שביתה פראית בנמל אשדוד

לפי הודעת ההנהלה, מנהלי העבודה בנמל פתחו בשביתה ומשבשים באופן חמור את העבודה במקום ■ אמש נבחרו חברי ועד הציוד המכני, אך יו"ר הוועד, איש ההסתדרות, נותר בחוץ

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמל אשדודצילום: אילן אסייג
טלי חרותי-סובר

מנהלי העבודה ועובדי סקטור התפעול בנמל אשדוד, פתחו בשעה האחרונה בשביתה פראית ומשבשים באופן קשה את עבודת הנמל. זאת, לאחר שסירבו לדרישות הנהלת הנמל לעמוד בהסכמי העבודה החתומים עמם ולהגיע להדרכות מקצועיות. כתוצאה מכך, עבודת התפעול של הנמל נעצרה, אניות לא נפרקות ולא נטענות והן ממתינות ברציפים לחידוש העבודה.

הנהלת חברת נמל אשדוד פנתה באופן מיידי לבית הדין האזורי לענייני עבודה בבאר שבע, ודרשה את חזרת העובדים לעבודה סדירה. הדיון בפנייה יתקיים מחר בעשר וחצי בבית הדין. מהחברה נמסר: "אנו רואים בחומרה כי קבוצת עובדים מצומצמת לוקחת ומשבשת באופן חמור את עבודת הנמל ופוגעת בשירות הניתן ללקוחות". הנהלת החברה מוציאה כעת עדכון ללקוחותיה על השיבושים בפעילות.

13 מנהלי עבודה שהיו אמורים להגיע הבוקר להדרכה מקצועית, כפי שסוכם בהסכם הקיבוצי עם העובדים, לא הגיעו. 6 הוציאו אישורי מחלה בעוד האחרים נמנעו מלהגיע בטענות אחרות. עם זאת, כשהחלה המשמרת בשעה שלוש אחר הצהריים, התייצבו 6 החולים לעבודה. בתגובה, הודיעה ההנהלה למי שלא הגיע להדרכה בבוקר כי לא ישובץ למשמרת הערב.

לפי ההנהלה, העובדים אינם מעוניינים להגיע להדרכות כיוון שלא משלמים להם עבורן כמו למשמרת רגילה, על אף שאינם עובדים אלא יושבים בכיתה: הפרמיה שהם מקבלים על הדרכה היא כשליש יחסית לפרמיה שהם מקבלים במשמרת רגילה. לפי העובדים, הודיעו להם רק לפני יומיים-שלושה על ההדרכה. עובד בכיר בנמל טוען כי צריך להודיע להם חודש מראש על הדרכה מסוג זה.

לטענת העובדים, הם התקשו להגיע בבוקר, אך הצליחו להגיע למשמרת הערב - אז גילו שההנהלה מונעת מהם להשתבץ בה. "אמרנו להנהלה, העובדים פה מחכים", אמר עובד בכיר, "אבל אף אחד לא רצה לשמוע - כך יצא  שההנהלה השביתה בעצמה את הנמל". לדברי העובדים, "ההנהלה הלכה רחוק מדי, אם התעשיינים יידעו למה הנמל הושבת, תהיה בעיה להנהלה. לא יכול להיות שהיא תשבית את המשמרת". לפי העובדים, השביתה אמורה לכאורה להסתיים ב-22:30 הלילה - אז מסתיימת משמרת ב' ומתחילה משמרת חדשה.

ההנהלה אמרה בתגובה כי "אין חוצפה יותר גדולה מהטענה שההנהלה משביתה את הנמל. אנחנו בסיטואציה שבה מנהלי העבודה מחליטים אם בא להם או לא בא להם לבוא להדרכות, להן הם מחויבים בהסכם קיבוצי. את זה אי אפשר לקבל. ההדרכות הן בתשלום אבל אי אפשר לשלם על שהייה בכיתה את מה שמשלמים עבור העבודה בשטח. לא נשלם יותר".

בחירות לוועד החזק בנמל אשדוד: מועמד ההסתדרות בתחתית הרשימה

קמפיין הבחירות לוועד הציוד המכני בנמל אשדוד, שלווה במאבקים קשים, הסתיים אתמול. זהו הוועד החזק ביותר בנמל, ומי שנוהל בעבר על ידי אלון חסן.

הוועד, שמייצג 440 עובדים מתוך 1,300 עובדי הנמל, ביקש בינואר האחרון להעביר את כלל העובדים להסתדרות הלאומית, כאקט של מחאה נגד אבי ניסנקורן - אך נעצר על ידי בית הדין לעבודה. בתגובה לכך פוזר הוועד, ובמקומו הוקם ועד שמונה על ידי ההסתדרות. באחרונה, לאחר שיושרו ההדורים, דרשו העובדים לבחור בעצמם את הוועד.

בבחירות שהתקיימו אתמול, בהן השתתפו 418 עובדים, נבחר אבישי אברמוביץ עם 205 קולות. אחריו, בפער של ארבעה קולות, הגיע אבי אבן חיים, מי שעמד בראש הוועד שמרד בהסתדרות. עמית שרף זכה ב-192, ערן אוואט ב-176 ודוד אמויאל ב-169. הוועד הנבחר מורכב מדור ב' ונציג אחד לדור א' (אמויאל).

שי בן סימון, יו"ר הוועד המכהן - שכאמור מונה על ידי ההסתדרות - התמודד אך לא נבחר לוועד החדש. באחרונה שלח בן סימון מכתב לוחמני לעובדים ובו האשים את ההסתדרות שאינה פועלת למענם. במכתב טען כי הגיע להישגים מפליגים, על אף ההסתדרות ולא בזכותה.

בתוך 14 יום יבחרו חברי הוועד את היו"ר. בעוד חלק מן העובדים דורשים כי היו"ר החדש יהיה בן חיים, הרי שההסתדרות תומכת דווקא בשרף, הנחשב למתון יותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker