סערה בוועדת השקיפות: "למה לא הועברו 4 מיליארד שקל למפוני גוש קטיף?"

משרד מבקר המדינה הבהיר כי לא ניתן למצוא את עקבותיו של הכסף עקב שינויים רישומיים וחלוקת תקציב בין המשרדים ■ 374 משפחות מקרב המפונים עדיין לא גרות בדיור קבע

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סתיו שפיר
סתיו שפירצילום: אוליביה פיטוסי

4 מיליארד שקל שהוקצו לטיפול במפוני גוש קטיף לא הגיעו ליעדם, כך מעלה מסמך של משרד מבקר המדינה שנדון היום (ב') בוועדת השקיפות.

יו"ר ועדת השקיפות, ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני), יזמה את הדיון לאחר בהמשך לחשיפת TheMarker על התקשרויות מינהלת תנופה ביקשה בדיקת מבקר המדינה לגבי הכספים שהוקצו למפוני גוש קטיף אך לא הגיעו לידי מימוש. מעל 100 מיליון שקל מהכספים הועברו לעורכי דין ויועצים, ו-100 מיליון שקל נוספים תוקצבו לכך. עובדים לשעבר במינהלת הפכו ליועצים חיצוניים וקיבלו סכומי עתק מהמדינה. כל זאת בשעה שלמשפחות שלמות לא ניתן מידע מהמינהלת מידע על מצבן, ובמקרים מסוימים לא נקבעה ישיבה לוועדה המיוחדת במשך יותר מ-3 שנים.

משרד המבקר הבהיר כי לא ניתן למצוא את עקבותיו של הכסף עקב שינויים רישומיים, חלוקת תקציב בין משרדים ועוד. עוד עולה מהנתונים כי 374 ממשפחות המפונים עדיין לא גרות בדיור קבע. עוזרת מנכ"ל מינהלת תנופה קיבלה 700 אלף שקל כיועצת פרטית, והיועץ המשפטי של המינהלת הועסק בסכום של 1.8 מיליון שקל.

ח"כ שפיר אמרה לראש אגף ההתיישבות במשרד החקלאות, אסף יצחקי: "אני רודפת אחריכם כבר 3 שנים כדי לקבל את הנתונים, ועד היום אתם לא מצליחים להסביר לאן נעלמו 4 מיליארד שקלים ואיך 400 משפחות עדיין ללא קורת גג. אתם מתחמקים מהבאת הנתונים האלה בתירוצים הזויים". בתשובה למנכ"ל משרד החקלאות שפיר הוסיפה כי: "משרד השיכון ומשרד החקלאות לא יכולים לזרוק אחריות על ארגונים אחרים - מהלך מורכב כל כך חייב תכנון מוקדם ומעקב הדוק אחר ביצוע. התירוצים שנשמעים כאן לא קבילים ולא סבירים כשאנחנו נמצאים כמעט 13 שנים אחרי ההתנתקות".

המפונים מתחו ביקורת על טיפול הממשלה בנושא. דתיה יצחקי, ממפונות הגוש שעיניינה לא טופל עד היום אמרה: "היינו אזרחים מועילים, גאים במדינה שלנו. הגירוש הרס אותנו ופגע בנו אבל מה שבא אחרי היה קשה בהרבה. אנחנו נאלצים להתרפס, להתחנן, לעבור מפקיד לפקיד ולקבל תשובות הזויות. זה הופך .אותנו לחולים, רמוסים ומושפלים".

אבי פארחן, ממפוני הגוש אמר כי "אנחנו ראינו כבר חוקים שמתוקנים תוך 24 שעות, גם את החוק שלנו אפשר לתקן ולהפסיק להתעלל במשפחות".

שלמה בן אליהו, מנכ"ל משרד החקלאות ששימש מנכ"ל משרד השיכון וראש החטיבה להתיישבות, אמר כי "לא היה תכנון כי החוק שונה. לא ידעו לאן ילכו המפונים מייד אחרי ההתנתקות, הלכנו לחפש בעצמנו מקומות". על כך אמרה שפיר " ככה לא מתנהלת מדינה - אזרח שהיה מקורב, קיבל תשובות ומי שלא התקמבן נזרק מתחת לגלגלים".

בתום הישיבה דרשה שפיר את כלל הנתונים התקציביים המעידים על פעילותה של מינהלת תנופה, וכל משרד ממשלתי שקיבל תקציב כביכול על טיפול במפונים מאז ההתנתקות. שפיר הודיעה כי תקיים ישיבת מעקב בנושא לאחר שתראה את המספרים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker