הערכות בכנסת: המוסד לבוררות ביטוח לא ייכלל בחוק ההסדרים

המו"מ על היקפו של חוק ההסדרים בין משרד האוצר לכנסת נקלע למבוי סתום. בכנסת שוררת התנגדות לכלול בחוק ההסדרים את הקמתו של מוסד בוררות חובה בין חברות הביטוח למבוטחים

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה כחלון, שר האוצר
משה כחלון, שר האוצרצילום: עופר וקנין

הצעתו של שר האוצר, משה כחלון, ליצור אפשרות למעבר בין בנקים בלחיצת כפתור כנראה תיכלל בסופו של דבר בחוק ההסדרים, הצפוי להיות מוגש לכנסת ב–12 בפברואר — כך מעריכים מקורות פוליטיים. לעומת זאת, להערכתם, ההצעה להקים מוסד בוררות בין חברות הביטוח למבוטחים לא תיכלל בחוק.

אתמול נמשך המשא ומתן בין משרד האוצר לכנסת על היקפו של חוק ההסדרים. הצדדים עדיין לא הגיעו להסכמה בעניין, ולדברי גורמים פוליטיים המו"מ נקלע למבוי סתום. מטעם הכנסת משתתפים בדיונים ראש מטה יו"ר הכנסת, ערן סידיס; היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד אייל ינון; והיועצת המשפטית של ועדת הכספים, עו"ד שגית אפיק. מטעם האוצר משתתפים ראש מטה השר, נדב שינברגר; סגן הממונה על התקציבים לענייני מאקרו, יוגב גרדוס; והיועץ המשפטי של האוצר, עו"ד אסי מסינג.

באוצר לוחצים לכלול בחוק מנגנון שיאפשר לבצע מעבר של לקוחות בין בנק לבנק בלחיצת כפתור — כלומר, מנגנון שיבטל את הביורוקרטיה המתישה שנדרשת למעבר בין בנקים. המהלך מבוסס על מנגנון טכנולוגי של "עקוב אחרי", שיקשר בין חשבון הבנק הישן לחשבון החדש.

לעומת זאת, בכנסת שוררת התנגדות לכלול בחוק ההסדרים את הקמתו של מוסד בוררות חובה בין חברות הביטוח למבוטחים. היועץ המשפטי של הכנסת הודיע שהסעיף לא ייכלל בחוק ההסדרים. גם לשכת עורכי הדין מתנגדת לו.

לפי ההצעה, במסגרת רשות שוק ההון יוקם מוסד שיברר תביעות של מבוטחים, מוטבים וצדדים שלישיים פרטיים המבקשים לממש את זכויותיהם לפי תנאי פוליסת הביטוח או לפי החוק, נגד חברת ביטוח או כל גוף פיננסי מפוקח אחר. המוסד יפעל במקרים שבהם חברות הביטוח או הגוף הפיננסי דחו את תביעת המבוטחים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker