בעקבות החקירות: ח"כ דוד ביטן פורש מראשות הקואליציה, דוד אמסלם יחליף אותו

ביטן נבחר לכנסת ב–2015 ונהפך לאחת הדמויות הבולטות בליכוד ובפוליטיקה הישראלית ■ ביטן: "אינני רוצה לפגוע בעבודתה ובתפקודה של הקואליציה"

צבי זרחיה
דוד ביטן יוצא מחקירה בלהב 433
דוד ביטן יוצא מחקירה בלהב 433צילום: אילן אסייג

ח"כ דוד ביטן הודיע היום (ד') בצהריים כי ביקש מראש הממשלה, בנימין נתניהו, לשחרר אותו מתפקידו כיו"ר הקואליציה. ראש הממשלה בנימין נתניהו מינה במקומו את ח"כ דוד אמסלם, יוזם חוק ההמלצות. לדברי ביטן, "בשל העובדה שהמצב הקיים מקשה על תפקודי ואינני רוצה לפגוע בעבודתה ובתפקודה של הקואליציה. אני מודה לראש הממשלה על האמון והתמיכה לאורך כל הדרך. אמשיך לכהן בכבוד רב כח"כ מטעם סיעת הליכוד ואעשה כל שביכולתי להמשיך ולייצג ציבור שלם שנתן בי אמון".

פרישתו של ביטן מהווה מכה לנתניהו, לאחר שביטן ניהל את הקואליציה ביד רמה, והצליח להגיע לשיתופי פעולה עם האופוזיציה.

דוד ביטן במליאת הכנסת לאחר חקירתו. אחת הדמויות הבולטות בליכוד ובפוליטיקה הישראלית
דוד ביטן במליאת הכנסת לאחר חקירתו. אחת הדמויות הבולטות בליכוד ובפוליטיקה הישראליתצילום: יהודה גליק

ביטן נבחר לכנסת ב–2015, כנציג מחוז השפלה ברשימת הליכוד, ועד מהרה נהפך לאחת הדמויות הבולטות בליכוד ובפוליטיקה הישראלית. נתניהו מינה את הח"כ הטרי ליו"ר ועדת הכנסת, וכעבור כשנה הוא כבר קודם לתפקיד יו"ר הקואליציה. כיום הוא נחשב אחד האנשים הקרובים ביותר לנתניהו, ובמערכת הפוליטית סברו כי בהינתן ההזדמנות, הוא ימונה לשר כבר בממשלה הזאת. ביטן עצמו הצהיר בעבר כי הוא מעריך שעד סוף הקדנציה יהיה שר.

ואולם, בחודשים האחרונים גבו אנשי היחידה הארצית לחקירות הונאה עדויות בעניינו של ביטן ונקטו פעולות חקירה אחרות. בנוסף לזה מתנהלת בימים אלה חקירה נגד בכירים בעיריית ראשון לציון, שבה כיהן ביטן כסגן ראש העיר לפני שנבחר לכנסת.

במוקד הבדיקה נגד ביטן עומדים קשרי גומלין שהתקיימו לכאורה בעבר בינו לבין אנשי עסקים. ביטן נחשב אז לאחד האנשים החזקים בראשון לציון. הוא כיהן כחבר מועצה מאז 1988, וב–2005 התמנה לסגן ראש העיר. בין 2008 ל–2010 ושוב מ–2013 גם עמד בראש הוועדה המקומית לתכנון ובנייה והחזיק בתיק ההנדסה בעירייה. במקביל, הוא נקלע לחובות כבדים לאחר שלקח הלוואות בשוק האפור, חלק משכרו עוקל וננקטו נגדו הליכי הוצאה לפועל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker