פשרה בחוק קק"ל: הקרן תשלם מסים למדינה או תעביר 65% מהכנסותיה

עלות המס לקק"ל מוערכת ב-500-300 מיליון שקל בשנה ■ בכך חזרה הממשלה להצעת החוק המקורית בעניין שאושרה ביולי 2015 בקריאה הראשונה במליאת הכנסת

צבי זרחיה
הדיון בוועדת הכספים, היום. מימין: ח"כ בצלאל סמוטריץ', ח"כ קארין אלהרר, שי באב"ד וח"כ דב חנין
הדיון בוועדת הכספים, היום. מימין: ח"כ בצלאל סמוטריץ', ח"כ קארין אלהרר, שי באב"ד וח"כ דב חנין
צבי זרחיה

בכנסת התגבשה פשרה בחוק קק"ל, לפיה קק"ל תשלם מסים למדינה בגין הכנסותיה מהשבחת הקרקע - אך תוכל לבחור גם במסלול של תשלום של 65% מהכנסותיה מרמ"י לאוצר המדינה, ובתקופה זו תקבל פטור ממס. כך הודיע הבוקר (ד') מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, בוועדת הכספים שממשיכה את הדיון בחוק.

באב"ד הסביר כי "ככל שקק"ל תבחר בשנתיים הראשונות (2019-2018) לא לשלם את המסים, אלא להעביר 65% מהכנסותיה בכל אחת מהשנים - המשמעות שתקבל פטור ממסים עד ל-1 בינואר 2024. בתקופה זו, קק"ל תוכל לבחור בין תשלום מסים למדינה או העברת 65% מהכנסותיה". עלות המס לקק"ל מוערכת ב-500-300 מיליון שקל בשנה.

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), הסביר כי אם תושג הסכמה בעניין בין הקואליציה לאופוזיציה, אזי יבקש ממשרד האוצר להניח על שלחן הוועדה את הנוסח המעודכן של החוק. גפני ערך הפסקה בישיבה וביקש מהאוצר לשבת עם היועצת המשפטית של הוועדה, שגית אפיק, לאישור - כשרק לאחר מכן תתבקש הוועדה להצביע על הצעת החוק. הודעתו של גפני באה על מנת להימנע ממצב שבו הצעת החוק תחוקק במהירות, ועלולה להיפסל על ידי בג"ץ, כפי שקרה בחקיקת החוק למיסוי הדירה השלישית.

אפרת פרוקצ'יה מהלשכה המשפטית במשרד האוצר הסבירה כי בכך חזרה הממשלה להצעת החוק המקורית בעניין שאושרה ביולי 2015 בקריאה הראשונה במליאת הכנסת.

ח"כ דב חנין (הרשימה משותפת) אמר כי "מה שקורה כאן היא החמצה לטפל במה שקורה בקק"ל. אין ביקורת כספית אמיתית על קק"ל".

בנוסח הפשרה הביעו תמיכה נציגי כל הסיעות, הן בקואליציה והן באופוזיציה. גורמים בכנסת טענו כי הרשימה המשותפת תומכת בהצעה שמשמעותה פגיעה בקק"ל, לנוכח העובדה שקק"ל אינה מוכרת קרקעות לערבים.

במשרד האוצר פעלו לגייס תמיכה של כל סיעות הקואליציה, לא רק על מנת להימנע מפיליבסטר ארוך, אלא גם לנוכח איומה של קק"ל לעתור לבג"ץ. בקק"ל טוענים כי המדינה מפרה את האמנה בינה לבין המדינה, לפיה לארגון יש פטור ממס והוסכם שלמדינה לא יהיו תביעות כספיות נוספות עד 2021 (מעבר ל-2.2 מיליארד שקל שהעבירה המדינה ב-2016-2015).

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) שהודיע אתמול על התנגדותו לחקיקה בירך היום על הפשרה ואמר כי "ההסדר הזה משקף אחריות גם לתקציב המדינה וגם להמשך פעילותה הציונית החשובה של קק"ל. התעקשנו כאן על מהות ואני שמח שיו"ר הקואליציה ומשרד האוצר הבינו את זה. נמשיך לפעול לקידום הציונות ולשמירה על המוסדות הלאומיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ