תנועת יושרה לישראל דורשת מרשם העמותות למנות חוקר לעמותה שבמרכז פרשת דני דנון

בתנועה טוענים כי יש לחקור העברות כספים בין קק"ל לעמותת עושים ציונות ■ במקביל, פנתה התנועה גם למבקר הפנים של קק"ל יורם שבירו

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
דני דנון
דני דנוןצילום: מיכל פתאל

תנועת יושרה לישראל בראשות עו"ד איתן ארז פנתה לפני כמה ימים לרשם העמותות עו"ד אייל גלובוס בדרישה למנות חוקר לעמותת עושים ציונות, העומדת בלב פרשת השחיתות לכאורה של דני דנון. במקביל, פנתה התנועה גם למבקר הפנים של קק"ל יורם שבירו, בדרישה לחקור העברות כספים בין קק"ל לעמותה. קק"ל מצדה הכריזה כבר ביום שלאחר חשיפת הפרשה בחברת החדשות כי תערוך בדיקה פנימית מקיפה בנוגע להעברות הכספים מקק"ל לעושים ציונות.

בתחקיר חברת החדשות שחשף את הפרשה תוארו העברות כספים בין קק"ל לעמותת עושים ציונת בשנים 2015-2012. לפי התחקיר, עמותת עושים ציונות, עמותת בת של המועצה הציונית (גוף הקשור למוסדות הלאומיים), שימשה חממה לג'ובים פוליטיים ולהעברת כספים ליועצים של דני דנון, שגריר ישראל באו"ם. בעקבות התחקיר, המשטרה פתחה בבדיקת הנושא.

לפני שבועיים נחשף ב-TheMarker שקק"ל ממשיכה להעביר כספים לעמותת עושים ציונות גם כיום. קק"ל העבירה 18 מיליון שקל ב-2016 וב-2017 - 9 מיליון שקל בכל שנה. לפי בדיקת TheMarker, מי שאישר בפועל את העברת הכסף מקק"ל הוא יו"ר ועדת הכספים בקרן אז וכיום, ארנן פלמן, שמכהן כיום גם כסגן יו"ר קק"ל מטעם הליכוד. פלמן היה סגנו של דנון בתקופה ששימש יו"ר הליכוד העולמי ולפני שנבחר לכנסת. לטענת פלמן, "אין קשר בין דני דנון למועצה הציונית, והוא אף פעם לא ביקש ממני כספים. בעקבות התחקיר, ביקשתי מחטיבת הכספים בקק"ל לערוך בדיקת עומק לכל הדו"חות".

לפי מסמכי רשם העמותות באתר "גיידסטאר", עמותת עושים ציונות נוסדה ב-2007. תקציבה היה נמוך יחסית - 2–3 מיליון שקל, ומקק"ל הוזרמו אליה כ-20 אלף שקל בלבד בשנה. ב-2012 קיבלה העמותה מקק"ל 2 מיליון שקל, ותקציבה קפץ ל-6.6 מיליון שקל. ב-2013 העמותה קיבלה 7 מיליון שקל מקק"ל, ותקציבה תפח ל-11 מיליון שקל. ב-2014, שבסופה התמודד דנון בפריימריז בליכוד, קיבלה העמותה מקק"ל 15 מיליון שקל - ותקציבה הגיע לשיא של 19 מיליון שקל. מספר העובדים בעמותה זינק ל-190 (לעומת כ-30 בשנים קודמות). ב-2015, 2016 ו-2017 קיבלה עושים ציונות 9 מיליון שקל בכל שנה מקק"ל. ב-2015, תקציב העמותה היה 12.4 מיליון שקל (עדיין אין נתונים לגבי 2016 ו-2017).

לפי תחקיר חברת החדשות, גם כיום מועסקים פעילים פוליטיים בעושים ציונות. בתחקיר נאמר כי העברת הכספים מקק"ל לעמותה התחילה לאחר שיעקב חגואל, מקורבו של דנון במוסדות הלאומיים, קיבל לידיו את השליטה במועצה הציונית. דנון, חגואל והמועצה הציונית דחו את הטענות שעלו בתחקיר. דנון טען יום לאחר פרסום התחקיר כי המועצה הציונית היא מחלקה של הליכוד בתוך המוסדות הציוניים. "במוסדות הלאומיים יש מחלקות על בסיס מפלגתי. גם לתנועת הליכוד יש מחלקה אחת מתוך 11 מחלקות, שבראשה עומד איש ליכוד", הסביר דנון לאחר התחקיר.

לדברי ארז, "עולה כאן תמונה מדאיגה ביותר, לפיה שגריר ישראל באו"ם דני דנון פעל לקידום ענייניו הפוליטיים תחת מסך העמותה, תוך שהוא ממנה את מקורביו כפעילים בעמותה, מגייס עשרות עובדים, פעילי ליכוד, בשכר שנתי מכובד ביותר, והכל על מנת לקבל את תמיכתם של אותם עובדים ומקורביהם לקידומו האישי במפלגת הליכוד. ב-9 מיליון שקל בשנה אפשר לשכור ולהעסיק 40 חוקרי משטרה שיחקרו את כל המושחתים שמקבלים שוחד. התשואה למדינת ישראל תהיה הרבה יותר גבוהה מאשר בהפניית 9 מיליון שקל לשנה כדי לעזור לקידום הקריירה של דנון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker