עוקף בג"ץ: הח"כים שיאשרו הצעת חוק נגד התחרות בכשרות

על פי חברי ועדת הפנים, בראשות ח"כ אמסלם, לא ניתן לאפשר לכל אזרח להכריע בשאלת הכשרות עבור עצמו ■ הצעת החוק נועדה לפגוע בארגון השגחה פרטית שמתחרה ברבנות הראשית ■ השגחה פרטית: מנסים לחסל אותנו אבל ננצח

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ דוד אמסלםצילום: ליאור מזרחי
אורה קורן

חברי ועדת הפנים בראשות חבר הכנסת דוד אמסלם (ליכוד) מתכננים לאשר ביום ראשון הקרוב הצעת חוק שתנטרל את התחרות בכשרות שאיפשרה פסיקת בג''ץ באחרונה. ארגון השגחה פרטית שהצעת החוק מיועדת לנטרל את פעילותו מנסה לטרפד את הדיון בהצעה.

הצעת החוק הוגשה על ידי חברי הכנסת יואב בן צור מכלוף, מיקי זוהר, מנחם אליעזר מוזס, דוד אמסלם, משה גפני, אורלי לוי אבקסיס ובצלאל סמוטריץ'. על פי ההצעה עסק לא יוכל להציג עצמו ככשר באמצעות מצג המעיד כי נשמרים בו דיני הכשרות, גם אם לא נעשה שימוש במילה 'כשר' וגם אם הוא מציין שאין לו תעודת הכשר מהרבנות.

הצעת החוק מהווה תגובה להחלטת בג''ץ שהתקבלה לפני כחודש, שקבעה כי עסק יוכל להציג פעולות שהוא מבצע לשמירת הכשרות כדי שהציבור יחליט אם הן תואמות את הסטנדרטים שלו. בתגובה החלה הרבנות להיאבק באפשרות החלשת האחיזה שלה בהסדרת הכשרות באמצעות חקיקה.

"תכליתו של חוק איסור הונאה בכשרות היא להגן על צרכני הכשרות בישראל ולמנוע את הונאתם", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק. "הגורמים המוסמכים ליתן תעודת הכשר הם מועצת הרבנות הראשית לישראל או רב שהסמיכה לכך, רב מקומי בתחום כהונתו ורב צבאי".

עוד מסבירים יוזמי התיקון לחוק כי מטרתו לשלול מבעלי בתי אוכל או יצרנים את האפשרות להציג מצג הנוגע לכשרות מכל סוג שהוא כל עוד לא ניתנה להם תעודת הכשר, וזאת על מנת להגן על הצרכן שומר הכשרות.

"כשם שלא יעלה על הדעת האפשרות שרופא יציג עצמו ככזה בלי אישור מתאים כחוק, כך לא ניתן לאפשר לכל אזרח להכריע בשאלת כשרות המוצר ובהצגתו ככזה אלא רק על ידי הגורם המוסמך בחוק בסטנדרט אחיד, ובאמצעות גורם ציבורי נטול אינטרס כלכלי", ציינו מגישי התיקון.

לפני כחודש וחצי פסק בג''ץ כי מותר לעסק להציג את פעולותיו לשמירת כשרות מבלי להשתמש בצירוף האותיות "כשר" המותר רק לרבנות הראשית. בכך פתח פתח להצגת כשרות בעסקים שלא באמצעות מונופול הרבנות - החולש מכח חוק על 100% מאישורי הכשרות של בתי עסק.

בעקבות הפסיקה החל ארגון השגחה פרטית להנפיק תעודות חדשות לבתי עסק שאינם מעוניינים בתעודת כשרות של הרבנות הראשית. על פי יעוץ משפטי שקיבל, התעודה תואמת את פסיקת בג''ץ.

הרבנות הראשית, שציינה כי פסיקת בג''ץ הינה "יום שחור" מבחינתה, החליטה להשיב מלחמה, וכמה שעות לאחר שפסטה בסטה - אחד העסקים הראשונים שמיהרו ליישם את החלטה - הציגה את התעודה החלופית, הודיעה כי קנסה את המסעדה בטענה שהציגה תעודה של השגחה פרטית בניגוד לחוק.

מארגון השגחה פרטית נמסר בתגובה כי "ברבנות מ-פ-ח-ד-י-ם. בהתחלה ברבנות התעלמו מאיתנו, אח"כ זילזלו בנו, עכשיו נלחמים בנו, אבל תיכף ננצח. הצעת החוק מנסה לבצע חיסול ממוקד לארגון השגחה פרטית ולמי שמקדמים כשרות הלכתית ואיכותית בישראל, ונועדה לשמר את מוקדי הכח בידיהם של מי שפעם אחר פעם מוכיחים שהם אינם ראויים לכך. במקום לפרק את מונופול הכשרות ולפתוח את השוק לתחרות, נבחרי ציבור פועלים נגד הציבור - ונותנים רוח גבית שערורייתית למערך הכשרות הכושל והמכשיל של הרבנות. הקולות מהשטח ברורים: רוב תושבי ישראל היהודים מעוניינים בכשרות, אבל כבר לא מוכנים לממן את המונופול. המחטף הזה לא יצליח, ואנחנו פועלים לבטל את הדיון על הצעת החוק".

ארגון רבני צהר מסר בתגובה כי "חברי הכנסת החרדים, שמיותר לציין כי אף אחד מהם אינו באמת סומך על כשרות הרבנות, מנסים להיאחז בקרנות המזבח ולעקוף את החלטת בית המשפט האחרונה. לצערנו נדמה כי העניין הוא בג׳ובים של מקורבים ולא בשינוי אמיתי במערך הכשרות בישראל. בחודשים האחרונים היינו עדים כולנו לכשלים רבים בתחום הכשרות, כולל דו"ח מבקר המדינה האחרון בנושא שמצא ליקויים רבים במערך הכשרות כפי שהוא היום. הדרך הטובה ביותר לשיפור מערך הכשרות בישראל היא פתיחת המערך לתאגידי כשרות נוספים כאשר הרבנות תהפוך לרגולטור בתחום".

חברת הכנסת רחל עזריה (כולנו) מסרה בתגובה: "הדיון נועד לבטל את ההישגים של פתיחת השוק לתחרות ושבירת מונופול הרבנות על הכשרות. קידום החוק מנוגד להסכמות הקואליציוניות הקובעות כי הצעת חוק זו לא תקודם ללא הסכמות וצריכה להשתנות כך שתאפשר לעסקים להכריז על פיקוח עצמי בכשרות. ייתכן והלחץ נובע מהצלחת ארגון השגחה פרטית, ומהכרזת התאחדות המלונות על כוונתה לעודד בתי מלון לעבור לכשרות אלטרנטיבית, והודעת ארגון רבני צהר כי בכוונתם לפתוח מערך כשרות נוסף. אנחנו לא ניתן לאף גורם לעצור את המהפכה במערך הכשרות".

שי ברמן, מנכ''ל איגוד המסעדות, אמר בתגובה כי "מדובר במחטף אנטי דמוקרטי מבית הרבנות הראשית לישראל. הצעת 'חוק מונופול הכשרות' שהרבנות מנסה להעביר ביום ראשון הקרוב, היא חקיקה שתעלה את יוקר המחיה ותקבע את מונופול הג׳ובים של הרבנות הראשית. אני בטוח ששר האוצר כחלון ומפלגת כולנו יתנגדו בתוקף למחטף הזה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker