"הממשלה לא עושה דבר לפתרון משבר הדיור"

בדיון בוועדת הכספים הסכימו הח"כים כי המדינה צריכה לממן בנייה בעצמה ■ חוקר במרכז אדוה: "1.5 מיליון משפחות בישראל אינן מסוגלות לרכוש דירות גם במסגרת מחיר למשתכן"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיור ציבורי
דיור ציבוריצילום: הדר כהן

בדיון סוער שהתקיים הבוקר (ג') בוועדת הכספים של הכנסת בנושא הדיור הציבורי, בהשתתפות מחוסרי דיור, קראו חברי כנסת לממשלה לזנוח תוכניות קיימות, כגון מחיר למשתכן - ולעבור לבנייה ישירה של עשרות אלפי יחידות לדיור הציבורי לצורך השכרה לטווח ארוך, לא רק כמענה למחוסרי דיור נזקקים, אלא גם לכאלה שידם אינה משגת רכישת דירה. חברי הכנסת היו תמימי דעים כי פתרון יושג רק באמצעות תקצוב ישיר של בנייה, ולא באמצעות יזמים פרטיים.

"1.5 מיליון משפחות בישראל אינן מסוגלות לרכוש דירות גם במסגרת "מחיר למשתכן", אמר בדיון ירון הופמן-דישון, חוקר במרכז אדוה. "כל השיטות מתבססות על השוק הפרטי יקרות מדי, ובשורה התחתונה אינן נותנות מענה לששת העשירונים הראשונים. כל עוד נמשכת התפישה שמי שצריכים לתת פתרונות שכירות לטווח ארוך הם יזמי נדל"ן, הם אומרים: 'לא משתלם לנו, תסבסדו לנו'. תסתכלו בעולם – מדינות כבר בונות בעצמן ופותרות בעיות של משבר דיור ונותנות מענה ל-60% מהאוכלוסייה. כשמדינה בונה דירות - היא לא משלמת על הקרקע, לא משלמת מע"מ ולא צריכה להרוויח מזה ולשווק".

על פי מכון אדוה, ההוצאה הממוצעת על דיור בעשירון התחתון מגיעה לכ-60% מהכנסתה, ואילו בעשירון השני היא מגיעה ל-40%, וכל הציבור כולו מוציא יותר משליש מהכנסותיו על דיור, וזאת בעוד שההגדרה הרווחת של דיור בהישג יד בעולם היא שהוצאות הדיור לא יעלו על 30% מכלל ההכנסה. ח"כ אילן גילאון (מרצ) אמר על כך: "50% מאזרחי ישראל צריכים להשקיע יותר מ-30% על קורת הגג שלהם זה דבר בלתי-אפשרי. יש איזו תפישה שכל מה שציבורי - גרוע. זה עניין של תעמולה קפיטליסטית של אנשים שרוצים לנהל את המדינה באמצעות חברת קבלן ובשיטת BOT".

במהלך הדיון התפתח עימות מילולי בין שניים מיוזמי הדיון: יו"ר סיעתו של שר האוצר, ח"כ רועי פולקמן (כולנו), לבין ח"כ אורלי לוי-אבקסיס. בשלב מסוים הרחיק ממלא מקום יו"ר ועדת הכספים, ח"כ יצחק וקנין (ש"ס) את לוי-אבקסיס, שתקפה בחריפות את פולקמן בטענה כי הממשלה, שבה חבר שר האוצר מסיעתו, אינה עושה דבר לפתרון משבר הדיור. לאחר שפולקמן השיב לה כי היא היתה חברת קואליציה בכל הממשלות האחרונות וחרף זאת, לא עשתה דבר בנדון, הוויכוח התלהט.

ח"כ רועי פולקמן (במרכז)צילום: עקיבא וויס

פולקמן אמר בדיון: "יושבים פה אנשים שהיו חלק מהממשלות הקודמות שלא בנו דירה אחת ומתלוננים, בזמן שאנחנו עובדים לתקן טעויות עבר. היכולת לייצר דיור ציבורי באזורי ביקוש היא מוגבלת - שכן אין הרבה קרקעות מדינה באזורים אלה. אחד הכשלים המרכזיים הוא שאין כלים לעודד את השוק הפרטי ליצור דיור מוזל ולהוריד את מחירי הדיור. על כן, אנחנו מקדמים את חוק 'דיור בהישג יד' שנועד לתת זכויות בנייה, בכפוף לבניית דירות במחירים מוזלים. הפתרון ברוב המדינות בעולם הוא דיור בהישג יד לטווח ארוך, וגם בישראל זו המטרה שלנו כדי שיירדו המחירים באזורי הביקוש. גם לגבי דיור בקרקעות ציבוריות אנחנו מטפלים באמצעות תכנית 'מחיר למשתכן' ונותנים לקבלנים פרטיים את האפשרות לבנות בתנאי שיענה על קריטריונים של דיור מוזל".

ח"כ אורלי לוי אבקסיס טענה כי "אין ממש בתכניות שעל הפרק. 22 מיליארד שקל מסתובבים כיום בשוק הפרוע של השכירות - כסף של אנשים שלא יכולים לרכוש דירה וזה כלי להעצמת הפערים במדינה שלנו. עד שנת 2000 היו 107 אלף דירות בדיור הציבורי וכיום יש כ-60 אלף בלבד. הגיע הזמן שהמדינה תתחיל לשלוט במה שקורה בשוק. המדינה צריכה לבנות בעצמה".

לדבריה, "המדינה מוציאה כמעט 2 מיליארד שקל להשתתפות בשכר דירה, זה יוצא 800 שקל בממוצע לאדם, וזה כלום. קשיש שמקבל כזה סכום צריך למצוא בשוק הפרטי מי שישכיר לו דירה, והוא אמור להשלים את הפער. מאיפה בדיוק, מקצבת הזקנה? צריכים להתחיל בתוכנית ארוכת טווח, שהמדינה צריכה להחזיק לפחות 50% משוק הדירות לשכירות, ולא רק דיור ציבורי לנזקקים".

"דיור ציבורי - לא רק לנזקקים"

ח"כ אורלי לוי אבקסיסצילום: תומר אפלבאום

לדברי ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני), "הדיור הציבורי עבור הממשלה הוא ילד חורג שלא רוצים לטפח אותו - ובטח ובטח שלא להרחיב אותו. דיור ציבורי באירופה וארה"ב זה לא רק לנזקקים, אלא גם אפשרות להתרומם לזוגות צעירים למשל".

ח"כ יוסי יונה (המחנה הציוני) אמר בדיון כי "מילת המפתח היא שינוי קונספציה. אחרת אין פתרון. בהולנד למשל, 35% מהדירות הן דיור ציבורי. בבריטניה מדובר ב-20%, ובצרפת 18.5%. מחיר למשתכן אינה נותנת מענה מלא, רחוק מזה, כי עדיין צריך הון עצמי וגם לקחת משכנתא. הגיע הזמן ששר האוצר יאמר: 'נטו דיור ציבורי'".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker