58 ראשי רשויות ועיריות לממשלה: אל תקדמו את הצעות החוק לסגירת העסקים בשבת

במכתב שנשלח לראש הממשלה, שר הפנים ושרת המשפטים נכתב כי הצעות החוק יוצרות "פתח מסוכן לחיסול האוטונומיה וההסדרים הבסיסיים עליהם נשענת הדמוקרטיה המקומית, שממילא רעועים במדינת ישראל"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
סניף am:pm בדיזינגוף
סניף am:pm בדיזינגוףצילום: עופר וקנין

58 ראשי רשויות ועיריות מרחבי הארץ, ביניהם חיים ביבס - ראש עיריית מודיעין מכבים רעות ויו"ר מרכז השלטון המקומי ורון חולדאי ראש עיריית ת"א ויו"ר פורום ה-15- פנו לראש הממשלה, שר הפנים ושרת המשפטים במכתב שבו הם מביעים את הסתייגותם מהצעות החוק הנוגעות לפתיחת המרכולים בשבת. מליאת הכנסת צפויה לאשר בשבוע הבא הצעות חוק בעניין שהוגשו בנפרד על ידי שר הפנים אריה דרעי ויו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה).

במכתב טוענים ראשי הערים כי "השלטון המקומי מתנגד נחרצות להצעת החוק המבקשת לשנות את מערך היחסים הקיים בין השלטון המרכזי לבין השלטון המקומי. בכל להתקנתם של חוקי עזר, בפרט בימי המנוחה, שכן המדובר בפגיעה חמורה בתושבי מדינת ישראל, באמצעות פגיעה בסמכויות נבחריהם בשלטון המקומי ובשינוי דרסטי של הסטטוס קוו הקיים לגבי פעילות עסקים בשבת ברשויות המקומיות ברחבי הארץ".

עוד ציינו כי "הצעת החוק מלאימה את סמכויות הרשות המקומית לחקיקה בנושא פתיחת עסקים בימי המנוחה, כאשר היא קובעת שלא ניתן יהיה לפרסם חוק עזר בנושא ללא הסכמת השר וחמור מכך – כי השר כלל לא רשאי לאשר חוק עזר שכזה. בעניין זה הובאו בפנינו נוסחים שונים, ביניהם נוסח העוסק בנחיצות ובטובת התושבים – אך הנוסחים כולם מגבילים ומצמצמים עד מאוד את היכולת לאשר חוקי עזר לפתיחת עסקים בימי המנוחה".

הם התריעו גם כי "הצעת החוק שבנדון מהווה שינוי מהותי של הסטטוס-קוו החוקי בנושא פתיחת וסגירת עסקים. יתרה מכך, מדובר בשינוי דרמטי של הסטטוס-קוו הקיים בפועל לגבי פעילות עסקים בשבת ברשויות מקומיות ברחבי הארץ וכן הצעת החוק שוללת כמעט לחלוטין את היכולת לחוקק חוק עזר לפתיחת עסקים בימי המנוחה. לכן, הצעת החוק תוביל בפועל לסגירת כלל העסקים הפועלים כיום ונותנים כבר שנים שירות למיליוני אנשים".

ראשי הרשויות והעיריות טענו כי היוזמה "פוגעת קשות בסמכות בלעדית של השלטון המקומי ומהווה מדרון חלקלק לפגיעה בסמכויות השלטון המקומי בנושאים נוספים. כך נוצר 'פתח' מסוכן לחיסול האוטונומיה וההסדרים הבסיסיים עליהם נשענת הדמוקרטיה המקומית, שממילא רעועים במדינת ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker