הכנסת אישרה סופית: קק"ל תעביר מיליארד שקל לקופת המדינה

החוק, שעבר היום בקריאה שנייה ושלישית בכנסת, קובע כי אפשרות נוספת היא שקק"ל תשלם מס על הכנסותיה מהשבחת קרקעות החל מ-2018

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
בית קק"ל תל אביב
בית קק"ל בתל אביבצילום: אבישי טייכר

מליאת הכנסת אישרה הערב (ב') בקריאה השנייה והשלישית את החוק המטיל על קק"ל תשלום של מיליארד שקל לקופת המדינה ב-2018, או בחבות במס על הכנסותיה מהשבחת קרקעותיה. בהצבעה במליאת הכנסת תמכו בהצעה 95 חברי כנסת לעומת 12 שהתנגדו.

לאחר שקק"ל תשלם למדינה סכום חד פעמי של מיליארד שקל ב-2018, לא תעביר ב-2019 כספים כלשהם לקופת המדינה, ואף תהיה פטורה מתשלום מס עד לסוף 2020. אפשרות אחרת, על פי החוק שעבר היום, היא שקק"ל תשלם מס על הכנסותיה מהשבחת קרקעות החל מ-2018 ואילך.

על פי החוק, אם תתחייב קק"ל להעביר מיליארד שקל למדינה ב-2018, יהיה עליה להודיע על כך למשרד האוצר עד 10 בינואר 2018, שכן, ב-11 בינואר תתבקש הממשלה לאשר את תקציב המדינה ל-2019.

מדובר בפשרה שהושגה בין משרד האוצר לאופוזיציה, לאחר שבהצעת החוק המקורית נקבע שקק"ל תחוייב להעביר למדינה ב-2019-2018 65% מהכנסותיה, כלומר כ-2 מיליארד שקל, וכי תקבל פטור מתשלום מס עד לסוף 2023, או לחילופין תשלם מס ב-5 השנים הקרובות בגין הרווח שתפיק מהשבחת קרקעותיה על ידי רשות מקרקעי ישראל.

משמעות הצעת החוק שהובאה לבסוף להצבעת הכנסת, היא שהאוצר מוותר על המקדמה של קק"ל למדינה בסך מיליארד שקל ל-2019 כפי שדרש בתחילה.

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה), שהציג את החוק, סיפר כי כבר לפני כחודש וחצי אישרה הוועדה הצעת חוק ממשלתית בעניין, אבל ברגע האחרון בשל הסכם שהושג בין קק"ל לאוצר - התבקשה להקפיא את חקיקתו. בהמשך התברר כי קיימת אי-הסכמה בין האוצר לקק"ל, וכי הממשלה ביקשה לקדם את החוק - שבמקור אמור היה להיכלל כסעיף בחוק ההסדרים.

גפני תיאר את מורת רוחו מכך שכשלא היה הסכם התבקש לקדם את החוק, ואילו כשהושגה הסכמה התבקש להקפיאו. "לא ייתכן שאם מגיעים להסכם זה בסדר, ואם לא מגיעים להסכם זה לא בסדר ועושים חוק".

גפני הסביר כי "בעיקרון צריך חוק שלא יפלה את קק"ל לרעה, אבל גם לא יפלה אותה לטובה. אנחנו צחקנו הרבה כי הייתי בטוח שלא אעלה את החוק להצבעה בקריאה השנייה והשלישית, כי יבקשו ממני למשוך אותו משום שיגיעו בסופו של דבר להסכמה עם קק"ל".

גפני הוסיף כי "בקק"ל עושים חיים, נוסעים לחו"ל ויוצאים לחופשים. רוצים לנסוע לחו"ל? שיסתירו מאיתנו? רוצים לשלם כסף כדי לשלם משכורות גבוהות - שיעשו. למה כשקק"ל והסוכנות וההסתדרות הציונית עושים דברים טובים כמו דירות בפריפריה אני משבח את זה?"

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) טען במליאה כי "חברי כנסת מהקואליציה התנהגו שלשום בוועדת הכספים כמו כבשים או שפנים כשברחו מאולם הוועדה ולא נכחו. לאופוזיציה היה רוב בוועדת הכספים כשאישרה את החוק. התחלנו להתווכח לריב והיה משבר, אבל בסוף הושגה הסכמה. אילולא הסיוע וההתערבות שלי ושל חברי לאופוזיציה - כי היינו רוב בוועדה - החוק לא היה עובר".

ח"כים מהרשימה המשותפת הביעו התנגדות להצעת החוק.

מקק"ל נמסר בתגובה כי בעקבות העברת חוק קק"ל: "מצער מאד ואפילו קשה להאמין שממשלה המכנה עצמה ממשלה לאומית, היא זו שאחראית לחקיקת חוק שפוגע במעמדה המיוחד של קק"ל. רה"מ נתניהו יודע שכל פגיעה בקק"ל היא פגיעה קשה במפעל הציוני. מפתיעה האחדות שנוצרה בין הממשלה הלאומית לזחאלקה, ברצונם להביא לפגיעה בגוף הציוני המשמעותי והגדול ביותר.

"קק"ל תמשיך לפעול למען עם ישראל ולחיזוקה של מדינת ישראל, על-אף ההתנהלות השערורייתית והאנטי-ציונית של ממשלת ישראל. במקביל קק"ל תבחן את כל הדרכים המשפטיות העומדות בפניה לאור ההפרה הבוטה של הסכם 2015 עליו חתומה אותה ממשלה ממש".

האבסורד הוא שהממשלה מונעת ביצוע של פרוייקטים ב400  מיליון שהקרן הקימת לישראל הקצתה לטובת חיזוק הצפון ובמקביל בוחרת לקחת עוד כספים מקק"ל שהם כספי העם היהודי ולא של ממשלת ישראל."

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום