קק"ל העבירה 18 מיליון שקל לעמותת עושים ציונות ב–2016–2017

הקרן הודיעה כי תחקור את העברת הכספים, אך לא ציינה כי חלקם הועברו לאחר כניסתו לתפקיד של היו"ר הנוכחי, דני עטר, בנובמבר 2015

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דני עטר, יו"ר קק"לצילום: רועי שפרניק

קק"ל העבירה 18 מיליון שקל ב–2016 וב–2017 לעמותת עושים ציונות — עמותת בת של המועצה הציונית — שלפי תחקיר חברת החדשות היתה חממה לג'ובים פוליטיים ולהעברת כספים ליועצים של דני דנון, שגריר ישראל באו"ם. קק"ל הודיעה אתמול שתפתח בחקירה פנימית בנוגע להעברת הכספים, אך לא ציינה שכספים הועברו גם בתקופת היו"ר הנוכחי של קק"ל, דני עטר, שבנובמבר 2015 החליף את אפי שטנצלר.

לפי מסמכי רשם העמותות באתר "גיידסטאר", עמותת עושים ציונות נוסדה ב–2007. תקציבה היה נמוך יחסית — 2–3 מיליון שקל, ומקק"ל הוזרמו אליה כ–20 אלף שקל בלבד בשנה. ב–2012 קיבלה העמותה מקק"ל 2 מיליון שקל, ותקציבה קפץ ל–6.6 מיליון שקל. ב–2013 העמותה קיבלה 7 מיליון שקל מקק"ל, ותקציבה תפח ל–11 מיליון שקל. ב–2014, שבסופה דנון התמודד בפריימריז בליכוד, קיבלה העמותה מקק"ל 15 מיליון שקל, ותקציבה הגיע לשיא של 19 מיליון שקל. מספר העובדים בעמותה זינק ל–190 (לעומת כ–30 בשנים קודמות). ב–2015, 2016 ו–2017 קיבלה עושים ציונות 9 מיליון שקל בכל שנה מקק"ל. ב–2015, תקציב העמותה היה 12.4 מיליון שקל (עדיין אין נתונים לגבי 2016 ו–2017).

לפי תחקיר חברת החדשות שפורסם שלשום, גם כיום מועסקים פעילים פוליטיים בעושים ציונות. בתחקיר נאמר כי העברת הכספים מקק"ל לעמותה התחילה לאחר שיעקב חגואל, מקורבו של דנון במוסדות הלאומיים, קיבל לידיו את השליטה במועצה הציונית. דנון, חגואל והמועצה הציונית דחו את הטענות שעלו בתחקיר. לדברי דנון, המועצה הציונית היא מחלקה של הליכוד בתוך המוסדות הציוניים. "במוסדות הלאומיים יש מחלקות על בסיס מפלגתי. גם לתנועת הליכוד יש מחלקה אחת מתוך 11 מחלקות, שבראשה עומד איש ליכוד", הסביר אתמול דנון.

לפי בדיקת TheMarker, מי שאישר בפועל את העברת הכסף מקק"ל הוא יו"ר ועדת הכספים בקרן אז וכיום, ארנן פלמן — שמכהן כיום גם כסגן יו"ר קק"ל מטעם הליכוד. פלמן היה סגנו של דנון בתקופה ששימש יו"ר הליכוד העולמי ולפני שנבחר לכנסת. פלמן אמר שלשום: "אין קשר בין דני דנון למועצה הציונית, והוא אף פעם לא ביקש ממני כספים. בעקבות התחקיר, ביקשתי מחטיבת הכספים בקק"ל לערוך בדיקת עומק לכל הדו"חות".

דני דנוןצילום: צה"ל / משלחת ישראל

מקק"ל נמסר: "פתחנו בתחקיר לגבי התנהלות העמותה, ואם השימוש בכספים שהיא מקבלת מקק"ל עומד בקריטריונים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker