ועדת השרים דחתה בחודש את החלטתה בעניין הגבלת סמכויותיו של מבקר המדינה

על פי הצעת החוק שיזם ח"כ סמוטריץ', "המבקר לא יתערב בתהליכי קבלת ההחלטות של גוף מבוקר תוך כדי התהוותם, ולא יתן הוראות לגוף מבוקר לעשות או להימנע מלעשות פעולה כל שהיא"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מבקר המדינה, יוסף שפיראצילום: אוליבייה פיטוסי
צבי זרחיה

בהיעדר רוב - ועדת השרים לענייני חקיקה דחתה היום (א') בחודש את ההכרעה בדבר הצעת החוק שתגביל את סמכויותיו של מבקר המדינה, כך שלא יוכל לבצע ביקורת בזמן אמת ולא יהיה מופקד על תיקון הליקויים המתגלים בדו"חותיו. הצעת החוק הוגשה על ידי ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי). מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, מתח באחרונה ביקורת על ההצעה.

יו"ר ועדת השרים לחקיקה, שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי), הודיעה על הדחייה לאחר ששר האוצר ויו"ר כולנו משה כחלון, השרה לשיוויון חברתי גילה גמליאל (ליכוד) ושרת הקליטה סופה לנדבר (ישראל ביתנו) הודיעו על התנגדותם - ועקב כך לא היה רוב בוועדת השרים בעד הצעת החוק. קודם לישיבת הועדה העריכו בלשכת סמוטריץ' שדווקא צפוי רוב בעד ההצעה.

הצעת החוק קובעת כי "המבקר לא יתערב בתהליכי קבלת ההחלטות של גוף מבוקר תוך כדי התהוותם ולא ייתן הוראות לגוף מבוקר לעשות או להימנע מלעשות פעולה כל שהיא". ההצעה גם שוללת מהמבקר את הזכות לתת המלצות על תיקון הליקויים.

בהצעת החוק הוסבר כי "מוסד ביקורת המדינה הוא מוסד חשוב מאוד שאמור לסייע לממשלה וליתר הרשויות הציבוריות לשרת את אזרחי המדינה בצורה טובה ויעילה. ככזה, הוא מצטרף לשורה של גופי בקרה וביקורת שאמורים לוודא פעילות תקינה, יעילה וחוקית של רשויות השלטון".

בהצעה נטען כי "התערבות המבקר בתהליכי קבלת ההחלטות תוך כדי התהוותן והפיכתו לעוד אחד מהשחקנים על המגרש, בין אם בטרם או תוך כדי עבודתו על הכנת דו"ח הביקורת ובין אם לאחר מעשה במעורבות פעילה מול הגופים המבוקרים בתהליכי הטיפול שלהם בליקויים שעליהם הצביעה הביקורת, מעבר לכך שהיא תפגע ביכולתו של המבקר לערוך את הביקורת מפרספקטיבה חיצונית ייחודית, היא גם תטיל עומס בירוקרטי נוסף על הגופים המבוקרים, תדרוש השקעת משאבים גדולה מצידם ותייצר כפל בקרה מול גופי בקרה אחרים, כדוגמת היועץ המשפטי לממשלה וכדומה".

עוד מוצע לקבוע כי המעקב אחר הטיפול של הגופים המבוקרים בליקויים שעליהם הצביע המבקר יהיה באחריותו של הגורם המוסמך - ראש הממשלה בהתייחס למשרדי הממשלה ושר הפנים בהתייחס לרשויות המקומיות. שאר הגופים המבוקרים ימשיכו להעביר את הדו"ח למבקר המדינה.

ח"כ בצלאל סמוטריץ'
ח"כ בצלאל סמוטריץ'צילום: אוליבייה פיטוסי

"חשוב לנו שגם מוסד מבקר המדינה יפעל בשקיפות"

בחודשים האחרונים נפגש המבקר לפגישות אישיות עם מספר שרים וחברי כנסת בנוגע להצעה, ביניהם יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן (כולנו), שר האוצר משה כחלון (כולנו), יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה), יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד, יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני) ועוד. כך עולה מדיווח שהעביר משרד המבקר בעקבות עתירת התנועה למשילות ודמוקרטיה נגד המשרד - לאחר שלדבריה במשך 3 חודשים לא נענה לבקשת חופש המידע שהגישה לפרסום היומנים שלו.

בתנועה למשילות אומרים כי ייתכן וקיים קושי לא מבוטל בכך שמבקר המדינה יוזם פגישות עם חברי כנסת ושרים שהם מבוקרים שלו ומבקש מהם לפעול לבלימת חקיקה שנוגעת למעמדו, "אך בכל אופן טוב שבזכות פניית חופש המידע והעתירה שהוגשה הדבר נודע ומתפרסם לידיעת הציבור".

עם זאת, התנועה טענה שהמבקר מסרב למסור לידיה את מועדי השיחות שערך עם עיתונאים. על פי תשובת המבקר, "ככלל במשרד מבקר המדינה לא נעשה רישום של שיחות טלפוניות".

בתנועה למשילות ודמוקרטיה מסרבים לקבל את דחייתו לבקשת מועדי השיחות עם עיתונאים, ובכוונת עורכי דינה של התנועה להודיע לבית המשפט על עדכון העתירה, כך שיחויב להציג את רישומי השיחות. על פי התנועה, הצעד נובע מתוך העיקרון שקבע בית המשפט העליון כאשר נתבע ראש הממשלה לפרסם את מועדי שיחותיו עם בכירים בעיתון "ישראל היום".

מנהל הפעילות של התנועה למשילות ודמוקרטיה יהודה עמרני אמר כי "הנה אנחנו רואים שעולה מידע בעייתי שלכל הפחות צריך לעניין מאוד את הציבור. חשוב לנו שגם מוסד מבקר המדינה יפעל בשקיפות ובניהול תקין ונמשיך לדחוף לכך, גם אם נצטרך לגשת שוב לבתי המשפט".

ממשרד מבקר המדינה נמסר בתגובה: "התנועה למשילות ודמוקרטיה קיבלה על פי בקשתה את יומן הפגישות של מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור הכוללים את כל פגישותיו בלי יוצא מהכלל, לרבות הפגישות עם חברי כנסת ואנשי תקשורת ולרבות נושאי הפגישות; וכן את יומן הפגישות של המנכ"ל ויומן הפגישות של היועץ המשפטי. אין בכך כל חדש. המבקר פירסם בעבר כמה פעמים את יומני הפגישות שלו. המבקר גם הנחה לפרסם את יומן הפגישות שלו באתר המשרד ואנחנו נערכים בהתאם. מתחילת כהונתו המבקר לא הסתיר פגישות עם עיתונאים. כפי שנכתב במענה לתנועה, אין במשרד המבקר רישום של שיחות טלפון נכנסות ויוצאות".

"ממשלת האצילים ממשיכה לדאוג רק לעצמה"

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי הגיב על הצעת החוק לפגיעה בסמכויות מבקר המדינה ואמר כי "ממשלת האצילים ממשיכה לדאוג רק לעצמה - הפעם מבקר המדינה על הכוונת. התרבות הפוליטית המושחתת של הממשלה מאפשרת פגיעה נוספת בשומרי הסף. הגבלת סמכויות המבקר והחלשת כוחו לא משרתת את הציבור, רק את חברי הממשלה שמעוניינים לפעול ללא פיקוח. אני חוזר ומתחייב, ממשלה בראשותנו תבטל את כל החוקים שמגבילים את המלחמה בשחיתות".

תנועת אומ"ץ פנתה אתמול במכתב אל היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט והתריעה כי "מאחר ואין לעבור לסדר היום על מעשה שכזה, הפוגע קשות באושיות הדמוקרטיה בישראל, שוקלת אומ"ץ את צעדיה, בין היתר בהכוון עתירה לביהמ"ש העליון, על מנת למנוע יוזמה, מסוכנת שכזו". התנועה ביקשה מהיועמ"ש להתערב ולעצור את הצעת החוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker