אושר בוועדת הכספים: קק"ל תעביר למדינה מיליארד שקל - ותזכה בפטור ממס ל-3 שנים

בעקבות התנגדות האופוזיציה הסכים האוצר לוותר על תשלום מקדמה של 1 מיליארד שקל למדינה גם ב-2019

צבי זרחיה
ח"כ משה גפני
יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפניצילום: אמיל סלמן
צבי זרחיה

קק"ל תשלם למדינה ב-2018 סכום חד פעמי של מיליארד שקל, ואילו ב-2019 לא תעביר כספים לקופת המדינה, ובנוסף תהיה פטורה מתשלום מס למדינה עד לסוף 2020. כלומר - החל מ-2021 תתחיל לשלם מסים לקופת המדינה. לחילופין תוכל קק"ל לשלם מס על הכנסותיה החל מ-2018 ואילך. כך החליטה היום (א') ועדת הכספים, כשאישרה חוק שמעגן את העברת הכספים מקק"ל לאוצר המדינה. הצעת החוק תועלה מחר להצבעה בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת.

לפי החוק, אם קק"ל תתחייב להעביר מיליארד שקל למדינה ב-2018, יהיה עליה להודיע על כך למשרד האוצר עד 10 בינואר 2018, שכן ב-11 בינואר 2018 תתבקש הממשלה לאשר את תקציב המדינה ל-2019.

מדובר בפשרה בין משרד האוצר והאופוזיציה, לאחר שבהצעת החוק המקורית נקבע שקק"ל תחויב להעביר למדינה ב-2019-2018 65% מהכנסותיה, כלומר כ-2 מיליארד שקל, ולקבל פטור ממס עד לסוף 2023, או לשלם מס ב-5 השנים הקרובות על הרווח מהשבחת קרקעותיה על ידי רשות מקרקעי ישראל.

משמעות הצעת החוק שאושרה בוועדה, היא שמשרד האוצר מוותר על המקדמה של קק"ל למדינה בסך מיליארד שקל ל-2019 - כפי שדרש בתחילה.

הח"כים מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) ומיקי לוי (יש עתיד) התנגדו לנוסח המקורי שהוגש לוועדה, ודרשו להכניס שינוי בהצעת החוק, כך שהחל מ-2018 תחל קק"ל לשלם מס או מקדמה של מיליארד שקל בלבד.

ללא תמיכת האופוזיציה לא יכולה היתה הקואליציה להשיג רוב בוועדה. יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הודיע שח"כ מיקי זוהר (ליכוד), המשמש כמרכז הקואליציה בוועדה, מסר לו על התנגדותו - וכי זוהר עזב את המשכן. בסופו של דבר רוזנטל ולוי הודיעו על תמיכתם בנוסח שהתקבל, מחשש שאם לא יאושר - יבוצע קיצוץ רוחבי של מיליארד שקל בתקציביהם של משרדי הממשלה.

לפני כחודש אישרה הוועדה את הצעת החוק להצבעה בקריאה השנייה והשלישית, אך היא לא הועלתה להצבעה במליאה בעקבות הסכם שהושג אז, בעת ישיבת ועדת הכספים, בין יו"ר קק"ל לבין מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד. הסכם זה קבע כי קק"ל תעביר למדינה 1.8 מיליארד שקל ב-2020-2018. אלא שלאחר מכן התגלעו חילוקי דעות בין הצדדים, וההסכם לא נחתם בסופו של דבר.

בשבוע שעבר החליט דירקטוריון קק"ל להתנות את העברת 800 מיליון השקלים בשנים 2019 ו-2020, בכך שבתקציב קק"ל יהיו רזרבות של 1.5 מיליארד שקל. לפי הערכות בקק"ל, ב-2019 תגיע הרזרבה של הקרן ל-0.9 מיליארד שקל - כלומר פחות מהסכום להעברת הכסף למדינה. ההצעה הועלתה על ידי סגן היו"ר ויו"ר ועדת הכספים בארגון, ארנן פלמן, וזכתה לתמיכתו של יו"ר קק"ל דני עטר. בעקבות זאת הוחרפו הוויכוחים בין משרד האוצר לבין קק"ל, כשכל אחד מהצדדים מאשים את רעהו באי חתימה על ההסכם.

בעקבות כך, המגעים בין משרד האוצר לקק"ל הופסקו, ומשרד האוצר החליט לחדש את חקיקתו של החוק על מנת להבטיח את העברת הכסף אליו. משרד האוצר לחץ להשלים את החקיקה, על מנת שיוכל להשתמש בכספים שיגבו בתקציב המדינה. ביום רביעי 11 בינואר 2018, תדון הממשלה בהצעת תקציב המדינה ל-2019, ולנוכח הפיצוץ במגעים עם קק"ל ובהיעדר אישורו של החוק היה נוצר "בור" במקורות התקציב.

מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, הסביר אתמול לוועדה כי "ניסינו כמה פעמים להגיע להבנות עם יו"ר קק"ל, אבל לא הצלחנו. לפני כחודש וחצי חודשיים הושגו סיכומים עם קק"ל, בתיאום עם יו"ר הקואליציה הקודם ח"כ דוד ביטן (ליכוד), וראש הסגל של רה"מ יואב הורביץ, והסתבר שהמו"מ נוהל בחוסר תום לב מובהק. לכן הגענו למסקנה שלא ניתן להגיע להסכם עם קק"ל, ומן הראוי לחוקק חוק שבמסגרתו יוטל עליה מס - כמו על כל תאגיד אחד. אין שום סיבה לתת את הפטור לקק"ל". יו"ר קק"ל דני עטר ונציגי הארגון החרימו אתמול את ישיבת הוועדה.

ראובן שלום - מזכיר ההסתדרות הציונית העולמית, התנגד לחקיקה, ואמר כי "הפטור ממס הוא תוצאה של החוק להסדרת מעמדם של ההסתדרות הציונית והסוכנות היהודית, ומכוח האמנה שנחקקה. ככל שהריבון, הממשלה והכנסת חושבים שלא נכון שקק"ל תזכה בפטור, יהיה יותר נכון, מכובד וקל שהדבר יעשה דרך האמנה. בתוך כמה ימים ניתן יהיה להוריד את הפטור מהאמנה - לא באמצעות חקיקה שהיא צעד יותר דרסטי".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ