיות".

כך למשל, חברי הכנסת אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) ומיקי רוזנטל (המחנה הציוני) הגישו תלונה נוספת על אירוע במליאה, שבמהלכו עשה חזן תנועות המדמות תרנגולת כלפי יו"ר הישיבה טיבי. חזן אמר בתגובה כי "אני גאה במעשים שלי נגד טיבי ושומר על הגאווה הלאומית".

במקרה אחר ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני) התלוננה נגד חזן על כך שבדיון בוועדת הכספים אמר לה "לך לא הייתי נותן להיות דילרית. את רוצה למלא טופס עבודה?". בירן טענה כי מדובר ביחס מבזה וסקסיסטי ושמדובר בהטרדה מינית. חזן טען בתגובה כי באותו דיון היא כינתה אותו סרסור.

מערער את יציבות הקואליציה

החלטה זו של ועדת האתיקה משפיעה על הקואליציה, בעיקר בהצבעות על תקציב המדינה ל-2019 וחוק ההסדרים במשק המדינה. הממשלה תניח את חוקי התקציב וההסדרים על שולחן הכנסת ב-12 בפברואר 2018, וההצבעה בקריאה הראשונה על החוקים הללו תיערך ב-13 בפברואר 2018.

לאחר מכן, תקיים ועדת הכספים, שבה חבר חזן, סדרת דיונים מרתוניים בחוקי התקציב וההסדרים. חזן לא יוכל להשתתף בדיונים אך הוא יוכל לבוא ולהשתתף בהצבעות. בתשובה לשאלת TheMarker אם ישתתף בהצבעות על חוקי התקציב וההסדרים בועדת הכספים וכן במליאת הכנסת, השיב חזן כי "אינני יודע עדיין כיצד אוכל להצביע  בעד הסעיפים הללו בלא שאהיה נוכח בישיבות שבהן דנים בהם".

אמנם הקואליציה תוכל להחליף את חזן בוועדת הכספים בחבר כנסת אחר מהליכוד, אבל בקואליציה קולו חשוב, מאחר שהקואליציה מונה 65 חברי כנסת.

חזן אינו הראשון שהורחק מישיבות המליאה והוועדות למשך חצי שנה. בעבר הורחקה למשך חצי שנה ח"כ חנין זועבי (הרשימה המשותפת) בגין התבטאויותיה; הח"כ לשעבר באסל גטאס (הרשימה המשותפת) הורחק למשך חצי שנה על הברחת טלפונים לאסיר פלשתינאי שהיה כלוא. בגין השתתפות עם בני משפחות מחבלים – הורחקו בעבר גטאס וזועבי לארבעה חודשים והח"כ לשעבר ג'מאל זחאלקה (הרשימה המשותפת) לחודשיים.

אתמול החליטה ועדת האתיקה להרחיק את חברות הכנסת מיכל בירן וסתיו שפיר מהמליאה ומוועדות הכנסת למשך שבוע, לאחר שהראשונה כינתה את ח"כ אורן חזן "סרסור" והשנייה כינתה את ח"כ מיקי זוהר "מושחת". הוועדה גם נזפה בחבר הכנסת מוסי רז ממרצ לאחר שכינה את יואב קיש מהליכוד "טרוריסט" ו"מחבל", והחליטה שלא לנקוט הליכים נגד ח"כ חיים ילין (יש עתיד) שכינה את זהר "מושחת", כיוון שחזר בו מדבריו.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker