החשיבות האדירה של ההפגנה ברוטשילד נגד השחיתות - ואלה שיבואו בעקבותיה

הציבור הישראלי מחולק למחנות ושבטים, אבל מאבק בשחיתות - דרישה מפוליטיקאים, רגולטורים ופקידי ציבור שישרתו את הציבור הרחב ולא את החזקים והמקושרים - הוא ערך, רעיון, דגל שרוב הישראלים יכולים להניף יחד

גיא רולניק
גיא רולניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים בשדרות רוטשילד בתל אביב
גיא רולניק
גיא רולניק

האם ההפגנה הערב בשדרות רוטשילד היא התארגנות אותנטית של אזרחים שקצה נפשם בשחיתות או מהלך מתוכנן של כנופיה של פוליטיקאים, בעלי עיתונים וערוצים, עיתונאים ואנשי עסקים הרוצים להעיף את נתניהו מהשלטון כדי שהם ומקורביהם יתיישבו על ברזי הכוח, הכסף והרגולציה?

התשובה היא גם וגם. הרוב המכריע של היזמים, המארגנים והמשתתפים בהפגנות בפתח תקווה וברוטשילד הם אזרחים שחרדים ומוטרדים מהשחיתות השלטונית בישראל. הם רוצים לראות שינוי.

לצד הקבוצה הזאת יש קבוצה קטנה של ציניקנים, טרמפיסטים ואינטרסנטים שמלחמה בשחיתות מעניינת אותם כשלג דאשתקד. חלק גדול מהם נמנים על כנופיות מושחתות אחרות שרוצות לחזור לשלטון או לחזק את מעמדן בשלטון.

אנשי ימין מצביעים בצדק על כך שכלי תקשורת רבים, ובהם קבוצת "ידיעות אחרונות", שמסקרת באינטנסיביות את חקירות השחיתות נגד נתניהו - היו ועודם בצד של מושחתים אחרים כמו אהוד אולמרט ואביגדור ליברמן כאשר זה מתאים להם. הם צודקים: חלק מהעיתונות בישראל אינה באמת נלחמת או מתעניינת בשחיתות אלא מקדמת את האינטרסים של מקורביה בשלטון או באופוזיציה. כך, למשל, רביב דרוקר ואחרים הצביעו בסוף השבוע הזה על התמיכה שממשיכה קבוצת "ידיעות אחרונות" לתת לאביגדור ליברמן ומפלגתו. אבל זה לא רלוונטי לעניין ההפגנה הערב. 

הימין מבין שיש אינטרסים פוליטיים שדוחפים את ההפגנות האלה ולכן יש סיכוי קלוש שתומכי נתניהו ומצביעי ימין רבים יגיעו הערב להפגנה. היה רצוי כמובן שגם אנשים שמוטרדים מהשחיתות מהצד הימני של המפה יגיעו - אבל אפשר להבין מדוע רובם יעדיפו להישאר בבית. לקוראים הימניים של הטקסט הזה אנחנו יכולים רק להציע להיכנס לארכיון ולראות את הקמפיין של עשור שניהלנו כאן נגד השחיתות במרכז ובשמאל ושל יריבי נתניהו.

אבל אנשי מרכז ושמאל שמהווים כמחצית מהמצביעים הישראלים ושמעוניינים לראות שינוי בחברה ובכלכלה הישראלית צריכים לצאת הערב להפגנה ולוודא שמספר המפגינים יהיה גדול יותר משבת שעברה ויגדל כל שבת עד שנגיע למאות אלפים.

ח"כ דוד ביטן יושב במקומו בכנסת, מוקף בח"כים, יום לאחר החקירה הראשונה במשטרהצילום: יהודה גליק, באדיבות מעריב

מדוע? שלוש סיבות לפחות.

בנימין נתניהו בדרך למטה. עם שגרירות בירושלים ובלעדיה נתניהו נמצא בשלהי הקדנציה שלו. בין אם יוגשו כתבי אישום או לא יוגשו בשלוש הפרשיות הנוכחיות ובפרשיות הבאות של בזק, מונופול הגז ומי יודע מה נמצא עוד בקנה - הוא לא יהיה כאן עוד זמן רב. מה שצריך להטריד את כל מי שחרד לחברה הישראלית ורוצה ישראל חזקה הוא איזה סוג של ממשלה תקום כאן אחרי ממשלת נתניהו ואיזה סוג של נורמות יהיו במגזר הציבורי בישראל בשנים הקרובות.

אם יגיעו עשרות אלפי מפגינים הערב ומאות אלפים יצטברו תוך חודשים - הם ישלחו מסר לא רק לנתניהו, לחברי הקואליציה שמגינים עליו אלא גם לפוליטיקאים שרוצים להחליף אותו. זה לא משנה אם זה אבי גבאי, יצחק הרצוג, ציפי ליבני, יאיר לפיד, ישראל כץ, איילת שקד, נפתלי בנט או גדעון סער - כולם צריכים לדעת - בשמאל, במרכז ובימין שהציבור הישראלי עירני לשחיתויות בשלטון, לעסקות מיטיבות עם מקורבים, לרגולציה שנוחה לטייקונים שקידמו את הקריירה הפוליטית שלהם - וערוך לצאת לרחובות.

הציבור הישראלי מחולק למחנות ושבטים, אבל מאבק בשחיתות - דרישה מפוליטיקאים, רגולטורים ופקידי ציבור שישרתו את הציבור הרחב ולא את החזקים והמקושרים - הוא ערך, רעיון, דגל שרוב הישראלים יכולים להניף יחד. ברגע שנתייאש מהאפשרות להרים ביחד את הדגל הזה אנחנו נותנים פרס למושחתים, לחזקים, למחוברים לעמדות הכוח - ואנחנו פוגעים בחלקים הכי חלשים בחברה הישראלית.

הפגנות הן כלי הכרחי וקריטי לחיזוק הדמוקרטיה. עשרות אלפי ומאות אלפי אנשים שיוצאים לרחוב מחזקים אחד את השני ושולחים מסר ברור לפוליטיקאים ולאנשי הציבור. הפוליטיקאים יודעים שרוב הזמן הציבור פאסיבי ואדיש - ולכן להפגנות כאלה, בעיקר כאשר הן מתפרצות בהפתעה למספרים גדולים, יש השפעה אדירה על ההתנהגות שלהם.

למחאה של 2011 היה חלק קריטי בסילוק רוב הטייקונים מעמדות הכוח והשליטה בשוק ההון, בפוליטיקה ובכלכלה הישראלית - ובגל רפורמות ושינויים מבניים שעצרו את תהליך האוליגרכיזציה שישראל הידרדרה אליו בעשור האחרון. למחאה של 2011 יש חלק ותרומה אדירה לתודעה של עשרות אלפי האנשים שיצאו לרוטשילד בשבת שעברה ויגיעו הערב להפגנה. צאו מהפייסבוק והטלוויזיה - כי אין דרך טובה יותר לציבור רחב ומפוזר לחזק את הדמוקרטיה מהתכנסות יחדיו בכיכר העיר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker