הצעת "חוק הבנקאות": מיזוגים בענף - רק באישור שרי האוצר והכלכלה

על פי ההצעה, שמקדם ח"כ רועי פולקמן, עסקות למיזוג בנקים המחזיקים במצטבר ביותר מ-10% מנתח השוק - לא יבוצעו ללא אישור. "יש משמעות לכל שחקן בשוק, ובפרט לשחקנים קטנים, כגורם מגביר תחרות"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
רועי פולקמן
רועי פולקמןצילום: עקיבא וויס

סיעת כולנו נגד המיזוג של בנק אגוד עם מזרחי טפחות : יו"ר הסיעה, ח"כ רועי פולקמן, הגיש היום בתמיכתו של שר הכלכלה אלי כהן הצעת חוק, שלפיה יידרש אישור של שר האוצר ושר הכלכלה בעסקה למיזוג בנקים בעלי היקף פעילות רחב.

"חוק הבנקאות" המוצע מבקש להוסיף את הדרישה האמורה כאשר הבנקים המתמזגים מחזיקים במצטבר ביותר מ-10% מנתח השוק. באופן זה יובטח שלא תהיה פגיעה בלקוחות הבנקים, על ידי מניעת פגיעה בריכוזיות המגזר הבנקאי.

שר האוצר, משה כחלון, הביע השבוע התנגדות למיזוג בין אגוד למזרחי, אולם המהלך לא טעון את אישורו, והמפקחת על הבנקים, חדוה בר, תומכת במיזוג. לפי המסתמן, הצעת החוק תובא להצבעה לפני השלמת המיזוג.

פולקמן אמר כי "המגזר הבנקאי בישראל מאופיין בריכוזיות רבה. במקביל, מספר השחקנים בשוק קטן, ואלה מתוכם שמחזיקים בנתח שוק משמעותי - קטן אף יותר. לפיכך, יש משמעות לכל שחקן בשוק, ובפרט לשחקנים קטנים, כגורם מגביר תחרות. הסדרה בחוק תאפשר שמירה על התחרות בצורה הטובה ביותר, כך שללקוח תהיה יכולת בחירה בבנק עם התנאים הטובים ביותר".

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, אמר כי "מיזוג בנקים הוא בניגוד לרוח החוק להגברת התחרות בבנקאות והמלצות ועדת שטרום. עד היום מיזוג בנקים לא הוכיח את עצמו ולא תרם כלל להגברת התחרות, אלא רק המשיך את מגמת הקונסולידציה בשנים האחרונות, שבהן לא נפתח אף בנק חדש וכך נוצרה מערכת בנקאית מהריכוזיות ביותר בעולם המערבי. רישיון בנקאות הינו בעל ערך רב גם כשמדובר בבנק קטן, שכן הוא יכול להוות פלטפורמה לבנקאות אינטרנטית, שהיא עתיד עולם הבנקאות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker