פרשת השחיתות בראשל"צ |

הפגישות הסודיות של דוד ביטן ודב צור עם הקבלן הגדול מראשל"צ

שמו של צבי צרפתי, מהקבלנים המרכזיים בראשון לציון, לא נקשר בפרשת השחיתות שנחקרת כעת ■ ראש העיר לשעבר, מאיר ניצן: "למה הם נפגשו ככה שלושתם? אני לא יודע, אבל זה לא נראה טוב" ■ בין הנחקרים: אייל מושיוב מחברת החשמל, שכיכב בדו"ח המבקר

שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ דוד ביטן יושב במקומו בכנסת, מוקף בחברי כנסת
ח"כ ביטן במליאת הכנסת למחרת החקירה במשטרהצילום: יהודה גליק, באדיבות מעריב

הקבלן צבי צרפתי נפגש ב–2015–2016 16 פעמים עם יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, ועם ראש העיר דב צור — כך אמר ראש העיר לשעבר, מאיר ניצן, שלדבריו נחשף ליומן הפגישות של צור. לטענת ניצן, הפגישות לא התקיימו במשרד של צור אלא במקום אחר. בשנים האחרונות נחשב צרפתי אחד הקבלנים המרכזיים והגדולים בראשון לציון. שמו לא נקשר בפרשת השחיתות שנחקרת כעת.

"מעולם לא קיימתי פגישה עם קבלן ללא מהנדס, יועץ משפטי ועוזרת שכותבת סיכום", אומר ניצן. "למה הם נפגשו ככה שלושתם? אני לא יודע. אבל ברור שזה לא נראה טוב". ניצן כיהן כראש עיריית ראשון לציון עד 2008, ובבחירות שהתקיימו בסוף אותה השנה צור, שהניף את דגל המלחמה בשחיתות והמינהל התקין, ניצח אותו.

בשיחה עם TheMarker מתח ניצן ביקורת על מחליפו בתפקיד. אחת הפרשות הנחקרות כעת, שנחשפה בעבר בתחקיר "הארץ", נוגעת למכירת קרקע עירונית במחיר נמוך ליזם ארז מוסצ'ו, שעליה הקים את מתחם הלאגו הסמוך לפרויקט האלף שבמערב העיר. צור לא נכח בישיבת מועצת העיר שאישרה את המכירה בשל היכרות קודמת שהיתה לו עם מוסצ'ו, וביטן, שהיה אז ממלא מקומו של צור, ניהל את הישיבה במקומו. הישיבה היתה סוערת, ושניים מחברי האופוזיציה יצאו מהאולם.

דב צור
ראש עיריית ראשון לציון, דב צורצילום: מוטי מילרוד

"דאגתי לשמור על הערך של הקרקעות האלה כשהייתי ראש העיר", אמר ניצן. "השתתפתי בעלות של 30% מהבנייה בכביש שמקשר בין ראשון לציון לתל אביב, אף שמשרד התחבורה היה צריך לשלם, כי רציתי שערך הקרקעות העירוניות באזור מתחם האלף יעלה. צור מכר קרקע לפני פיתוח, אף ששמאים קבעו שזה מחיר נמוך מדי. זה שצור לא השתתף בדיון הספציפי — זו סתם הצגה. יש אחריות גם לחברי מועצת העיר שתמכו במהלך. איך נתנו יד להתנהלות כזו? צריך לחקור את כולם. איך יכול להיות שהם לא מבינים מה קרה? הרי שמאי אמר שהקרקע הזו נמכרה ב–50% נמוך יותר מערכה הריאלי".

צבי צרפתי ובניו היא חברה יזמית וקבלנית הפועלת בישראל כבר 45 שנה. צרפתי , שנסחרת בבורסה לפי שווי של 160 מיליון שקל, ידועה בחיבתה לפנק את בני המשפחה העובדים בעסק המשפחתי.

ב–2007–2016 צרפתי שילמה שכר בעלות כוללת של 95 מיליון שקל לששת בני המשפחה המועסקים בחברה. חבילות השכר הנדיבות בלטו לשלילה לנוכח העובדה שהחברה לא חילקה דיווידנדים למשקיעים מאז שנת 2000 לפחות, וכן לאור כך שב–2007–2016 הניבה פעילות החברה רווח נקי של כ–40 מיליון שקל — כ–40% מעלות השכר הכוללת.

מצרפתי לא נמסרה תגובה.

אייל מושיוב
אייל מושיובצילום: מתוך חשבון הטוויטר של אייל מושיוב

סגן ראש העיר המקורב לבכירי מפלגת העבודה נחקר בחשד לשוחד

אחד העצורים בפרשה הוא אייל מושיוב, המשנה לראש עיריית ראשון לציון, דב צור. מושיוב חשוד בקבלת שוחד ומעצרו הוארך שלשום בחמישה ימים. מושיוב, חבר מפלגת העבודה, הוא חבר ועד חברת החשמל וחברו של יו"ר הוועד, מיקו צרפתי. בבחירות שהתקיימו לעיריית ראשון לציון ב–2013, צרפתי אף סייע לו.

כפי שנחשף ב–TheMarker, מושיוב הקדיש בשנים האחרונות שעות רבות לעבודתו בראשון לציון, ועבד במקביל בחברת החשמל. לפני שנה נמתחה בדו"ח מבקר המדינה בנושא רשויות מקומיות ביקורת על מושיוב, שמונה על ידי צור לתפקיד הממונה על רישוי עסקים בעיר. בדו"ח נמצא כי מושיוב איפשר לשני אולמות אירועים להמשיך לפעול, אף שווטרינרים של העירייה מצאו בהם ליקויים תברואתיים. מושיוב הכיר את אותם בעלי האולמות, ולפי הדו"ח היה במצב של חשד לניגוד עניינים.

בדו"ח נמתחה ביקורת גם על כך שמושיוב התערב בהליכי העבודה של התביעה העירונית, בכל הנוגע לתביעות שהוגשו כנגד בעלי האולמות: "מושיוב פגע בעצמאות התביעה והתערב בשיקול הדעת של גורמי המקצוע, תוך חשש לניגוד עניינים ותוך יצירת מצב מתמשך של סיכון הציבור. משדן בהוצאת צווי סגירה מינהליים לעסקים במצב של חשש לניגוד עניינים, והחליט לא להוציא צווי סגירה נגד אולמות שמחה המסכנים את בריאות הציבור ובטיחותו, פגע בשלטון החוק ובאינטרס הציבורי לשמירת בריאות הציבור ובטיחותו".

בתשובה לשאלה אם לאור החקירה המתנהלת, מושיוב הושעה מעבודתו בחברת החשמל, נמסר מהחברה: "נוהלי חברת החשמל העוסקים בחשד לביצוע עבירות פליליות מתייחסים למצב בו החשד נוגע לעבודתו של העובד בחברה. נכון לרגע זה, ככל שידוע לנו, מעצרו של העובד קשור לתפקידו הציבורי בעיריית ראשון לציון, ולא לעבודתו בחברת החשמל".

באוגוסט נערכה למושיוב מסיבת הפתעה לרגל יום הולדתו ה–50. אל המסיבה הגיעו גם ח"כים ממפלגת העבודה: ראש האופוזיציה יצחק הרצוג, עמיר פרץ וחיליק בר. צור נכח גם הוא במסיבה, וכן מיקו צרפתי ואורן הלמן, סמנכ"ל רגולציה ותקשורת בחברת החשמל. מושיוב וצור פעלו בפריימריז האחרונים במפלגת העבודה לבחירתו של עמיר פרץ ליו"ר, כפי שמתועד בעמוד הפייסבוק של מושיוב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker