גפני: "מצביעים על חוקים הכי מטומטמים של הימין ועל שמירת השבת - לא"

ועדת השרים לחקיקה החליטה לדחות בשבוע את ההצבעה על חוק המרכולים בשל חילוקי דעות בקואליציה ■ שר הפנים, אריה דרעי, מקדם תיקון לדיני רשויות מקומיות שקובע כי נדרשת הסכמת השר לחוקי עזר שעוסקים בפתיחת עסקים בימי מנוחה

צבי זרחיה
מכולת שכונתית בפלורנטין
מכולת שכונתית בתל אביב (למצולמת אין קשר לכתבה)צילום: אייל טואג

ועדת השרים לענייני חקיקה דחתה בשבוע את הצבעתה על "חוק המרכולים", שמעניק לשר הפנים סמכות לאשר חוקי עזר עירוניים רטרואקטיבית החל מינואר 2014. הצעת החוק הוגשה על-ידי ח"כ משה גפני (יהדות התורה) בעקבות פסיקת בג"ץ שהתירה פתיחת מרכולים בתל אביב בשבת.

מזכיר הממשלה, צחי ברוורמן, הגיע לישיבת הוועדה ועידכן את הנוכחים כי סוכם עם ראש הממשלה נתניהו על דחיית ההצבעה מכיוון ששר הפנים, אריה דרעי (ש"ס) מבקש להציג הצעה ממשלתית בנושא. גם שר התיירות, יריב לוין (ליכוד) מעוניין להציג הצעת חוק משלו.

גפני מתח ביקורת חריפה על עמדת הממשלה. "מצב זה בלתי נסבל. אנו צריכים להצביע על החוקים הכי מטומטמים של הימין, והדבר הכי פשוט כמו שמירת השבת - לא מחוקקים", אמר. "השרים יכולים להתחשב במסורת ישראל. אף אחד לא אמר שמתן הסמכות לשר הפנים תביא מיד ובהכרח לסגירת בתי עסקים בשבת, כי ייתכן שיהיה שר חילוני שיאשר את חוקי העזר".

השר דרעי גיבש טיוטת חוק לתיקון דיני רשויות מקומיות. על פי התיקון, חוק עזר יפורסם ברשומות רק 60 יום לאחר שראש הרשות המקומית הביא את החוק לידיעת שר הפנים. לשר הפנים נתונה הסמכות לעכב את חוק העזר. עוד קובע התיקון כי חוקי עזר בעניין פתיחתם וסגירתם של עסקים בימי מנוחה יהיו טעונים הסכמת שר הפנים לצורך פרסומם ברשומות. הסכמת השר תינתן, כך לפי לשון התיקון, רק אם פתיחת העסקים בימי המנוחה נדרשת כדי לספק צרכים שלדעת השר הם חיוניים, ובכל מקרה "בהיקף המזערי הנדרש לשם כך".

יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, בדיון הלילי בחוק מיסוי דירה שלישית
"צריכים להצביע על החוקים הכי מטומטמים של הימין". גפניצילום: אמיל סלמן

עסקים יוגדרו ככלל המוסדות או המקומות בפקודת העיריות, כולל חנויות. עם זאת, מהרשימה הזאת יוחרגו, לצורך שמירה על הסטטוס קוו, מסעדות, בתי קפה "וכל מקום אחר שבו מכינים או מגישים מאכלים או משקאות לצריכה במקום", וכן מקומות "עינוג ציבורי" - "הצגות של תיאטרון או קולנוע, קונצרט, דיסקוטק, מופעי מחול, ריקודים, קברט, קרקס, משחק או ספורט, וכל עינוג כיוצא באלה, בין שהם בתמורה ובין שלא בתמורה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker