"זה חוק מושחת": הציבור ישלם על הפריימריז של ח"כים בליכוד, בעבודה ובבית היהודי

במקום גיוס תרומות, יקבלו הח"כים את מלוא תקרת ההוצאות בפריימריז מקופת הכנסת. ח"כ יאיר לפיד: "מבקשים שייקחו מכל אזרח ישראלי כסף כדי לתת לכל ח"כ בליכוד 300 אלף שקל - וזה לא משנה אם הצבעת בשביל הליכוד"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר ועדת הפנים, דודי אמסלם
יו"ר ועדת הפנים, דודי אמסלםצילום: אמיל סלמן

המדינה תממן את הפריימריז לחברי כנסת בליכוד, העבודה והבית היהודי. כך אישרה הלילה מליאת הכנסת בקריאה השנייה והשלישית. לצורך אישור החוק נדרש רוב הגבוה מ-61 ח"כים - והוא אושר על חודו של קול: 62 ח"כים תמכו בו, 52 התנגדו. הצעת חוק למימון הפריימריז ולאיסור על גיוס תרומות על ידי חברי כנסת הוגשה על ידי יו"ר ועדת הפנים ויו"ר הקואליציה ח"כ דודי אמסלם (ליכוד).  

במקום גיוס תרומות, יקבלו חברי הכנסת את מלוא תקרת ההוצאות בפריימריז מקופת הכנסת, בהתאם לקבלות ולדו"ח כספי שיציגו למבקר המדינה. מתמודדים שאינם חברי כנסת יקבלו מענק עם בחירתם לכנסת.

כך, ח"כים מתמודדים בליכוד יקבלו מענק של 320 אלף שקל למימון הפריימריז, וח"כים המתמודדים במפלגת העבודה ובבית היהודי יקבלו 200 אלף שקל.  עלות המענק הישיר לח"כים מתמודדים מהליכוד כ-9.3 מיליון שקלים, העבודה-3.8 מיליון שקלים והבית היהודי כ-1 מיליון שקלים.

חבר כנסת המתמודד בפריימריז במפלגתו לא יצטרך להחזיר את הכסף שקיבל למימון התמודדותו - אם נבחר לקדנציה נוספת ואם לא. לעומת זאת, מתמודד בפריימריז שאינו מכהן כחבר כנסת יוכל לקבל הלוואה מבנק שאיתו תגיע המדינה להסדר בעניין, ואף לגייס תרומות. מתמודד זה יידרש להציג ערבות בנקאית להחזרת הכסף אם לא ייבחר, ואם ייבחר לכנסת - הוא יקבל מענק לכיסוי הוצאותיו. 

במקרה שבו מתמודד שאינו חבר כנסת יזכה במספר רב של קולות בפריימריז אך בסופו של דבר לא ייבחר לכנסת - הוא יקבל החזר חלקי על הוצאותיו. מתמודד שאינו חבר כנסת ויזכה במעט קולות בפריימריז - יצטרך להחזיר את ההוצאות הכספיות מכיסו.

בהצעת החוק הוצע בתחילה להעניק  מימון של 50,000 שקלים למפלגה שלא מתקיימים בה פריימריז כמו: יש עתיד, כולנו, ש"ס, יהדות התורה, הרשימה המשותפת ומרצ. אבל בשל הבקורת הציבורית הוחלט בשבוע שעבר שסעיף זה לא ייכלל בחוק. 

הסדר המימון שנקבע בחוק יחול רק אם יתקיימו שלושה תנאים: הראשון - במפלגה חברים לפחות 5,000 חברים; השני - שבבחירות המקדימות האמורות בוחרים רוב חברי המפלגה, (להוציא, לדוגמה, בחירות במחוז מסוים, אלא אם כן הבחירות במחוזות יתקיימו באותו יום בכל המחוזות); התנאי השלישי הוא שהפריימריז מתקיימים בסמוך לבחירות לכנסת – חצי שנה לפני הבחירות או מעת פיזור הכנסת. אם לא יתקיים אחד מהתנאים, הסדר המימון לא יחול.

על פי הצעת החוק מועמד לפריימריז זכאי לקבל מאוצר המדינה מענק, אם הוא נבחר ציבור שאינו ראש רשות מקומית, כלומר – ח"כים, שרים וסגני שרים בלבד. כל אדם אחר שמתמודד בפריימריז יוכל לקבל הלוואה או יגייס תרומות. המענק וההלוואה יינתנו רק למועמד שמתמודד בפריימריז ולא יוענק למשוריינים

יו"ר הוועדה ויוזם החוק, ח"כ דודי אמסלם (ליכוד) אמר: "ח"כ לא אמור לקבל תרומה מאף אחד, מבחינתי זה שוחד. חלק מהתורמים תורמים לכל המפלגות בבחינת שלח לחמך, זו מן השקעה כזו. זה הדבר כמעט הכי מושחת שקורה במדינה ועוד בחסות החוק. אם אתה מקבל כסף, לא סיגר, כסף, כדי שאתה תיבחר לג'וב. אני לא מצליח להבין בהיגיון שלי איך יכול להיות שזה הגיוני? איך יכול להיות דבר כזה בכלל חוקי?.

"פריימריז זו השיטה הכי פחות גרועה בנתונים הקיימים. אני חושב שהצעת החוק הזאת היא הצעה שבאה לנקות את הפוליטיקה הישראלית לפחות מקצת שחיתות"

ח"כ יאיר לפיד, יו"ר יש עתיד, תקף את החוק ואמר: "חבר הכנסת אמסלם, אני רוצה קודם דווקא לברך אותך על הכנות מפני שאתה עמדת פה ואמרת לפרוטוקול, שאתה וחבריך נבחרתם לכנסת ישראל בשיטה שהיא על פי עדותך מושחתת לגמרי, השתמשת בביטוי 'שמתנוסס מעליה דגל שחור'. בעצם עמדת פה ופירטת לנו, שכל האגף הזה שאתה משתייך אליו נבחר באופן מושחת. ואת התוצאות אנחנו רואים. כי זה מה שקורה כשכולם נבחרים בשיטה מושחתת, אי אפשר להיות מופתעים אחר כך כשהשחיתות ממשיכה לתוך הקדנציה.

הפתרון לשיטה המושחתת הזאת הוא, שעכשיו מבקשים שייקחו מכל אזרח ישראלי כסף כדי לתת לכל חבר כנסת בליכוד 300 אלף שקל - וזה לא משנה אם הצבעת בשביל הליכוד, לא הצבעת בשביל הליכוד. ונניח שניתן את ה-300 אלף שקל. למה הם יילכו? הם ילכו למשהו אחר ממה שהם הולכים היום? גם אז הם ילכו למפקדי ארגזים וגם אז הם ילכו לקבלני קולות וגם אז הם ילכו לכל הרעות החולות הנוכחיות של השיטה המושחתת הזאת".

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) הכריז שלא ישתמש בכספים  ציבוריים שיועמדו לרשותו למימון הפריימריז. לדבריו, "פריימריז זו שיטה בעייתית אבל היא ודאי יותר טובה מהשיטה שחבר הכנסת לפיד יושב עם עצמו, מחליט על המדיניות שלו, מחליט מי הח"כים שלו, ומחליט אנחנו לא יודעים מה. איזונים ובלמים בדמוקרטיה הם דבר חשוב מאוד ובוחרים הם אנשים שאתה לא יודע מי הם בכלל אבל הם משפיעים על מי נבחר ועל הדרך של המפלגה, וכך ראוי. וזה לא אומר שאין פגמים, יש פגמים. אבל השיטה הזאת שיאיר לפיד יושב עם עצמו ומתייעץ עם איזה בעל הון אחד או עם חבר עיתונאי אחר או בעל עיתון אחר, היא גרועה שבעתיים. צבוע".

רוזנטל הוסיף: "הפרדה בין הון ושלטון או בין הפרלמנטר לבין התורם שלו, זה מבורך בעיניי. הדרך הייתה מאוד בעייתית. יש תחושה של גילדה של ח"כים - כי החוק הזה בסופו של דבר מקבע את אלה שנמצאים, ומקשה, כי הם מצליחים להחזיר את מה שהמדינה נותנת להם לעומת אלה שהם מתמודדים חדשים והם צריכים להחזיר. יש גם עניין של ניגוד עניינים, אני חושב שקבוצה של אנשים, גם לא חברי כנסת, צריכה לדון בעניינה שלה".

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) הסביר כי "ח"כ אמסלם צודק כשהוא אומר שהמערכת הקיימת של התרמה בפריימריז היא מושחתת. אי אפשר להמשיך עם ההתנהלות הזאת. אבל הפתרון שמוצע הוא פשוט לא נכון. אנחנו צריכים להוציא את הכסף הגדול מהפוליטיקה, ולא להכניס אותו לפוליטיקה דרך הקופה הציבורית. מפלגות שרוצות לקדם פריימריז צריכות לדאוג לפרסום אחיד ושוויוני לכל אחד ואחת מהמתמודדים. במקום זה, החוק הזה רק יחריף את הבעיה, ויתמרץ עוד כסף פרטי להיכנס לתחום הזה. אנחנו נגיע לפוליטיקה של יותר כסף, ופחות עקרונות. יותר כסף, ופחות שוויון".

השר יריב לוין שסיכם בשם הממשלה אמר: "יש דמוקרטיות מפוארות שבהן יש בעלי הון, הם מממנים את המפלגות או המועמדים, ואותם נבחרים משרתים את אותם בעלי הון. אוי לנו אם נהיה במקום הזה. לכן בצדק העדיפו לנטרל את ההשפעה הזו של בעלי ההון על פני מי שאין לו. זו היתה ההחלטה הצודקת שקיבלו פה ויש לזה מחיר. מכיוון שהפריימריז היא התפתחות מאוחרת נוצר מצב שבה מצד אחד המדינה מוציאה 400 מיליון בשנה כדי למממן את המפלגות אבל מחצית מחברי הכנסת כאן צריכים ללכת לאסוף תרומות וחייבים לבעל ההון את הכיסא שהם יושבים עליו. איזה אבסורד. כשמחצית מיושבי הבית הזה מכלים את זמנם בכל מיני אירועים בחו"ל כדי לחזר על הפתחים איך זה נראה?"

לוין הוסיף: "לגבי מפלגת יש עתיד, כמה כסף מפלגת יש עתיד משכה מהקופה הציבורית מאז כניסתה לכנסת שזה לא כל כך מזמן? למעלה ממאה מיליון שקל בחמש שנים. נשאלת השאלה למה לא הצעתם עד היום להוריד את מימון המפלגות? למה לא התנגדתם כשרצו להעלות את מימון המפלגות? דו"ח מבקר המדינה מ-2016 קבע שחובותיה של יש עתיד והחריגה שלה מההוצאות המותרות היא הגבוה ביותר מכל סיעות הכנסת, ואתם מטיפים לנו מוסר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker