במפלגות החרדיות מריחים בחירות - ומנסים לרשום הישגים

במפלגות החרדיות יודעים שממשלת נתניהו היא הטובה ביותר עבורן ■ למעשה, לאף אחת ממפלגות הקואליציה אין אינטרס להקדים את הבחירות, אבל נתניהו עלול לפעול להקדמתן

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: יעקב ליצמן, משה גפני וחיים כץ
צבי זרחיה

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נכנע לחרדים: הממשלה תקדם חוק שלפיו שר הרווחה יוכל להתחשב בשיקולים חדשים שאינם מופיעים כיום בחוק בבואו לתת היתרי עבודה בשבת. כמו כן, ועדת השרים לחקיקה צפויה לאשר היום את הצעת חוק המרכולים, שהגישה קבוצת חברי כנסת בראשות יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), שנועדה לעקוף את פסיקת בג"ץ המתירה פתיחת בתי עסק בשבת בתל אביב.

מקורות בקואליציה אומרים כי נתניהו אינו רוצה לשבור את הברית עם המפלגות יהדות התורה וש"ס, במיוחד כשהוא פוזל להקדמת הבחירות לאמצע 2018. גם במפלגות החרדיות מודעים לכך שממשלת נתניהו היא הטובה ביותר עבורן מבחינת סוגיות השבת, הגדלת התקציבים למוסדות דת וקבלת תיקים וג'ובים ממשלתיים.

למעשה, לאף אחת ממפלגות הקואליציה אין אינטרס להקדים את הבחירות, אבל ההערכה היא שנתניהו עלול לפעול להקדמתן בהתאם למצב החקירות נגדו. לפיכך מזדרזות מפלגות הקואליציה להשיג הישגים עוד קודם לכן.

בסוף השבוע נוצר משבר בין הצדדים — שר הבריאות יעקב ליצמן איים להתפטר אם עבודות הרכבת בשבת יבוצעו — אך הוא נגמר בפשרה שלפיה העבודות יבוצעו על ידי לא יהודים. זהו הישג של ליצמן בקרב הרבנים והציבור החרדי, מאחר שהוא הוצג כמי שהצליח לכופף את הממשלה ולמנוע חילול שבת.

בנוסף, נתניהו וראשי המפלגות החרדיות סיכמו בשבוע שעבר על קידום הצעת החוק להיתרי העבודה בשבת. אישורה בקרוב של הצעת החוק, לאחר קבלת הערות ממשרדי הממשלה, תצמצם מאוד את מתן היתרי העבודה בשבת, כפי שדורשים החרדים.

שר העבודה והרווחה, חיים כץ, שיגר בסוף השבוע תזכיר של הצעת חוק ממשלתית שתתקן את חוק שעות עבודה ומנוחה בעניין השבת, ותובא בקרוב לאישור הממשלה. לפי ההצעה, השיקולים שיידרש שר העבודה והרווחה לשקול בבואו להחליט אם להתיר עבודה בשבת יכללו גם התחשבות במסורת ישראל; מידת הפגיעה במרחב הציבורי; רווחת העובד; וקיום חלופה שאינה מחייבת עבודה בשבת.

מדובר בשינוי הסטטוס קוו מאז הקמת המדינה. אמנם גם כיום מובא בחשבון הצביון היהודי של המדינה במתן היתרי העבודה בשבת, אך כעת מוצע לחזק שיקולים אלה ולתת להם משקל גבוה יותר. לפי החוק הקיים, השר רשאי "להתיר העסקת עובדים בשעות המנוחה השבועית אם הוא משוכנע שהפסקת העבודה למנוחה השבועית עלולה לפגוע בהגנת המדינה או בביטחון הגוף או הרכוש, או לפגוע פגיעה רבה בכלכלה, בתהליך עבודה או בסיפוק צרכים שהם, לדעתו, חיוניים לציבור או לחלק ממנו".

במקביל, ועדת השרים לענייני חקיקה צפויה לאשר היום את חוק המרכולים שהגישה קבוצת ח"כים בהובלת גפני. ההצעה הוגשה בעקבות פסיקת בג"ץ שהתירה הפעלת מרכולים בשבת בתל אביב. ביום רביעי בשבוע שעבר עזב גפני את משכן הכנסת במחאה על כך שהחוק שהוגש לפני כחצי שנה לא קודם.

הצעת החוק קובעת שהחלטותיה של עיריית תל אביב מיוני 2014 באישור חוק עזר עירוני שאיפשר פתיחת בתי עסק בשבת אינן תקפות, ועתה הן נדרשות לאישור רטרואקטיבי של שר הפנים. לפי החוק, "לא יהיה תוקף לחוק העזר המסדיר פתיחה וסגירה של עסקים ביום המנוחה, אלא אם אושר על ידי שר הפנים"; וכן "כל חוק עזר בעניין פתיחה וסגירה של חנויות ומסחר שנחקק לאחר 1 בינואר 2014 לא יהיה תקף, אלא אם כן קיבל את אישורו של שר הפנים".

ראשי המפלגות החרדיות — ליצמן, גפני ושר הפנים אריה דרעי — יכולים לסמן ניצחון בתחום השבת. הם רושמים הישג בקרב בוחריהם, בדומה להישגים שמנסים נתניהו ושר האוצר משה כחלון להשיג לקראת הבחירות באמצעות הכרזות על הפחתת מסים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker