"מושחת" ו"סרסור": סתיו שפיר ומיכל בירן הורחקו מהכנסת לשבוע

בעקבות תלונות שהגישו חברי הכנסת אורן חזן ומיקי זוהר לוועדת האתיקה על ביטויים שהופנו כלפיהם, הורחקו חברות הכנסת מוועדות הכנסת ומהמליאה ■ שפיר: "ועדת האתיקה מעולם לא עשתה דבר כדי לעצור את האיומים והאמירות הסקסיסטיות של חברי הקואליציה"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

ועדת האתיקה של הכנסת החליטה היום (ג') להרחיק לשבוע את חברות הכנסת מיכל בירן וסתיו שפיר (המחנה הציוני) מישיבותיהן של מליאת הכנסת והוועדות השונות החל ב-4 בפברואר 2018. ההחלטה התקבלה לאחר אמירות פוגעניות שהפנו חברות הכנסת לח"כים אחרים.

מיכל בירן
מיכל בירןצילום: אוליבייה פיטוסי

בישיבתה של ועדת הכספים מ-7 בנובמבר 2017 קראה בירן לעברו של ח"כ אורן חזן (ליכוד) "אתה סרסור ובושה לכנסת". חזן ובירן הגישו לוועדת האתיקה קובלנות הדדיות. חזן טען כי דבריה של בירן מהווים "לשון הרע והוצאת דיבה" והיא "מנבלת את פיה ומורידה את רמת השיח לביבים". עוד ציין כי "אין זו הפעם הראשונה שהיא נוהגת כך וקוראת לי סרסור, רק על מנת לקבל 30 שניות תהילה טלוויזיונית".

בהופעתו בפני ועדת האתיקה הוסיף חזן כי יום קודם לכן בישיבתה של ועדת הכספים פנתה אליו שוב בירן ואמרה "הנה הסרסור" וזאת מבלי שפנה אליה. לדבריו, לא ניתן להשלים עוד עם כך שבירן מדביקה לו כינוי זה בכל פעם שהוא מעיר הערה או קריאת ביניים. חזן טען כי השימוש החוזר בביטוי זה כלפיו פוגע בו ובבני משפחתו, ועל ועדת האתיקה לקבל החלטה הכוללת ענישה משמעותית על מנת להפסיק את השימוש בכינוי מכפיש זה כלפיו. עוד ציין כי אי קבלת החלטה כאמור תדרדר את השיח גם מצידו, כלפי הנוקטים כלפיו בכינויי גנאי שכאלה.

בירן, שהופיעה בפני ועדת האתיקה, כתבה כי חזן סטה מנושא הדיון בהצעת החוק והחל לתקוף מילולית את ח"כ רחל עזריה (כולנו), ולכן היא וחברת כנסת נוספת בחרו שלא לעבור על כך בשתיקה. לדבריה, "הסטת נושא הדיון, בוועדות הכנסת ובמליאה, אינה טקטיקה זרה לחזן, תוך שהוא מנסה להשפיל את הנוכחים בחדר ובפרט נשים".

בירן הוסיפה לעניין השימוש במילה סרסור כי "בית המשפט שדן בתביעת הדיבה שהגיש חזן דחה את הכחשתו הגורפת בעניין זה. קביעתו הברורה של בית המשפט המחוזי שוללת מהיסוד את טענותיו כי השימוש במילה סרסור מהווה הוצאת דיבה או לשון הרע. ראוי להדגיש כי לא היתה בכוונתי לפגוע ברגשותיו של חזן או באשתו וביתו אלא להבהיר לו כי לא ניתן לדבר אל חברות כנסת כפי שהוא חפץ".

עוד הוסיפה כי השימוש בביטוי האמור כלפי חזן הוא חלק מחובתה הציבורית, שכן לטעמה הוא לא שינה את התייחסותו לנשים, כולל במשכן הכנסת, ולכן היא מתכוונת להמשיך ולעשות בו שימוש כלפיו גם להבא.

אורן חזן
אורן חזןצילום: ליאור מזרחי

ועדת האתיקה קבעה כי "לצערה של הוועדה אין זו הפעם הראשונה שבה היא נדרשת לקובלנה של חזן על כך שחברות כנסת מכנות אותו בכינוי הפוגעני 'סרסור' . לפני כחצי שנה הניחה הוועדה החלטה על שולחן הכנסת, שבה קבעה כי בעקבות קובלנה קודמת של חזן בעניין, הוועדה סבורה, מבלי להיכנס לטענות השונות שנטענו בבית המשפט ולפסיקתו, כי אין זה ראוי שחברי הכנסת יעשו שימוש במלה 'סרסור' בהתייחסם אחד אל השני, ומבקשת להפסיק לעשות בה שימוש כלפי חזן".

הוועדה הדגישה כי "אף שמדובר בביטוי נחות ופוגעני, שאינו לגיטמי, במסגרת חילופי דברים שבין חברי כנסת, עד כה הוועדה לא הטילה סנקציה משמעותית על מי מחברי הכנסת שכינו את חזן 'סרסור', ותופעה זו אינה פוסקת".

עוד החליטה הוועדה כי "לאור העובדה שקיבלה בעבר החלטה העוסקת בדיוק בעניין זה, והטילה סנקציה על הערה שלא הביאה למיגור העניין, ולאור העובדה שבירן מסרה לוועדה כי בכוונתה להמשיך ולכנות את חזן בכינוי פוגעני זה, יש להחמיר באופן משמעותי את הענישה, בתקווה שתהיה זו הפעם האחרונה שבה הוועדה נאלצת לעסוק בקובלנה שעניינה השמעת כינוי זה כלפי חזן".

"ההחלטה להציג את זוהר כמושחת משקפת עמדה עקרונית וערכית"

סתיו שפיר
סתיו שפירצילום: אוליביה פיטוסי

עונש דומה הוטל על שפיר, לאחר תלונה שהגיש ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) לוועדה שלפיה שפיר כינתה אותו מושחת. ההרחקה תחול גם על ועדת השקיפות שבראשה שפיר עומדת.

זוהר הגיש תלונה לועדת האתיקה נגד שפיר ונגד ח"כ חיים ילין (יש עתיד), לאחר שבישיבת ועדת הכספים שנערכה ב-27 בדצמבר 2017 בנושא שינויים בתקציב ל-2017, הם קראו לעברו כמה פעמים מושחת, ולא הסכימו לחזור בהם לאחר שביקש מהם לעשות כן. לדבריו, "אמירות אלה הן שקר מוחלט ונועדו להכפיש את שמי בציבור על לא עוול בכפי".

שפיר ביקשה לדחות את הקובלנה נגדה ומסרה כי "הביטוי 'מושחת' מושמע תדיר בכנסת, והדבר אינו נתפס כעבירה אתית". לכן, לטענתה, נקיטת צעדים כלפיה בלבד תהווה "אכיפה סלקטיבית". היא צירפה שורה של דוגמאות שבהן עשו חברי הכנסת שימוש בביטוי מושחת כלפי עמיתיהם.

עוד טענה כי "איסור על שימוש בביטוי מושחת יגביל את יכולתם של חברי הכנסת לבטא עמדה כי מעשה מסוים הוא פסול ופגום מוסרית. הגבלה על השימוש במילה מושחת היא הגבלת ליבת הפעילות הפרלמנטרית כפעילות של הבעת דעה ערכית וציבורית. הקובלנה נועדה להשתיק עמדה ציבורית לגיטימית ושיח ציבורי חיוני תוך שימוש ציני בוועדת האתיקה".

עוד טענה כי "ההחלטה להציג את זוהר כמושחת משקפת עמדה עקרונית וערכית". שפיר מסבירה כי אכן מדובר בביטוי קשה, אך היא בחרה להשתמש בו "לאחר שנודע לי שהוא פעל בניגוד עניינים חמור בעת שקידם את ענייניו הפרטיים בשכונת כרמי גת, תוך שימוש בכוחו כחבר כנסת וכיו"ר ועדה". לעניין זה הסתמכה שפיר על החלטתה של ועדת האתיקה בעניינו של זוהר ואמרה כי "עמדתי הציבורית היא כי מעשה כמו שעשה זוהר היא חד משמעית שחיתות, ובכוונתי להמשיך לקרוא בקול גדול נגד מעשי שחיתות".

מיקי זוהר
מיקי זוהרצילום: אוליבייה פיטוסי

הוועדה קיבלה את הודעתו של ח"כ ילין שלפיה הוא חוזר בו מן הדברים שאמר והסתפקה בכך. לגבי שפיר קבעה הוועדה כי "הדברים מורכבים יותר. שפיר עשתה שימוש בביטוי מושחת כלפי זוהר פעמים רבות במהלך ישיבתה של ועדת הכספים, תוך הסתמכות על החלטת ועדת האתיקה. שפיר חזרה על ביטויים דומים גם בישיבה נוספת של ועדת הכספים שהתקיימה בהמשך אותו היום".

הוועדה קבעה כי "אכן לצערנו השימוש בביטויים 'מושחת' ו'שחיתות' אינו דבר נדיר בכנסת. עם זאת, הוועדה רואה לנכון לאבחן בין מצב שבו הביטוי נזרק לחלל האויר כביטוי כללי, לבין האשמה ספציפית נגד חבר כנס מסוים שכביכול נסמכת על ההחלטה של ועדת האתיקה של גוף שיפוטי או מעין שיפוטי אחר, דבר שכביכול נותן תוקף רשמי לאמירה קשה זו".

ועדת האתיקה הבהירה כי אכן קבעה ביולי 2017 ש"בעריכת הדיונים שעסקו בשכונת כרמי גת בוועדה המיוחדת לצדק חלוקתי ולשיוויון חברתי בראשותו, הפר זוהר את כללי האתיקה המחייבים את חברי הכנסת להימנע מאפשרות של ניגוד עניינים, ולהימנע מליזום הצעות בנושאים בהם יש להם עניין אישי - והטילה עליו סנקציה של הערה, תוך קביעה כי עליו להימנע מליזום ומלנהל ישיבות העוסקות בשכונה.

"ואולם, ועדת האתיקה לא קבעה מעולם שזוהר מושחת, לא ייחסה לו כוונת זדון ואף התרשמה בשעתו כי התנהלותו נבעה גם מחוסר ניסיונו ומהיותו חבר כנסת ויו"ר ועדה חדש, ולכן אין בשום אופן לראות בהחלטתה משום מקור לקביעה כי זוהר הוא אדם מושחת".

הוועדה ציינה כי "שפיר סירבה לחזור בה מהדברים שאמרה, ומתגובתה עולה כי בכוונתה לחזור ולעשות שימוש ציני בביטוי האמור כלפי זוהר, עניין שוועדת האתיקה סבורה כי לא ניתן להשלים עמו". עוד הדגישה כי "זו הפעם השנייה שבה ועדת האתיקה מוצאת ששפיר הפרה כלל זה בהתבטאויותיה כלפי עמיתה".

שפיר אמרה בתגובה: "הממשלה עושה צעד חריג של פחדנים שמנסים להשתיק אותי אחרי שחשפתי את השחיתות של מיקי זהר וחבריו בקואליציה, אנשים שגנבו כספי ציבור והעבירו אותם למטרותיהם האישיות במקום לשרת את אזרחי ישראל. מאז שהתחלתי לחשוף את סיפורי השחיתות הללו - שחלקם כבר עוגנו שחור על גבי לבן בדו"חות מבקר המדינה - חברי הממשלה מנסים להפחיד אותי, לאיים עלי, ולמנוע מהציבור ששלח אותי לכנסת שאייצג אותו בדיונים הכי חשובים על חיינו.

"ועדת האתיקה מעולם לא עשתה דבר כדי לעצור את האיומים שהגיעו מחברי הקואליציה נגדי, או על מנת להגן עלי מפני אמירות סקסיסטיות, קללות והכפשות, שכל ייעודן היה להרחיק אותי מוועדת הכספים ולאפשר לפוליטיקאים להמשיך לסחור בכספי ציבור. חבורת הפחדנים המושחתת בממשלה חושבת שהיא תוכל להכניע אותנו, אבל הם טועים. אני אמשיך להילחם למען הציבור הישראלי ולהגיד את האמת - ושום דבר לא יעצור אותי".

ח"כ זוהר בתגובה להרחקתה של ח"כ שפיר לשבוע מהכנסת: "מברך על ההחלטה להרחיק את ח״כ סתיו שפיר לשבוע מהמליאה ומוועדות הכנסת. זהו אחד העונשים החמורים שהועדה רשאית לתת ואני סבור שזו החלטה נכונה ומתבקשת.

הכנסת חייבת לשמור על כבודה בדיוק כפי שנבחרי ציבור צריכים לשמור על כבודם של נבחרים אחרים. מותר לבקר נבחרי ציבור וגם באופן הקשוח ביותר אך אין מקום להוצאת לשון הרע והכפשות רדודות. ח"כ סתיו שפיר כינתה אותי 'מושחת' מספר פעמים באופן מחפיר ומביש למרות שביקשתי ממנה לחזור בה. כל חיי עבדתי והרווחתי את כספי ביושר ובכבוד.

"מקומם בעיני שאדם אחר יחליט שמותר לו לומר כל מה שהוא מוצא לנכון כדי לקדם את עצמו פוליטית גם כשמדובר בשקר מוחלט. אני מאמין בדמוקרטיה שלנו ולכן אינני זה שקובע האם ח״כ שפיר ראויה לכהן כחברת כנסת, את זה יקבעו אך ורק מתפקדי מפלגת העבודה והמצביעים של המפלגה שלה. אין לי ספק שהתנהגותה הרדודה קובעת כי היא אינה ראויה לכהן כחברה בכנסת ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker