השרה לשוויון חברתי: "להעלות את גיל הפרישה - לנשים ולגברים"

השרה לשוויון חברתי אמרה בוועדת הכספים כי יש להעלות את גיל הפרישה מבחירה ל–70, וכי "יש להפסיק עם החלוקה המגדרית, ולהחיל הפרדה בין מקצועות שוחקים לכאלה שאינם"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילה גמליאל, השרה לשוויון חברתיצילום: יצחק הררי / דוברות
צבי זרחיה

"יש להעלות את גיל הפרישה מבחירה לגברים ולנשים ל–70. חייבים לצאת מהקיבעון בנושא גיל הפרישה, אנשים חיים היום יותר ורוצים לעבוד יותר" — כך אמרה אתמול השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל (הליכוד), בדיון בוועדת הכספים על תקציב משרדה ל–2019.

היא הוסיפה כי "יש להפסיק עם החלוקה המגדרית בין נשים לגברים, ולעבור לחלוקה לפי מקצועות. נשים רבות וגם גברים רבים מעוניינים להמשיך לעבוד גם אחרי גיל 67, שזה הגיל שאחריו אין אפשרות חוקית להמשיך לעבוד. במקום לחלק מגדרית, יש להפריד בין מקצועות שוחקים ליתר המקצועות. במקצועות שוחקים יש להותיר את גיל הפרישה על 62 ולא להעלותו אצל נשים ל–64, וביתר המקצועות להעלות לגיל 67 עם אפשרות של המשך עבודה מבחירה עד גיל 70". עוד היא אמרה כי היא מאמינה שבעתיד גיל הפרישה יעלה אפילו מעל ל–70.

גמליאל השיבה לשאלה בעניין שהפנה אליה יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), שאמר כי "ועדת הכספים יושבת כבר זמן רב על המדוכה הזאת של גיל הפרישה לנשים, ועמדתך בנושא חשובה". גפני הוסיף כי "הבעיה היא שהאוצר מסרב להכיר במקצועות שוחקים". גמליאל השיבה כי "מתן אפשרות הבחירה לנשים ולגברים לעבוד עד גיל 70, אופציה שרבים מאוד יבחרו בה — היא זו שתממן את אי־העלאת גיל הפרישה לנשים במקצועות שוחקים".

הדיון בוועדת הכספים היה הדיון הראשון על התקציבים של משרדי הממשלה לקראת תחילת הדיונים על תקציב המדינה ל–2019 בוועדה. הדיון התקיים על אף שספרי התקציב עדיין לא הופצו.

"החשש ממינוי פוליטי פוגע בשירות הציבורי"

בתוך כך, התברר במהלך הדיון כי השרה גמליאל מתקשה להאריך את כהונתו של מנהל הרשות לפיתוח כלכלי של המגזר הערבי במשרדה, איימן סייף. קיימת הסכמה בין כל הגורמים, כולל השרה, כי סייף מבצע את עבודתו היטב. גמליאל אמרה כי "מדובר באדם בעל ניסיון ויכולת מוכחים, ולצערי, מרוב החששות ממינויים פוליטיים, הכהונה שלו ושל רבים אחרים קצובה — ולא ניתן להאריך אותה. הנושא מונח לפתחה של נציבות שירות המדינה". גפני וחברי ועדה נוספים הביעו תסכול מהמצב.

ח"כ ג'מאל זחאלקה (הרשימה המשותפת) אמר שמדובר בעובד מעולה שצריך לדאוג שימשיך בעבודתו. גפני אמר כי "בוועדת הכספים מיוצגות כל המפלגות. יחד עם כל חברי הוועדה ניכנס לעובי הקורה בעניין, ונפעל כדי לאפשר הארכת קדנציות — ולחלופין, מתן אפשרות לשרים להאריך את כהונתם של פקידים מצוינים כדי לא לתקוע תוכניות עבודה. הלכו לקיצוניות בעניין הזה, ובסוף זה פוגע באיכות השירות לציבור".

לדברי גמליאל, תקציב המשרד לשוויון חברתי יגדל ב–2019, ויעבור לראשונה את רף מיליארד השקלים — עם תקציב של 540 מיליון שקל במזומן ועוד 525 מיליון שקל בהרשאה להתחייב (בסך הכל, 1.065 מיליארד שקל). זאת, לעומת 866 מיליון שקל ב–2018 ו–826 מיליון שקל ב–2017.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker