הממשלה צפויה להתנגד שוב לחלוקת הפנסיה בין בני זוג שנפרדו

ועדת השרים לחקיקה תדון בפעם השישית בהארכת האפשרות לחלק חיסכון פנסיוני בין בני זוג שהתגרשו, אבל גם הפעם היא לא צפויה לעבור ■ בפברואר יפקע תוקף החוק שמאפשר חלוקה כזאת, אך מכיוון שלא פורסם — רבים לא ניצלו אותו ■ ח"כ מיכאלי: "נשים יירדו מתחת לקו העוני"

צבי זרחיה
אסא ששון
מרב מיכאלי
מרב מיכאליצילום: אמיל סלמן

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון ביום ראשון בהצעת חוק המאריכה את האפשרות לחלק את החיסכון הפנסיוני בין בני זוג בהליך גירושים. ההצעה הוגשה על ידי ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני) והח"כ לשעבר זהבה גלאון.

בפברואר יסתיימו השנתיים שהוקצו לחלוקת החיסכון הפנסיוני בין בני זוג שהתגרשו, ורוב האוכלוסייה אינה מודעת כי יש אפשרות לעשות זאת. לפי הערכות, בממשלה צפויים להתנגד להצעת החוק, בהתאם להתנגדויותיה להצעות חוק של האופוזיציה. ההצעה עלתה כבר חמש פעמים לוועדת שרים לחקיקה, ולא אושרה עד כה.

מיכאלי אמרה כי "לא רק שממשלת ישראל מפקירה נשים וגברים שנעשה להם עוול באי־חלוקה של הפנסיה בגירושים, אלא שגם כשאנחנו באות לדאוג להן — הממשלה ממשיכה להתעלם. אלה נשים שעבורן החלוקה הזאת היא ההבדל בין חיים מעל או מתחת לקו העוני. הגופים המקצועיים יודעים זאת, ויודעים גם שהחקיקה הזאת נחוצה ביותר".

המאבק על חלוקת החיסכון הפנסיוני בעת גירושים החל ב–2015. סעיף 30 לחוק לחלוקת חיסכון פנסיוני בין בני זוג שנפרדו איפשר לחלק את כספי הפנסיה בין בני זוג שנפרדו רק עד פברואר 2017, משום ששר האוצר דאז, יאיר לפיד, לא התקין תקנות. כמו כן, לא היו פרסומים בנושא כנדרש. כך נוצר מצב שמעט מאוד אזרחים, ובמקרה זה בעיקר אזרחיות, ניצלו את זכותם לקבל מכספי הפנסיה של בן הזוג בעת פרידה.

לפיכך, הצעת החוק מבקשת להאריך את התקופה בשנה נוספת, ובכך לסייע בעיקר לנשים מבוגרות, שחלקן הגדול דלות אמצעים.

בהצעת החוק הוסבר כי "מטרת הוראות אלה היא לתת מענה לבני זוג לשעבר, שנפרדו לפני תחילת החוק והסתמכו על גמלת הפרישה של העמית הרשום למחייתם, כדי שלא ימצאו עצמם, עם מותו, ללא כל מקור הכנסה. ההצעה מבקשת לא לחסום את דרכו של בן זוג לשעבר ליהנות מהזכות לקצבת שאירים בהסדר של צבירת זכויות, לאחר מות הגמלאי, רק בשל איחור במועד הגשת הבקשה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker