חושבים לשפץ את הבית? חוק חדש עושה סדר בענף

הצעת החוק של ח"כ רועי פולקמן זכתה לתמיכת משרד השיכון - ותעלה ביום רביעי הקרוב להצבעה בקריאה טרומית ■ אם קבלן לא עמד באחריות, יוכל רשם הקבלנים להשעות את אותו מהמרשם ■ פולקמן: "האחריות תאפשר לצרכנים להבדיל בין חאפרים לאנשי מקצוע"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

קבלני שיפוצים יחויבו להעניק אחריות של שלושה חודשים לפחות ללקוחותיהם - כך עולה מהצעת החוק לרישום קבלנים לעבודות הנדסה בנאיות, שהוגשה על ידי ח"כ רועי פוקלמן (כולנו) וזכתה לתמיכת משרד השיכון.

פולקמן הסביר כי החקיקה שאמורה להסדיר את התחום אינה מעודכנת וקוהרנטית, דבר שמנוצל על ידי לא מעט קבלנים. לדבריו, אזרחים נופלים קורבן לעבודות רשלניות, שלעתים מתגלות רק כמה חודשים מתום השיפוץ, ולא מקיימות עילת תביעה.

הצעת החוק, שתעלה ביום רביעי הקרוב להצבעה בקריאה טרומית, קובעת שקבלני השיפוצים יהיו מחויבים לתת ללקוחותיהם שלושה חודשי אחריות לפחות על העובדה שביצעו. האחריות תהיה "תווית איכות", שבאמצעותה יוכל הקבלן להעיד על איכות עבודתו. מנסחי ההצעה גורסים כי הנורמה החדשה תחזק את התחרות, משום שתיתן לקבלנים תמריץ להציג את תו האיכות הטוב ביותר.

ח"כ רועי פולקמןצילום: דוברות הכנסת

במקרה שבו קבלן מסרב להעניק אחריות - יוכל הלקוח לפנות לרשם הקבלנים. במקרה של אי-עמידה באחריות - יוכל רשם הקבלנים לנקוט בסנקציות נגד אותו קבלן, בדמות התראה, נזיפה, השעיה זמנית וגריעה מהמרשם.

האחריות תקבל תוקף בחוזים בכתב ובחוזים בעל פה. עם זאת, הקבלן יהיה חייב לספק אחריות על עבודתו גם אם נערך חוזה בעל פה.

"הצרכן הישראלי יקבל שקט נפשי"

החוק יחול על קבלנים רשומים ברשם הקבלנים בלבד (רק קבלנים רשומים יכולים לבצע עבודות בהיקף של יותר מ-44 אלף שקל). בכך גם יבחין הצרכן ביתר קלות בין קבלן רשום שמחויב בתו איכות, לקבלן שאינו רשום, ואינו מחויב לו.

פולקמן הסביר כי "הצרכן הישראלי יקבל שקט נפשי כשיזדקק לשירות שיפוצים. הדבר יסייע להעלאת רמת ענף קבלני השיפוצים ויגדיל את הבידול בין חאפרים לאנשי מקצוע".

צילום: ניר קידר

שר השיכון והבינוי יואב גלנט אמר: "הגיע הזמן לשים סוף ולעצור את ההתנהלות החפיפניקית בתחום השיפוצים. החוק יעביר את האחריות לידי הקבלנים, ויאפשר להפעיל סנקציות במידת הצורך. נמשיך לפעול למען הציבור בישראל במטרה לאפשר חיים בסביבה הולמת״.

ערן סיב, יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים, אמר: "זהו נדבך נוסף בתוכנית הכוללת שאנחנו מובילים למיסוד ענף השיפוצים. הכוונה היא להחיל חוק מכר, כפי שקיים בענף הבנייה – גם על ענף השיפוצים. אנחנו רוצים להביא לכך שלא יהיה מצב שבו קבלן שיפוצים מבצע עבודה מבלי לקחת עליה עליה אחריות ואך להיעלם, כפי שקורה לאנשים רבים שנעקצים מחאפרים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker