הוועדה הכלכלית של החברה הערביתכלכלה בחברה הערבית

"הייתי רוצה לראות יותר מנכ"ליות ערביות של חברות גדולות"

הדיל תלאווי, בעלת סוכנות ביטוח בטייבה: "הלכתי נגד הזרם" ■ עפיף עפיפי, סמנכ"ל בקבוצת עפיפי: "זה לא שנשים לא רוצות לצאת לעבודה, אלא שהבית חשוב להן, זה חלק מהותי בתרבות - הן לא רוצות לוותר על הבית בשביל קריירה"

אלירן רובין
אלירן רובין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משתתפי פאנל העסקים
משתתפי פאנל העסקיםצילום: רמי שלוש

אחד החסמים הגדולים העובדים בפני עסקים במגזר הערבי הם אשראי ואנשי מקצוע - במיוחד בפן הפיננסי. כדי לשכנע את הבנקים לתת אמון דרושים אנשי מקצוע, כך אמר עפיף עפיפי, סמנכ"ל בקבוצת עפיפי המעסיקה כ-2,000 עובדים - במסגרת פאנל עסקים בוועידה הכלכלית של החברה הערבית בנצרת. החברה הערבית היא חברה יזמית, ויזמים נקשרים לעסק שלהם - אבל נדרש יותר אמון מהמוסדות הפיננסיים, אמר.

מחמוד עווד, סגן ראש החטיבה הבנקאית בלאומי, ציין כי היות שעסקים רבים במגזר הערבי הם משפחתיים - עולים קשיים בשל ערבוב בין הוצאות משפחתיות להוצאות העסק. עם זאת אמר כי הבנק לא מדביק תווית על אדם שנכנס לבנק שכתוב עליה מגזר ערבי. מי שבא עם תוכניות וחזון גם מצליח לממן.

לדברי רו"ח אסעד טנוס, מנהל המגזר הערבי ב-BDO, "בעסקים משפחתיים רואים הרבה אבטלה סמויה שמעמיסים על החברה ומביאים לבעיות תזרימיות קשות. כמו כן חברות אלו מגיעות לעיתים חברות למאבקי דורות. הדור הצעיר רואה עצמו מלומד, וככזה שיכול להוביל את העסק למקומות אחרים. זה מוביל לקשיים. יש עסקים משפחתיים שמתעקשים להשאיר את הניהול בתוך המשפחה".

עפיפי, שמנהל עסק משפחתי בן 90 שנה, לא הסכים עם כל דבריו של טנוס. לפעמים האקדמיה לא מותאמת לחיים הפרקטיים. מי שבנה אצלנו את האימפריה אצלנו זו המשפחה. החברה הערבית בנויה מעסקים משפחתיים וזה סוד ההצלחה שלה. יש חסרונות אבל הייתרונות גוברים. נכון שלעיתים כאשר העסק גדל ראוי להכניס אנשי מקצוע וניהול חיצוניים. טנוס הוסיף: העסק הוא שלכם והרווחים שלכם. צריך להעסיק אנשים זרים שיצמיחו אותו.

עבור הדיל תלאווי, בעלת סוכנות טייבה לביטוח, החסם הכי גדול זה שחברות הביטוח לא אוהבות לעבוד עם סוכנים ערבים. לטענתם יש במגזר הרבה תביעות ואנחנו הפסדיים כביכול. יש עימות קשה בין חברות הביטוח לסוכנים. אני חושבת שלכל דבר יש סיבה וכאן זה המצב הסוציו אקונומי ואחוז האבטלה הגבוה שגוררים מגוון מצבים שמשפיעים על תחום הביטוח. אין הזדמנויות זהות לאוכלוסיה הערבית. תלאווי הוסיפה לבסוף כי הלכה מעט נגד הזרם והתמקצע בתחום שנחשב לגברי: "אישה ערביה צריכה להגיע הכי רחוק שהיא יכולה. הייתי רוצה לראות יותר מנכליות של חברות גדולות".

הדיל תלאווי
הדיל תלאוויצילום: רמי שלוש

הפתרון המרכזי, לדברי עפיפי, לפתרון החסמים של המגזר העסקי בחברה הערבית הוא פיתוח תשתיות. מה שישפר את המשק זה תשתית ותחבורה. בלי זה ובלי בניית אזורי תעסוקה מותאמים - אנשים לא יצאו לעבודה. זה לא שנשים לא רוצות לצאת לעבודה, אלא שהבית חשוב להן, זה חלק מהותי בתרבות - הן לא רוצות לוותר על הבית בשביל קריירה. החסם העיקרי זה מקומות עבודה והדרך להגיע אליה. לא כולם צריכים רכב כי זה גם מעמסה כלכלית.

עווד הוסיף כי הגיע הזמן שנגיד שאין חיבור בין בעל ממון לבעל חזון במגזר. מי שבונה על בנק שיממן רעיון - טועה. צריכים יותר משקיעים. אני לא מצפה מכל יזם בן 20 לבוא עם תוכנית עסקית. אנחנו נעזור למי שצריך.

הוועידה הכלכלית של החברה הערבית - בעריכת TheMarker ובשיתוף בנק לאומי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום