קק"ל תשלם 1.8 מיליארד שקל - אבל תמשיך להסתתר מביקורת ופיקוח

צפויים חילוקי דעות נוספים לגבי הנוסח הסופי של ההסכם - שכן הממשלה מוכנה להתחייב לא להעלות דרישות נוספות מקק"ל עד 2021, בעוד קק"ל רוצה להימנע מכך עד 2023 ■ במהלך הדיונים נרמסה שוב ועדת הכספים, כשנדרשה לאשר את החוק במהירות בשעת לילה

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר קק"ל, דני עטרצילום: אייל טואג

עם סיום משבר קק"ל ביום שני בלילה, הוסכם סוף־סוף שהארגון יעביר לקופת המדינה לפחות 1.8 מיליארד שקל בשנתיים הקרובות — אך בכל הקשור לפיקוח על הארגון, הציבור עדיין מפסיד: קק"ל תמשיך לא למסור דו"חות לאוצר ולהזרים כספים לארגונים, יעדים וגופים מקורבים, ומבקר המדינה ימשיך להיות מוגבל ביכולת הפיקוח עליה.

עם זאת, ההסכם מהווה ניצחון גדול למשרד האוצר. ההסכם קובע כי קק"ל תעביר מיליארד שקל ב–2018, ולפחות 400 מיליון שקל בכל שנה ב–2019 וב–2020. ואולם אם הכנסותיה של קק"ל מרשות מקרקעי ישראל (רמ"י) כתוצאה מהשבחת הקרקעות יהיו גבוהות מ–1.85 מיליארד שקל ב–2018, אזי ב–2019 היא תשלם סכום גבוה יותר ממה שנקבע — 800 מיליון שקל. אם ההכנסות יהיו נמוכות מהסכום שנקבע, קק"ל תחלק את הסכום בין 2019 ו–2020. באוצר מעריכים כי רמ"י אכן תעביר לקק"ל 1.85 מיליארד שקל ב–2018, כך שב–2019 תצטרך קק"ל להעביר למדינה 800 מיליון שקלים נוספים.

באוצר מעדיפים לא לקבל את הכסף מקק"ל באמצעות גביית מס, מכיוון שהעברת כספי מסים מקק"ל תירשם בצד הכנסות המדינה ממסים. השנה המדינה כבר צפויה לרשום עודף הכנסות ממס לעומת התחזית המקורית של כ–20 מיליארד שקל, והבעיה היא שבמקרים שבהם גביית המסים על ידי הממשלה גבוהה, אין באפשרותה להעביר את הכסף שהתקבל כהכנסה ממסים למשרדי הממשלה השונים, בשל מגבלת ההוצאה בתקציב. על כן, באוצר העדיפו להגיע להסכם עם קק"ל שלפיו הכסף יירשם כהוצאה של הארגון, ולא כמס. באוצר הדגישו כי ההסכם כולל התחייבות של קק"ל להעברת הכספים ליעדים שייקבעו על ידי משרד האוצר בתחומים כמו תחבורה, חינוך ותשתיות.

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד — שהושפל לפני חודש וחצי יחד עם ראש הסגל של נתניהו, יואב הורוביץ, כשהתחננו בפני חברי דירקטוריון קק"ל שיעבירו מיליארד שקל ב–2018 — יכול כעת לחייך: משרדו יקבל כמעט פי שניים מהסכום שביקש.

ואולם יו"ר קק"ל, דני עטר, הצליח לפי שעה למנוע את חקיקת חוק קק"ל. באב"ד העריך בשבוע שעבר שאם יועבר החוק המחייב את קק"ל בתשלום מס על השבחת הקרקעות — היא תחויב להעביר לקופת המדינה 300–500 מיליון שקל בשנה. מבחינת קק"ל, החוק היה עלול להיות מכה קשה יותר, ותקדים שיאפשר חקיקת חוקים נוספים שיגבילו את פעילותה.

דירקטוריון הארגון אישר אתמול את ההסכם, וכעת ינוהל משא ומתן עם האוצר על נוסחו. נוסח ההסכם צפוי להוות מוקד לחילוקי דעות, מאחר שהממשלה מוכנה להתחייב לא להעלות דרישות כספיות נוספות עד 2021, בעוד קק"ל דורשת שתימנע מכך עד 2023. זאת ועוד, בקק"ל דורשים למנות שישה מנציגיה במועצת רמ"י ובמשרד האוצר אומרים כי הדבר תלוי במידה רבה במשרד המשפטים. בקק"ל גם דורשים להתחייב שלא לחוקק חוק להטלת מיסוי על קק"ל.

באוצר מאיימים לחוקק את החוק אם בתוך עשרה ימים לא ייחתם הסכם בין הצדדים. אם ייחתם ההסכם — תתנגד הקואליציה ליוזמתו של ח"כ משה גפני (יהדות התורה) לחקיקת החוק.

יוגבל ביכולת הפיקוח. מבקר המדינה, יוסף שפיראצילום: מיכל פתאל

התרגיל של הליכוד

באב"ד אישר את ההסכם שנרקם ביום שני בלשכתו של יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן (הליכוד), בפגישה בהשתתפות הורוביץ, סגני יו"ר קק"ל שלמה דרעי (ש"ס) וארנן פלמן (הליכוד), מנכ"ל קק"ל אמנון בן עמי, ובאב"ד — שלא נכח פיזית במשא ומתן. באוצר הסבירו כי הוא היה באותה עת בהרצאה ו"היה על קו הטלפון".

כך או כך, הפוליטיקאים רוצים את הכסף של קק"ל, אך גם דואגים מכך שלמשרד האוצר או למבקר המדינה לא תהיה יכולת השפעה על הארגון. דירקטוריון קק"ל מורכב מחברי המפלגות הציוניות, שזוכים לשלל תפקידים: יו"ר קק"ל עטר הוא חבר כנסת לשעבר ממפלגת העבודה; שמעון סוסן, ראש המועצה האיזורית מודיעין, המשמש כיו"ר עמית של קק"ל, שנחשב חברו הקרוב של שר האוצר, משה כחלון; סגני היו"ר בהתנדבות הם כאמור דרעי ופלמן; ופעילי מפלגות הזרמים הציוניים שהוצנחו במשך שנים לתפקידים בתוך קק"ל והמוסדות הלאומיים.

קק"ל אינה מוסרת דו"חות כספיים למשרד האוצר ואינה מבוקרת על ידי מבקר המדינה, שמוסמך לבקר רק את מפ"ק — מינהלת פיתוח הקרקע של קק"ל. המבקר פירסם בתחילת השנה דו"ח חריף על התנהלות מפ"ק, ובקרוב יפרסם דו"ח חריף על התקשרות קק"ל עם פארק אריאל שרון.

לפני שנה סיכמו עטר ומבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, על החלת ביקורת המדינה על קק"ל. ההסכם טעון את אישורה של הממשלה, אך זו נמנעה מלאשרו. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הקים בסוף 2016 צוות שרים שיבחן את הנושא, ועד עתה לא הגיש את המלצותיו. מסקנות הצוות די ידועות לפי התבטאות השרים יריב לוין וזאב אלקין, שהודיעו שיתנגדו להרחבת ביקורת המדינה על קק"ל. הדבר נובע, בין היתר, מחשש שכתוצאה מכך תורחב ביקורת המדינה גם על החטיבה להתיישבות, המשמשת זרוע ביצוע של הממשלה בשטחים.

במהלך הדיונים בוועדת הכספים על חוק קק"ל בשבוע שעבר תבע ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) להוסיף לחוק סעיף שמרחיב את ביקורת המדינה על קק"ל. הצעתו נדחה על ידי הקואליציה, שאינה מעוניינת להגביר את הביקורת והשקיפות בקק"ל.

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"דצילום: עופר וקנין

עם זאת, ההסכם בין קק"ל לאוצר מייתר מבחינת משרד האוצר את המשך חקיקת החוק. זהו למעשה הרווח היחיד של קק"ל מההסכם, מכיוון שמהלך חקיקה כזה עשוי להוביל לחוקים נוספים שיגבילו את הארגון. לפיכך, קק"ל הפעילה בימים האחרונים את התותחים הכבדים נגד חקיקת החוק — ובהם עובדי קק"ל וראשי מועצות ורשויות שנהנים מכספי הארגון, שהגיעו למשכן הכנסת ולחצו על הח"כים.

מבחינה פרוצדורלית, חוק קק"ל תקוע כעת בוועדת הכנסת. באמצעות תרגיל פרלמנטרי הצליחה מפלגת הליכוד לעכב את חקיקת החוק בקריאה השנייה והשלישית. כך בעצם, הצליחה הליכוד לבוא לקראת קק"ל ולעקוף את כולנו, שדרשה בתוקף לחוקק את החוק.

אלא שבכך, פגעה הקואליציה שוב בוועדת הכספים. זו נדרשה על ידי האוצר והקואליציה בשבוע שעבר ואישרה ביום רביעי בשעת לילה מאוחרת את הצעת חוק קק"ל לקראת הצבעה בקריאה השנייה והשלישית. הח"כים תהו מדוע הכינוס הדחוף של הוועדה בלילה, ולמה לא ניתן להמתין ולחוקק את החוק בשעות היום ובנחת, אבל הוסבר להם שיש משמעת קואליציונית בהתאם לדרישת כולנו. האירועים הליליים מזכירים את מה שאירע בדצמבר 2016, כשכחלון והקואליציה כפו על יו"ר ועדת הכספים גפני לכנס את הוועדה — שאישרה באותו הלילה את החוק למיסוי ריבוי נכסים (מס הדירה השלישית), שמאוחר יותר בוטל על ידי בג"ץ.

גפני דורש להמשיך בחקיקת חוק קק"ל כך שיטיל על קק"ל מס בגין הכנסותיה, כדי שהממשלה לא תהיה חשופה לגחמות של הארגון. גפני הודיע שאם הממשלה לא תחוקק את חוק קק"ל הוא יגיש אותו כהצעת חוק פרטית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker