ראיון

יעלון תוקף: "את ההסכם עם כחלון עשינו מאחורי גבו של נתניהו, על אפו ועל חמתו"

שר הביטחון לשעבר יוצא נגד דרישת ליברמן להעלאת תקציב הביטחון, מעדיף שפרשת הצוללות תיפתר במישור הציבורי ולא הפלילי - ומציג לראשונה את התוכנית הכלכלית שלו, בהיקף של 150 מיליארד שקל

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה יעלון (משמאל) ושר האוצר משה כחלון. "לראש הממשלה כנראה נוח ששר האוצר ושר
הביטחון רבים"
שר הביטחון לשעבר, משה יעלון (משמאל) ושר האוצר משה כחלון, ב-2015צילום: אוהד צויגנברג

"אין סיבה מז'ורית לפתיחתו של הסכם כחלון־יעלון שבו נקבעה מסגרת תקציב רב־שנתית למערכת הביטחון" — כך הכריז שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון בראיון ל–TheMarker TV ולערוץ הכנסת.

זו התייחסות פומבית ראשונה של יעלון לדרישה שהעלה באחרונה מחליפו בתפקיד, שר הביטחון אביגדור ליברמן, להגדלת תקציב הביטחון בכ–4.8 מיליארד שקל, הכוללת 1.2 מיליארד שקל שיגיעו מהתייעלות בתוך מערכת הביטחון. ככל הידוע, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, תומך בדרישתו של ליברמן.

בסוף 2015 סיכם יעלון, ששימש אז שר הביטחון, עם שר האוצר משה כחלון, על מסגרת תקציב למערכת הביטחון של 300 מיליארד שקל למשך חמש שנים. הסיכום היה אמור למנוע דרישות תקופתיות של מערכת הביטחון לתוספת תקציב.

"איני יודע מה עומד מאחורי הדרישה של ליברמן ומאחורי תמיכתו של ראש הממשלה", אומר יעלון. "יש לי חשד שיש פה פוליטיקה שנועדה לפתוח את ההסכם ביני לבין כחלון, שנעשה על אפו וחמתו של ראש הממשלה ומאחורי גבו. נתניהו לא רצה שיהיה תקציב רב־שנתי, ולא רצה שנגיע להסכם. הוא רצה דברים אחרים. הוא רצה שנמשיך לריב. לראש הממשלה כנראה נוח ששר האוצר ושר הביטחון רבים, ושהוא אמור לפשר ולהחליט.

"מפני שלמערכת הביטחון היה תקציב שנתי ולא רב־שנתי, הוצאנו יותר על ביטחון וקיבלנו פחות", אומר יעלון. "בתקציב רב־שנתי אפשר להסתפק בפחות, מכיוון שאפשר לתכנן משנה לשנה. ברגע שאתה מתחיל להתווכח בכל שנה על גובה תקציב הביטחון — קראתי לזה בזאר טורקי — זה לא עובד.

"כשהייתי במדים, אמרו לי: 'תקצצו ב–25% את התקציב'. זה כמו שמישהו בדיאטה ואומרים לו לחתוך את הרגל כדי לרדת במשקל. זה לא עובד. הייתי נצמד להסכם כחלון־יעלון, שהוא לא בשמים מבחינת מה שהייתי רוצה כשר הביטחון, אבל מאפשר לתכנן 60 חודשים קדימה. לא צריך לפתוח את ההסכם אם אין סיבה מז'ורית. לפי ההסכם, אם יש איום חדש, כמו מלחמה חדשה, אפשר לפתוח אותו".

שר הביטחון אביגדור ליברמן. לדברי יעלון, אין סיבה מז'ורית לפתוח את התקציב הרב שנתי לביטחון
שר הביטחון אביגדור ליברמן. לדברי יעלון, אין סיבה מז'ורית לפתוח את התקציב הרב שנתי לביטחוןצילום: אריאל חרמוני / משר

אין סיבה מז'ורית? ליברמן טוען שהנסיבות במזרח התיכון השתנו עם הגברת המעורבות של איראן ורוסיה באזור.

"אני עדיין בעניינים, לאו דווקא מתוך המערכת. אני לא מזהה סיבה מז'ורית, אבל אולי יש לו סיבה שאני לא מכיר".

האם אתה תומך בהחלטת ליברמן להעביר את תחנת הרדיו גלי צה"ל מהצבא אל משרד הביטחון?

"עסקתי בכך גם כשר הביטחון. לא הייתי מקים כיום תחנה צבאית. אבל זה מוסד שכבר קיים, והוא חלק מהשידור הציבורי. בעידן שבו יש התקפות על התקשורת בכלל, ועל השידור הציבורי בפרט, ועם כל האמירות הלא־ראויות מבחינה דמוקרטית שהמדינה צריכה להשתלט או לשלוט בתקשורת, אמרתי שאני לא נוגע בזה. בניין שאתה מוציא ממנו לבנה אחת — מתמוטט".

אף שהרמטכ"ל אמר שאינו מעוניין בהמשך הכפיפות של גל"צ לצה"ל, יעלון מדגיש כי הוא עצמו בוודאי לא היה מעביר את האחריות על גל"צ למשרד הביטחון.

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, העריך שנתניהו ייחקר בפרשת הצוללות. זו גם הערכתך?

"כן, אין ספק. אבל אני לא רוצה שנגיע לזה, כי אם נגיע לזה, ויתברר שראש הממשלה מעורב בפלילים בנושא הזה, לא יהיו לנו צוללות כשנצטרך אותן. אנו נצטרך את הצוללות בסוף העשור הבא. אם נגלה שדרג פוליטי היה מעורב באופן כזה, על פי חוקי OECD גרמניה לא תוכל למכור לנו. לכן אני לא סתם אומר: בואו נגמור את זה ציבורית ולא פלילית".

ראש הממשלה בנימין נתניהו. "אם יתברר שראש הממשלה מעורב בפרשה, לא יהיו לנו צוללות כשנצטרך אותן"
ראש הממשלה בנימין נתניהו. "אם יתברר שראש הממשלה מעורב בפרשה, לא יהיו לנו צוללות כשנצטרך אותן"צילום: הדס פרוש / פלאש 90

הציבור מכיר בעיקר את עמדותיך הביטחוניות. מהי האג'נדה החברתית־כלכלית שלך?

"תפישתי החברתית־כלכלית מבוססת על שוק חופשי. תחרות היא מנוע רציני ביותר במשק. עבור אנשי עסקים, צריך ליצור מציאות שבה יהיה כדאי לעשות עסקים. אחרת העסקים הקטנים קורסים כתוצאה ממדיניות של עודף רגולציה או יצירת מונופולים וקרטלים. אבל יש נושאים שהממשלה אחראית להם — כמו ביטחון, חינוך, בריאות ורווחה — ולכן בנושאים הללו בוודאי יש מעורבות ממשלתית ואפילו חובה ממשלתית לספק לאזרחים את צורכיהם, ולנסות גם לפעול באופן כזה שיהיה שוויון הזדמנויות.

"פה יש לנו בעיה: ההוצאה האזרחית בישראל בעשור האחרון — או קצת יותר מזה — לא פוגשת אפילו את הקריטריונים של OECD. אנו חברה שיש בה הרבה זוגות צעירים, שלרוב לא גומרים את החודש כי יש להם הוצאות גדולות על דיור וחינוך וכל מה שקשור ליוקר המחיה.

"ברמת המאקרו, באשר למה שמשפחה בישראל צריכה כדי לחיות בכבוד, למדינה יש הרבה מה לעשות. הייתי מציע קודם כל להגדיל את ההוצאה האזרחית. אין שנה בשנים האחרונות שבה לא סיימנו את השנה עם יותר כסף לעומת התחזית המקורית. חלק מזה נובע מתת־ביצוע של התקציב במשרדים השונים, וחלק מהפתעה בגביית המסים, כפי שאנו רואים השנה".

"מדבר עם כל מי שבמגרש הפוליטי"

שמה של התוכנית חברתית־כלכלית של יעלון היא "ישראל 10". "התוכנית המוצעת על ידי היא לתקופה של עשור, שבו תתחיל ישראל להדביק את הפערים הגדולים שנוצרו בתחומי החינוך, הבריאות, הרווחה, התשתיות והפריון במשק. התוכנית תכלול יעדים ברורים ומדידים והממשלה תידרש לבחון את ההתקדמות במימוש היעדים אחת לחצי שנה. הממשלה תקצה תקציב מיוחד של 13–15 מיליארד שקל בשנה — שהם 1% מהתוצר — למשך עשר שנים.

"התקציב יוקדש לשיקום תשתיות ההון האנושי וההון הפיזי במדינה ולהשקעות צמיחה: במערכת החינוך ובהשכלה הגבוהה, בבריאות, בהכשרות מקצועיות ובשיפור הפריון, בתשתיות עירוניות, בתחבורה, בתעשיה, בעידוד מחקר ופיתוח, במים וביוב ובתקשורת.

"בהנחה שהצמיחה תהיה בעשור זה 3.25% לשנה, הגדלת ההוצאה להשקעה לא תעלה את יחס החוב־תוצר ולא תפגע ביציבות הפיננסית של המשק. בנוסף, הפעלת התוכנית תשפר את כושר ההחזר של המשק לשנים הבאות: היא תגרום להאצת הפעילות הכלכלית במשק, לגידול בתעסוקה ולהכנסות ממסים".

את התוכנית הזאת יש לבצע גם במחיר הגדלת הגירעון?

"כן".

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד. "ברגע שנדע מתי יתקיימו הבחירות, יהיו הפתעות"
יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד. "ברגע שנדע מתי יתקיימו הבחירות, יהיו הפתעות"צילום: אוליבייה פיטוסי

מה דעתך על תוכנית נטו כחלון ועל הפחתת המכסים שעליה הכריז באחרונה שר האוצר?

"אני מברך על כל הצעדים שיזם כחלון וננקטו עד עכשיו, כמו מחיר למשתכן. אבל בסוף, אם לא רואים יותר בנייה — ההיצע לא פוגש את הביקוש. ברגע שהביקוש גדול וההיצע נמוך — המחירים גבוהים".

מה אתה חושב על כחלון כשר האוצר?

"נעשו כמה דברים בתקופתו, כולל בשיווק ובהעברה של בסיסי צה"ל אחרי עיכוב של שנתיים, אבל אני עדיין לא רואה בנייה בהיקף העונה על הביקוש. תוכנית מחיר למשתכן גרמה לכך שזוגות צעירים הסיטו את הביקושים אליה. צעירים שמחכים לבית, אותו יקבלו במסגרת התוכנית עוד ארבע־חמש שנים, או כאלה שמקווים לזכות בהגרלה — צמצמו את הביקוש בשוק החופשי.

"לכחלון יש אמנם את כל הכלים, אבל אני עדיין לא רואה בנייה מספקת. קיימים עיכובים מכיוון שהרשויות המקומיות, האחראיות על ועדות התכנון והבנייה, אינן ששות לבנות למגורים. הסיבה לכך היא שכל משפחה שנקלטת ביישוב מגדילה את ההוצאה של הרשויות — ולכן הן מעדיפות בנייה של שטחי מסחר. הממשלה צריכה להתערב ולתמרץ את הרשויות המקומיות לבנות למגורים".

איזו עצה תיתן לכחלון?

"בוויכוח שהתפתח בינו לבין ראש הממשלה על הקלה במיסוי מול העברת כספים לציבור במסגרת נטו משפחה — אני בעד נטו משפחה. השאלה המקדימה היא למה זה לא עלה בדיוני התקציב ולמה זו תוצאה של קונסטלציה ולא תוצאה של תכנון".

לקראת האפשרות של התמודדותך בבחירות והרשימה שאתה מגבש, אתה נמצא בקשר עם כחלון, לפיד ואבי גבאי?

"אני מדבר עם כולם, אבל אף אחד לא יקבל החלטה עד שלא ידעו מתי יתקיימו הבחירות. ברגע שנדע, יהיו הפתעות. מתוך מחשבות לעתיד, אני בקשר עם כל מי שנמצא במגרש הפוליטי".

מה דעתך על ההתקפות נגד הנשיא ראובן ריבלין?

"זה חלק מההתנהלות שפוגעת באושיות הדמוקרטיה. הנשיא אמור להיות סמל, אז גם אותו הפכו לשמאלני. אם רובי ריבלין שמאלני — גם אני שמאלני. זה לא הליכוד שאני הצטרפתי אליו וזה לא הליכוד שהוא היה חבר בו; זה משהו אחר. אני מטיל את האחריות לכך על ראש הממשלה. אם הוא לא היה רוצה — הקולות הללו לא היו נשמעים".

מלשכת שר הביטחון לא נמסרה תגובה. מהליכוד נמסר בתגובה: "העובדה שעדותו של יעלון הוגדרה על ידי גורמים בכירים במשטרה כאוסף של רכילויות לא מונעת ממנו להמשיך לקשקש בנושא באובססיביות כדי לקבל עוד טיפת תשומת לב מהתקשורת. פשוט מביך. ראש הממשלה נתניהו אינו חשוד בפרשת הצוללות, כפי שהבהירו גורמי אכיפת החוק פעם אחר פעם, כולל החודש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker