קק"ל פתחה בבדיקה פנימית בעקבות הדיווח על הזרמת תקציבים ליועצי דני דנון

לפי תחקיר חדשות 2, קק"ל הזרימה כספים לעמותה בת של המועצה הציונית, ודנון, לשעבר יו"ר הליכוד העולמי, השתמש בהם לכאורה כדי להיטיב עם מקורביו ■ מבדיקת TheMarker עלה כי יו"ר ועדת הכספים וסגן יו"ר קק"ל מטעם הליכוד הוא שאישר את התקציבים

שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דני דנון
דני דנון. השתמש בכספי ציבור למקורביוצילום: מארק ישראל סלם

קק"ל פתחה בבדיקה פנימית בעקבות ממצאי תחקיר חדשות 2 (ערוצים 12 ו-13) על השחיתות הפוליטית של שגריר ישראל באו"ם, דני דנון. לפי התחקיר, קק"ל הזרימה ב–2012–2014 כספים לעמותה בת של המועצה הציונית (גוף בשליטת ההסתדרות הציונות העולמית), שדנון, לשעבר יו"ר הליכוד העולמי, עשה בהם לכאורה שימוש פוליטי לטובת משרות למקורבים ותקציבים ליועצי פרסום ואסטרטגיה המקורבים אליו.

באותה עת, יו"ר קק"ל היה אפי שטנצלר. לפי התחקיר, העברת התקציבים התחילה לאחר שיעקב חגואל, מקורבו של דנון במוסדות הלאומיים, קיבל לידיו את השליטה במועצה הציונית. דנון, חגואל והמועצה הציונית דחו את הטענות שעלו בתחקיר. גם בהסתדרות הציונית העולמית עשויים לפתוח בבדיקה בעקבות פנייה שמתכוון להגיש בעניין דרור מורג, נציג מרצ במוסדות הלאומיים.

לפי התחקיר ששודר, ב–2012 קק"ל הזרימה 2 מיליון שקל לעמותת עושים ציונות, גוף שפועל תחת המועצה הציונית. ב–2013 קק"ל הזרימה 7 מיליון שקל לגוף זה, וב–2014 — 15 מיליון שקל. במקביל, מספר המועסקים בעמותה זינק מ–30 לקרוב ל–200. זאת, בעיקר בפרויקט בשם אשכולות, שבו הועסקו מקורבים פוליטיים שבבוא היום היו אמורים לתמוך בדנון בפעילויות פוליטיות שונות בליכוד. לפי כמה פעילים שרואיינו בתחקיר, לא היה מדובר בעבודה של ממש, או שהיה מדובר בעבודה של שעות מועטות בחודש.

ארנן פלמן. אישר את העברת המיליונים למועצה הציונית

פלמן: "אין קשר בין דנון למועצה"

לפי בדיקת TheMarker, מי שאישר את העברת התקציב בפועל הוא יו"ר ועדת הכספים בקק"ל באותה עת, ארנן פלמן, המכהן גם כיום כסגן יו"ר קק"ל מטעם הליכוד, וממשיך לכהן כיו"ר ועדת הכספים בקק"ל. פלמן הוא איש ליכוד ותיק במוסדות הלאומיים, ובהקשר זה נחשב למקורבו של דנון. פלמן היה סגנו של דנון כשדנון היה יו"ר הליכוד העולמי לפני שנבחר לכנסת.

לפי התחקיר של חדשות 2, לפני 2010 המועצה הציונית לא קיבלה כספים מקק"ל. בכיר לשעבר בקק"ל ששוחח עם TheMarkre טוען שבעבר המועצה הציונית קיבלה כספים מההסתדרות הציונית העולמית ומהממשלה. לדברי אותו בכיר, לפחות בחלק מהזמן שבו הועברו כספים מקק"ל ישירות למועצה הציונית (כלומר, 2012–2014), קק"ל הקפיאה את הזרמת הכספים להסתדרות הציונית, שהיא הגוף הממונה על המועצה הציונית, בין השאר, בשל סכסוך שהיה אז בין שטנצלר לבין אברהם דובדבני, יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית.

מפלמן נמסר: "אין שום קשר בין דני דנון למועצה הציונית, והוא אף פעם לא ביקש ממני כספים. בעקבות התחקיר, ביקשתי מחטיבת הכספים בקק"ל לעשות בדיקת עומק על כל הדו"חות. מבחינתנו, הכסף הלך למטרות שלשמן אישרנו את ההקצבות. זו עבודה ציונית מבורכת". פלמן הוסיף שהוא לא זוכר אם היתה תקופה שבה הוקפאו תקציבים להסתדרות הציונית בזמן שכסף עבר באופן ישיר למועצה הציונית.

משה בן עטר, פעיל חברתי שהיה מייסד המועצה הציונית ומנכ"ל הארגון עד 2010, אומר כי ממצאי התחקיר לא הפתיעו אותו: "אחרי שעזבתי את תפקידי, קיבלתי דיווחים על כך שבמועצה הציונית, באמצעות עושים ציונות, מעסיקים עשרות אנשים, חברי מרכז ליכוד, בלי מכרז ובלי פיקוח. אחרי 2010 המועצה הציונית נהפכה בעצם לעוד תיק פוליטי במוסדות הלאומיים, בעוד בעבר הוא היה מוקדש כולו לפרויקטים חינוכיים חשובים. העברת הכסף ישירות מקק"ל לעושים ציונות, בלי הצינור של ההסתדרות הציונית, היא משמעותית, כי ככה קל יותר לעמותה לשלוט על הכסף".

קופת צדקה של קק"לצילום: אוליבייה פיטוסי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker