סאבטקסט |

המיליארדים של תקציב המדינה רדפו אחרי ביטן

השליטה של יו"ר הקואליציה בפרטים על הכסף הרב שעובר מצד לצד בדיונים על תקציב המדינה מרשימה - הוא יודע מה המשמעות התקציבית של כל תוספת. הלוואי שהיה שולט באותה מידה בנעשה בחשבון הבנק שלו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ דוד ביטן בצאתו מהחקירה הראשונה במשרדי להב 433
ח"כ דוד ביטן בצאתו מהחקירה הראשונה במשרדי להב 433צילום: אילן אסייג

יום חמישי שעבר, 08:30, רחובות.

אני צועד במרץ לעבר מרכז הצעירים בעיר ומנסה להפגין ביטחון, כך שאיש לא יחשוד שאני חורג מגילאי היעד שאליהם מיועד המקום. בחלל המרכזי ניצבות עמדות מחשב, כוננית ספרים וכיסאות ישיבה. הקירות מסביב מעוטרים במודעות הנוגעות ללימודים, לעבודה ולפעילויות שונות. מסביב יש חדרים ובהן יושבות מי שנראות כמו מפעילות המרכז. אני פונה אל אחת מהן.

שלום

"שלום".

הגעתי לפה בגלל התשדיר ברדיו

"איזה תשדיר?".

של שר הפנים

"אה, התשדיר של אריה דרעי".

כבר כמה שבועות שהתשדיר של דרעי מלווה אותי בכל פעם שאני נכנס למכונית, מזמין אותי להיכנס לאתר האינטרנט של המשרד לפיתוח הנגב והגליל, לבחור את מרכז הצעירים הקרוב אליי ולהגיע לשמוע מה מציעים לי. עקבתי אחרי הוראותיו והגעתי לפה.

יש משהו חדש שאתם מציעים? קמפיין? את יודעת למה יש את התשדיר הזה דווקא עכשיו?

"אולי כי יש בחירות".

איזה בחירות?

"אני לא יודעת. המרכז הזה פתוח כבר עשר שנים".

הקמפיין של משרד הפנים מעודד צעירים להגיע למרכזי הצעיריםצילום: אבישג שאר-ישוב

טוב, אפשר לשמוע הצעות תעסוקה?

"איפה אתה גר?".

קיבוץ חולדה

"אז אי אפשר. פה זה רק לתושבי רחובות".

אבל אריה דרעי הוא ממשרד ממשלתי

"אבל ראש העיר החליט שזה יהיה מרכז עירוני רק לתושבי העיר. אולי יש מרכזים אחרים שפתוחים גם לתושבים אחרים".

קצת מוזר לי שהיא מגרשת אותי כך, בעיקר בהתחשב בכך שהפרסומות של דרעי לא עובדות. המקום ריק ואני המבקר היחיד. נראה כי המוחות הפרסומיים שישבו וחשבו מה תהיה הדרך המיטבית למשוך לכאן את צעירי ישראל – לא קלעו להעדפות של קהל היעד כשהחליטו שדרעי יהיה הפרזנטור. סטנדאפיסטית כמו תום יער היתה מושכת טוב יותר את בני ה-30-20.

דרעי הוא לא המקרה היחיד. גם כשאופיר אקוניס הזמין את ילדי ישראל לליל המדענים, חשבתי שכוכבת ילדים דוגמת נועה קירל, או סתם מישהו בגילם של המוזמנים, היתה משיגה אפקט משמעותי יותר. אפילו כשמירי רגב הזמינה אותי לפסטיבל כתר המזרח - הופתעתי על כך שלא בחרו באייל גולן להגיש את הפרסומת ברדיו. מיליוני שקלים מושקעים בתשדירים האלו. יכול להיות שהם נערכים לבחירות. כך, בתרחיש שבו הם יעזבו את משכן הכנסת, לפחות תחכה להם קריירה אלטרנטיבית של קרייני פרסומות.

דרעי יילחם בשחיתות ברשויות המקומיות?

יום שני, 09:00, מתחם לאגו בראשון לציון.

אני חושש שדרעי כל כך עסוק בתשדירי רדיו במשרד הנגב והגליל, שלא נשאר לו די זמן להתעסק בכובע השני שלו - שר הפנים. אני חושב על כך ביום שני השבוע, כשאני עומד באזור קבלת הפנים של מתחם לאגו ומביט באגמון הקטן שממול. פה התחתנה בתו של ביטן. זהו גם אחד המתחמים שבו מתמקדת חקירתו של יו"ר הקואליציה. קיימים חשדות שבזמן שביטן היה יו"ר ועדת התכנון והבנייה של העיר, הוא היה מעורב בעסקה שבה נמכר המתחם על-ידי העירייה ליזם ארז מוסאצ'ו במחיר נמוך ממחיר השוק. לטעמי, האתגר הכי גדול של שר הפנים צריך להיות מלחמה בשחיתות ברשויות המקומיות. לא בטוח שדרעי, שישב בכלא בגין מרמה וחזר לפוליטיקה, הוא האיש המתאים.

האדם הנכון להילחם בשחיתות? השר אריה דרעי, עם אשתו יפהצילום: מגד גוזני / וואלה!

כרגע מתקיים במתחם אירוע של רשות ניירות ערך. הגברים בחליפות, הנשים על עקבים. אחת מנשות הפיננסים במקום מציעה לי לחפש את הכסף של ביטן מתחת לבלטות. אני דווקא הייתי מהמר על האגם. אורח הכבוד כאן הוא שר האוצר, משה כחלון. הוא מודה כי "זו תקופה לא נעימה. לא נעים להיות שר בממשלה בתקופה כזו, עם כל החקירות". ההגדרה "לא נעימה" מרגיזה אותי. אני נוטה לקחת שחיתות ללב באופן אישי. כשאני קורא על מנגנון חלוקת הג'ובים שהקים דני דנון בעלות של מיליוני שקלים מכספי קק"ל – אני רואה בשולי הדרך עשרות אזרחים שפיספסו את הסיכוי לכך שמישהו ייתן להם הזדמנות לעבודה הוגנת. אני מכיר את התסכול כשאתה נתקל בשחיתות שפוגעת בך באופן אישי. תחושת חוסר האונים במקרים האלו היא איומה.

"הכנסת היא בניין קדוש"

יום שלישי, 11:00, משכן הכנסת בירושלים.  

דוד ביטן מגיע באיחור לישיבת ועדת העבודה והרווחה שעוסקת בהעלאת קצבאות הנכים. כשהוא נכנס עובר רחש בין הנוכחים. הנכים מתלחשים 'ביטן הגיע', שר העבודה והרווחה, חיים כץ, מקבל אותו בחום מיוחד.

האולם שבו נערכת ישיבת ועדת העבודה והרווחה בירושלים עמוס עד להתפקע והאווירה לחוצה. עוד ועוד נציגים של ארגוני הנכים מנסים להיכנס למקום. חמש דקות אחרי תחילת הדיון, אחד הנכים צועק לחבר הכנסת מאיר כהן "סתום ת'פה", והישיבה מתפוצצת. חברי הכנסת יוצאים מהאולם ושבים להדרן רק אחרי דקות ארוכות.

הדיון הסוער בוועדת העבודה והרווחהצילום: אמיל סלמן

כשהם חוזרים פונה יו"ר הוועדה, אלי אלאלוף, לנכים ומסביר להם: "אתם בבניין קדוש, הכנסת, שזה המקום האחרון שלנו שיש בו קדושה - לציבור ולדמוקרטיה. אם לא תשמרו על זה, לא תישאר קדושה". הנכים מקשיבים בסבלנות, בזמן שפוליטיקאי אחרי פוליטיקאי מסבירים כמה דווקא הם היה חשובים למתווה הפתרון שעומד להיות מוצע היום. אבל רעיונות הקדושה של אלאלוף לא משכנעים אותם כשהם רואים לצידו את כץ (חשוד לעבירות מרמה בניירות ערך) וביטן (חשוד בעבירות מרמה). הם כבר לא מאמינים לאף אחד. במציאות המושחתת של ישראל 2017, אין להם ספק בכך שמישהו מתחמן אותם ולא נותן את כל מה שהוא יכול. בסופו של דבר המלחמות הפנימיות ביניהם מביאות להתפרצות אלימה של אחד מהם והישיבה מופסקת שוב.

אחר הפיצוץ  אני רודף אחרי ביטן. הוא לא יכול לדבר על החקירה נגדו. במקום לשמוע על המיליונים, שלפי החשד עברו מיד ליד, אנו שומעים על המיליארדים שיועברו מאחד לשני. השליטה שלו בפרטים מרשימה. הוא יודע מה המשמעות התקציבית של כל תוספת לעיוורים או לקשישים. הלוואי שביטן היה שולט בנעשה חשבון שלו כמו שהוא שולט בתקציב המדינה.

"שהפוליטיקאים יעשו מה שהם רוצים"

יום רביעי, 10:00, שכונת ג'ואריש ברמלה

כשאני נוסע למחרת ברחובות הכפר של חמולת ג'רושי, שלפי החשד סייעה לביטן לכסות את חובותיו, הכנסת נראית רחוקה מאוד. מדובר על שכונה של רמלה שמורכבת ממתחמים סגורים ומגודרים ,שבכל אחד מהם מתגוררות כמה משפחות. יש כאן אחוזות, שבמקביל למגורים משמשות גם כמחסני עבודה, ומשאיות חונות לידן. מתגוררת פה אוכלוסייה שהגיעה לסטטוס-קוו עם השלטון בנוגע לתחומים שבהם מתערבים לה בחיים - ובעיקר לגבי התחומים שבהם לא מתערבים.

שכונת ג'ואריש ברמלהצילום: תומר אפלבאום

אין קשר בין המקום הזה לבין החיים הנוכחיים של יו"ר הקואליציה. אם כבר, זו שארית מהחיים הקודמים שלו, מהתקופה שבה היה פונקציונר בעיריית ראשון לציון. מי שהיה אומר לו באותה תקופה שיום אחד הוא יהיה יו"ר הקואליציה, היה נענה בצחוק גדול. אבל עכשיו, במקום להתעסק במיליארדים של תקציב המדינה, הוא צריך לתת תשובות על המיליונים שהחליפו ידיים, דרך החשבון שלו.

ביציאה מהשכונה אני עוצר לקנות קפה בתחנת טוטו קטנה, בגודל של חדר. אני מנסה להבין מה חושבים הנוכחים על המעורבות של יוצאי השכונה בחקירת ביטן. "לא שמענו ולא התעניינו, שהפוליטיקאים יעשו מה שהם רוצים", מסביר לי אחד הנוכחים, שלובש צ'וקו על הראש. "אני בפינה שלי, שום דבר לא מעניין אותי", מסכים איתו בעל המקום, רגע לפני שהוא נכנס לג'יפ ה-ב.מ.וו שלו ונוסע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker