הנכים יכולים רק לקנא: השרים פנו לגפני - ודאגו לכך ששכרם יעלה ב-5,000 שקל בחודש

ועדת הכספים אישרה את הצמדת שכר השרים וסגני השרים לשכר הממוצע במשק ■ שכר השרים יסתכם לאחר ההצמדה ב-49,554 שקל בחודש

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישיבת ממשלה, ביולי
ישיבת ממשלה, ביוליצילום: אוהד צויגנברג

ועדת הכספים הצביעה היום בעד הצמדת שכר השרים וסגני השרים לשכר הממוצע במשק. שכר השרים הוצמד עד היום למדד המחירים אבל לשרים זה לא מספיק. חלקם פנו ליו"ר ועדת הכספים, משה גפני, בבקשה שיעלה את נושא הצמדת שכרם לדיון. הם מביטים בקנאה על עמיתיהם - חברי הכנסת והשופטים, ששכרם צמוד לשכר הממוצע במשק, ורוצים גם. האינפלציה הנמוכה בשנים האחרונות מביאה לכך שהצמדה למדד המחירים היא כמעט חסרת משמעות.

הצמדת השכר אושרה ברוב של ח"כ אחד: ארבעה חברי הכנסת מהקואליציה תמכו בהעלאת השכר, ואלו מהאופוזיציה - חברי הכנסת מיקי רוזנטל, יעל גרמן ואילן גילאון התנגדו.

שכר השרים יועלה ל-49,554 שקל בחודש ושכר חברי הכנסת יהיה 44,223 שקל. לפי ההחלטה, סגני שרים ירוויחו שכר זהה לשכר הח"כים במהלך שנת 2018, ובמהלך שנת 2019 יתוקן שכר לרף הגבוה בדומה לשרים.

משה גפני, יו"ר ועדת הכספים, אמר היום: "אני הבאתי את העלאת שכר השרים להצבעה כי המצב לא מתקבל על הדעת. כבר לפני שנתיים אמרתי שעלינו להגיע להסכמה בנוגע להצמדת שכר השרים לשכר הממוצע במשק - בשקלול המדד. אבל בדיונים בין משרד האוצר לשופטים על העלאת השכר - האוצר לא נתן כלום.

"הנושא הזה נסחב והשרים והסגנים שלהם הם היחידים ששכרם צמוד למדד ולא זז בכלל. התוצאה היתה עשויה להיות שבעדכון השכר הקרוב שכר הח"כים יעלה על שכר השרים. וזה אי צדק משווע. אין להפלות שרים וסגני שרים. נכון שהאופוזיציה מתנגדת. גם אם אני הייתי באופוזיציה הייתי מתנגד. היא אומרת שצריך להוציא לוועדה חיצונית את הדיון בשכר הח"כים אבל כל עוד לא קורה -  גם גורמים באופוזיציה מודים שאני צודק שוכר השרים צריך להיות גבוה יותר".

העלאת שכר השרים מגיעה בזמן שאחד הנושאים שעומדים על הפרק במסגרת המאבק שאינו נגמר להעלאת קצבאות הנכים נוגע להצמדת קצבאות אלו בין אם למדד או לשכר הממוצע במשק. אתמול היתה אמורה להתקיים פגישה בין שר העבודה והרווחה, חיים כץ, לארגוני הנכים - פגישה שממנה כץ נעדר ברגע האחרון בטענה כי אגף התקציבים מנסה להתחמק מהצמדת הקצבה לשכר הממוצע במשק.

במקרה של שכר השרים הממשלה מהירה הרבה יותר. הסיבה למוטיבציה של השרים להעלות את שכרם היא שהשכר הממוצע במשק עלה בשנים האחרונות בקצב גבוה יותר ממדד המחירים. כך שמבחינת השרים הם יוצאים מופסדים.

יו"ר סיעת מרצ וחבר ועדת הכספים, ח"כ אילן גילאון, אמר היום לקראת הדיון כי "אין ספק כי הכנסת הגיעה לרמת סיאוב בלתי נסבלת אם היא מסוגלת לאשר הצמדה כזו לשרים  ולא לאשר אותה לנכים כפי שהוסכם בין כל סיעות הבית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker