נתניהו מקדם: נציגויות בחו"ל יגייסו תרומות לחגיגות "שנת היובלות"

במסגרת ארועי שנת היובלות ייערכו בחו"ל אירועים לציון מועדים מרכזיים בתולדות הציונות ומדינת ישראל, כמו הקונגרס הציוני הראשון בבאזל, הצהרת בלפור, איחוד ירושלים ועוד

צבי זרחיה
ראש הממשלה בנימין נתניהו (במרכז) בחגיגות 50 שנה לשומרון, באוגוסט
ראש הממשלה בנימין נתניהו (במרכז) בחגיגות 50 שנה לשומרון, באוגוסטצילום: דודו בכר
צבי זרחיה

ראש הממשלה ושר החוץ, בנימין נתניהו, מוביל הצעה שלפיה נציגי ישראל בשגרירויות ונציגויות בחו"ל יגייסו תרומות לצורך עריכת אירועי שנת היובלות במהלך 2018–2019 — בסכום כולל של עד 20 מיליון שקל. הגיוס ייערך מאישור ההצעה ועד 5 במאי 2019, יום העצמאות ה–71 למדינת ישראל. נתניהו הגיש הצעת החלטה בעניין, שצפויה לעלות לדיון היום.

במסגרת ארועי שנת היובלות ייערכו בחו"ל אירועים לציון מועדים מרכזיים בתולדות הציונות ומדינת ישראל, כמו הקונגרס הציוני הראשון בבאזל, הצהרת בלפור, איחוד ירושלים ועוד — כפי שיוגדרו על ידי אגף התקשורת וההסברה במשרד החוץ.

לשם גיוס התרומות בחו"ל, יקים משרד החוץ בקרוב ועדה משרדית שתעסוק בנושא. לפי ההצעה, בחינת התרומות תיעשה לפי נוהל שמסדיר את הליך האישור, את העקרונות והשיקולים בבחינת התרומות ואת המגבלות על הגיוס — והכל בשים לב לעיקרון המינהל התקין והיעדר ניגוד עניינים. בראש הוועדה המשרדית יעמוד המשנה למנכ"ל משרד החוץ, וחבריה יהיו ראש המערך המדיני במשרד או נציגו, סמנכ"ל המשרד או נציגו, חשב המשרד או נציגו, היועץ המשפטי של המשרד או נציגו, ומנהל מחלקת מינהל ותקציב במערך המדיני. ההחלטה לאשר תרומה תאושר ברוב של ארבעה חברי ועדה, ובהם היועץ המשפטי. לבקשה למתן אישור לקבלת תרומה יצורפו חוות דעת של היועץ ושל חשב משרד החוץ.

הנוהל המוצע קובע גם כי "יאושרו קבלה וגיוס של תרומות מגורמים בעלי זיקה לישראל בלבד. כל תרומה תיבחן באופן פרטני על ידי הוועדה המשרדית — שבין שיקוליה יהיו זהות התורם ויחסי הגומלין שלו עם הנציגות ועם משרד החוץ, מטרות התרומה, שיעורה או שווייה, תיאורה, שיקולים תקציביים, עקרונות של טוהר מידות, היעדר ניגוד עניינים ואפשרות לפגיעה בתדמיתה של המדינה או המשרד עקב קבלת התרומה". עוד נקבע כי תרומה מגורם יחיד לא תהיה יותר מ–25% מסך תקציב האירוע ולא תהיה יותר מ–50 אלף שקל. היקף התרומות הכולל לא יעלה על 20 מיליון שקל.

עוד נקבע בהצעה כי "שמות התורמים וגובה התרומות יפורסמו באתר משרד החוץ ובאתר האינטרנט של הנציגות. אם התורם יבקש שלא לחשוף את זהותו, תשקול הוועדה אם לקבל את התרומה ללא פרסום שמו. בנוסף, לא תינתן לתורם כל תמורה בגין התרומה".

בעניין אחר נקבע כי "מתן התרומה לא יהיה שיקול כלשהו בהפעלת שיקול דעתם של עובדי משרד החוץ בעניינו של התורם, והם ינהגו בענייניו כבכל עניין המובא בפניהם. בין השאר, לא תינתן לעניינו של התורם קדימות כלשהי בטיפול הנובעת מעצם קבלת התרומה. החלטות בעניינים החורגים מפעולות שגרתיות של המשרד הקשורות לתורם — יתקבלו מטעמים מיוחדים, לאחר אישור היועץ המשפטי של משרד החוץ".

בינואר אישרה הממשלה את הצעת ראש הממשלה לגייס תרומות בעולם למימון חלק מאירועי חגיגות ה–70 למדינה — אך לאחר שלא הושגו התרומות, סיכם נתניהו עם שרת התרבות, מירי רגב, שהכספים למימון החגיגות יגיעו מתקציב המדינה. רגב דרשה אז מהאוצר להקצות כ–150 מיליון שקל לחגיגות ה–70. באוגוסט סיכמו נתניהו ושר האוצר, משה כחלון, על מסגרת תקציבית של 100 מיליון שקל לחגיגות ה–70 למדינה. מחצית הסכום יועבר מתקציב המדינה ומחצית מקק"ל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker